Хондромалация на пателата МКБ M22.4
› Причини
› Симптоми
› Диагноза
› Лечение
Въведение
Терминът хондромалация на пателата (Chondromalatio patellae) описва състояние, при което хрущялът по ставната повърхност на колянното капаче омеква и се уврежда. Така се отключват дегенеративни процеси, хрущялът губи своята гладкост, а движението на пателата става болезнено.
Думата хондромалация произлиза от гръцките думи - chrondros, която означава хрущял, и malakia, която означава омекване. Това омекване на ставния хрущял може да доведе до последващото му напукване, разнищване и разрушаване.
Хрущялът на колянното капаче има функцията на естествен амортисьор и помага за гладкото му движение върху бедрената кост. Честите повтарящи движения, различни травми, биомеханични проблеми и много други фактори могат да причинят увреждане и размекване на хрущяла. Въпреки че проблемът засяга предимно млади хора, занимаващи се активно със спорт, от хондромалация на пателата страдат и по-възрастни хора.
Причини
Капачето на коляното се намира в предната част на колянната става, а върху него се прехвърля сухожилието на четириглавия бедрен мускул, което се залавя за големия пищял. При сгъване или разгъване на коляното, задната страна на капачето на коляното се плъзга върху хрущяла на бедрената кост. Ако има биомеханичен проблем или капачето не се движи правилно, това може да доведе до повишено триене и е предпоставка за развитие на хондромалация на пателата.
Проблемите с движението на колянното капаче може да се дължат на:
- Варусна или валгусна деформация на коляното, поради вродено състояние (Налице е ъгълът между оста на бедрото и оста на подбедрицата и изкривяване на коленете).
- Слаби квадрицепси и скъсена задна мускулна група на бедрата.
- Мускулен дисбаланс между адукторите и абдукторите на бедрата (мускулите по външната и вътрешната страна на бедрата).
- Повтарящи се физически натоварвания на коленните стави, като например от бягане, каране на ски или скачане.
- Директен удар или травма на капачката на коляното.
Рискови фактори
Съществуват различни фактори, които могат да увеличат риска от развитие на хондромалация на пателата:
- Възраст - Подрастващите и младежите са изложени на по-висок риск от това състояние. По време на израстването мускулите и костната система се развиват твърде бързо, което може да допринесе за краткотраен мускулен дисбаланс.
- Пол - Жените са по-склонни от мъжете да развият хондромалация на пателата, тъй като обикновено притежават по-малко мускулна маса от мъжете. Това може да е причина за неправилно положение на колянната става, както и по-голям страничен натиск при теглене на капачката на коляното.
- Плоскостъпие - При наличие на плоско стъпало коленните стави се натоварват повече, отколкото при нормални сводове.
- Предишна травма - Предишно увреждане на капачката на коляното, като луксация, може да увеличи риска от развитие на хондромалация.
- Високо ниво на физическа активност - При твърде високо ниво на физическа активност или спорт, който натоварва коленните стави, може да увеличи риска от проблеми с коляното.
- Възпаление в областта на колянната става - Хондромалацията на пателата може да се появи следствие на артрит на коляното или възпалителен процес в областта. Така възпалението на ставата може да попречи на колянното капаче да функционира правилно и да доведе до хондромалация.
Симптоми
Хондромалацията е една от най-честите причини за болка в коляното при млади хора. Симптомите в голямата си част се припокриват с други състояния, като пателофеморален болкови синдром (коляно на бегач), плика-синдром и пателарен тендинит, което понякога затруднява точната диагностика.
Често терминът "пателофеморален болкови синдром" се използва като синоним на хондромалация на пателата, поради сходната симптоматика, макар състоянията да имат различна патофизиология.
Основни симптоми:
- Болка в предната част, около или зад коляното
- Болка при повишено натоварване на коляното
- Болка, която се влошава при изкачване или слизане по стълби, изправяне и след седеж за дълги периоди от време.
