Остеохондрит на гръбначния стълб, неуточнен МКБ M42.9
Група заболявания на гръбначния стълб с прогресиращо нарушаване на хрущяла и костната структура се определят като дегенеративни. Тази група от заболявания спрямо "международната статистическа класификация на болестите и проблемите, свързани със здравето" са класифицирани като остеохондрит на гръбначния стълб, неуточнен.
Етиологията на остеохондрита е спорна. Първопричината за настъпването на болестта е неясна. Но през последните години се прие нейната многофакторна генеза. Предполага се, че в основата на патологичния процес стои травма или друго събитие, което предизвиква исхемия в определен участък от гръбначния стълб. Тоест настъпва регионално нарушение на кръвообращението в хрущялната и костната тъкан, съответно в нормалните анатомични свързвания на гръбначния стълб.
Важно е да се уточни, че не при всеки с травма в областта на гръбнака ще настъпи подобно късно усложнение. Болестта има фамилна генеза. Установено е, че кръвни роднини могат да унаследят мутирал ген ACAN. Експресията на този ген е отговорна за настъпването на нарушения в нормалния метаболзиъм на хрущялната тъкан, спрямо което интервертебралният хрущял губи своята здравина и функция. На следващия етап от патогенетичната каскада се ангажират nucleus pulposus и anulus firbosus на интервертебралния диск. Междупрешленното пространство намалява по обем, частично се деформира прешлена и настъпва дискова херния след пролапс (изпадане) на част от междупрешленното съдържимо. Сформират се остеофити.
Тази патогенеза е типична за развитието на остеохондрит на гръбначния стълб, неуточнен, в чиято рубрика са разгледани:
- Oстеохондрит на гръбначния стълб
- Ювенилен остеохондрит на гръбначния стълб
- Остеохондрит на гръбначния стълб при възрастни
Всяко едно от тези заболявания има своите особености на развитие. Когато се касае за остеохондрит на гръбначния стълб при възрастни болестта е с вариабилна клинична презентация, спрямо локализацията на болестния процес.
При шийно-гръдно ангажиране се установява силна и ирадираща болка по рамото и предмишницата, която достига до 4-ти и 5-ти пръст на ръката. Шията е с ограничен обем от движена, силно болезнена и скована, особенно сутрин, поради което заболелият приема принудително положение с наклоняване на главата към болната страна. Наличието на главоболие, притъмняване и световъртеж се обясняват с притискането на a. vertebralis, преминаваща през отворите на прешлените.
Когато болестния процес ангажира гръдно-поясния отдел може да бъде описан т.нар. синдром на висцеларната болка. Касае се за силна исхемична болка, която имитира тази при миокарден инфаркт. Болката се успокоята от прием на нитроглицерин и за да бъде отдиференцира от миокарден инфакт е необходимо да се направи ЕКГ и биохимични изследвания на тропонин и креатинкиназа в спешен медицински център. Болка, която е локализирана в ниския поясен сегмент придобива характера на лумбаго с ишиас. Остеохондрит с начална изява под 16-тата година на детето се определя като ювенилен остеохондрит на гръбначния стълб. Болестта при деца се проявя с две основни форми:
- Болест на Calve
- Болест на Scheuermann-Mau
При болест на Calve се установява остеохондрит на тялото на гръбначния стълб. Асептичната некроза ангажира само един прешлен. Болестта е изключително рядка и се асоциира с наличието на злокачествени новообразувания на костите и ставните хрущяли.
Болестта на Scheuermann-Mau е със синонимно название ювенилна кифоза. За разлика от болестта на Calve при нея се ангажират няколко съседни прешлена, при което се сформира гръдна кифоза.
Конвенционален диагностичен метод на болестите от рубриката на "остеохондрит на гръбначния стълб, неуточнен" е рентгеново изследане на гръбначния стълб. Други образми методи с диагностично значение са ядрено-магнитния резонанс и компютърната томография.
Терапията е индивидуализирана спрямо клиничния и терапевтични ход на болестта. Лечението започва с комбинация от консервативни методи:
- Физиотерапия
- Медикаменти като нестероидни противовъзпалителни средства
- Упражнения за деца при кифоза
- Носене на корсет
- Електрофореза
- Физически упражнения при дискова херния и болки в кръста
Остеохондрит на гръбначния стълб при възрастни е с благоприятна прогноза със запазване на качеството на живот на заболелите. Поргнозата при ювенилната форма на болестта е вариабилна. Тя зависи от прогреса на болестния процес и отговора към терапевтичните мероприятия.
Библиография
https://emedicine.medscape.com/article/1254668-overview#showall
https://emedicine.medscape.com/article/1266349-overview
Коментари към Остеохондрит на гръбначния стълб, неуточнен МКБ M42.9