Допълнителни симптоми:
- Усещане за хрущене или пукане при движение в коляното
- В редки случаи - оток или ставен излив в колянната става
Диагноза
Диагностиката обикновено включва физикален преглед и последващо назначаване на образни изследвания.
Физикален преглед
При прегледа специалистът ортопед търси характерни симптоми като болка и биомеханични проблеми, които могат да насочат към хондромалация на пателата.
- Оглед: Външно обикновено колянната става няма изменения, но може да се наблюдава лек оток или ставен излив. Може да е налице променен ъгъл между бедрената кост и тибията (голямопищялната кост), което да насочи към проблема.
- Подвижност: Пасивните движения обикновено са в пълен обем и безболезнени, но повтарящото се активно разгъване на коляното от флексия (сгънато положение) може доведе до болка и усещане за триене под пателата.
- Усещане за болка: При притискане на капачето към бедрената коста и опит за раздвижването му може да се наблюдава болка и крепитации (звук на хрущене). При изместване на пателата медиално или латерално (в странична посока), могат да се усетят ръбовете на ставните повърхности. Болката най-често се усеща по медиалния (вътрешния) ръб на ставата.
Образни изследвания
След прегледа лекарят може да назначи различни изследвания с цел по-точното диагностициране и класифициране на състоянието:
- Рентгенография на коляно: тя показва увреждания на костите, признаци на деформации или възпаление.
- Ядрено магнитен резонанс (ЯМР): на него може да се видят дефекти, износване или разкъсване на хрущяла.
- Артроскопско изследване: минимално инвазивна процедура за визуализиране на вътрешността на ставата, при която се въвежда ендоскоп в колянната става.
Степени
С диагностицирането се определя и степента на състоянието. Има четири степени, които определят тежестта на хондромалацията на пателата. Степен 1 е най-леката, а 4-та е най-тежката, с най-много изменения.
- Степен 1 - налице е омекване на хрущяла в областта на колянното капаче.
- Степен 2 - налице е омекване на хрущяла заедно с промени по повърхността му. Това обикновено бележи началото на хрущялната ерозия и дегенерация.
- Степен 3 - Налице е изтъняване на хрущяла с активно разрушаване на хрущялната тъкан.
- Степен 4 - Най-тежката степен, при която е налице "оголване" на костта и значителни дегенеративни изменения на хрущяла. Пълното износване на хрущялната тъкан и достигане на коста на коляното капаче води до триене на кост в кост.
Лечение
Целта на първоначалното лечение, особено в по-леките случаи, е насочено към намаляването на натоварването върху коляното капаче и контрол на възпалението. Това обикновено включва: почивка, стабилизиране на пателата чрез ортеза, физикална и медикаментозна терапия. В повечето случаи това е достатъчно за възстановяване от хондромалация на пателата.
Медикаментозна терапия
Първоначално могат да се назначат нестероидни противовъзпалителни лекарства, като ибупрофен, с цел намаляване на възпалението в областта на ставата. Ако отокът и болката продължат, може да се назначат и допълнителни средства като физикална терапия или да се обсъди хирургично лечение.
Физиотерапия
Физическата терапия е насочена най-вече към премахване на дисбалансите в мускулите и неравномерното теглене на колянното капаче. Фокусът е върху укрепването на квадрицепсите, адукторите и абдукторите и подобряване на баланса между мускулните групи. Мускулният баланс е важен за правилната позиция на коленете и равномерното теглене на колянното капаче. Освен това се включват различни щадящи упражнения за коленете, които имат за цел подобряване на движението и стимулиране на оздравителния процес.
Препоръчват се упражнения без значително натоварване, като плуване или велоергометър. Програмата може да включва и изометричните упражнения за квадрицепсите, при които има стягане и отпускане на мускулите, без движение.
Хирургия
Ако консервативното лечение не даде резултат, може да се обсъди хирургична намеса.
Най-често при проблеми с коляното се използва артроскопска хирургия, чрез която се изследва ставата и се извършват различни операции. Процедурата е минимално инвазивна и се извършва чрез поставяне на камера с инструменти през малък разрез.
Често срещана процедура в случай на хондромалация на пателата е артроскопското латерално освобождаване. Тази операция включва разрязване на тъкани, за да се освободи напрежението и да се позволи нормално движение на капачето.
Други хирургични опции могат да включват заглаждане на ставната повърхност на капачето и имплантиране на хрущялна присадка.
Профилактика
Следването на някои основни съвети може да помогне за предотвратяването на хондромалация на пателата:
- Избягване на еднообразни повтарящи движения в коленните стави. Носене на наколенки, ако трябва да се прекара определено време на колене.
- Подобряване на баланса на мускулите чрез укрепване на квадрицепсите, абдукторите и адукторите.
- Носене ортези за обувки, които коригират плоскостъпие, като поддържат свода на ходилото. Това намалявана натоварването върху коленете и помага за правилната им позиция.
- Поддържането на здравословно телесно помага за намаляване на натоварването върху коленете и останалите стави. Можете да предприемете стъпки за отслабване, като намалите приема на захар и мазнини, ядете повече зеленчуци и пълнозърнести храни и спортувате поне 30 минути на ден, пет пъти седмично.
Заглавно изображение: freepik.com
Симптоми и признаци при Хондромалация на пателата МКБ M22.4
- Болки в ставите
- Подуване на ставите
- Болка в крака
- Затруднено ходене
- Намалена подвижност на ставите
- Болки в коляното
Лечение на Хондромалация на пателата МКБ M22.4
- Аналгетици
- Нестероидни противовъзпалителни средства (НСПВС)
- Ортези за долен крайник
- Студен компрес или пакет с лед
- Физиотерапия
- Физическа активност
Изследвания и тестове при Хондромалация на пателата МКБ M22.4
Продукти свързани със ЗАБОЛЯВАНЕТО
МАК ДЕЙВИД НАКОЛЕНКА ЗА ПОДДРЪЖКА НА КОЛЕННИ СУХОЖИЛИЯ 421
Безплатна доставка за България!Библиография
https://www.healthline.com/health/chondromalacia-patella
https://www.thecambridgeknee.co.uk/chondromalacia-patella/
https://en.wikipedia.org/wiki/Chondromalacia_patellae#cite_note-Dixit2007-5
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK459195/
https://www.physio-pedia.com/Chondromalacia_Patellae
Коментари към Хондромалация на пателата МКБ M22.4
Здравейте, търся специалист физеотерарехт който, практикува в София и разбира от проблемът. Ще се радвам ако някой сподели контакти.
Споделям опита си с хондромалацията с искрено желание да бъда полезна на всеки, който се е сблъсквал с това болезнено състояние. При мен болките и омекването или развлакняването на хрущяла се появиха след много сериозни стомашни проблеми и унищожаване на нормалната чревна флора след 2 силни антибиотични курса ( поради друго заболяване ). При първото ми по-поносимо оплакване - щракане и болки в дясното коляно, лекарите ми изписаха Аркоксия - нестероидно противовъзпалително средство и Пиаскледин, който щял да помогне за възстановяването на хрущяла. Също така ми казаха да паза крака от натоварвания поне 2 месеца. С тези мерки болките отминаха и положението се стабилизира за 4-5 месеца. По други причини настъпи цялостно влошаване на здравето ми и започнаха да ме болят много и двете колена. Смених лекаря и вторият ми предписа индивидуални ортопедични стелки и приемане на колаген - има различни продукти + Пиаскледин. Твърдя със сигурност, че Пиасклединът не помага въобще, като същевременно дразни сериозно стомашната лигавица. Пих 3 месеца колаген и започнах и физиотерапия с цел заздравяване мускулатурата на краката, за да се облегчи колянната става, да се намали търкането на хрущяла и той да започне да се възстановява. И от тази физиотерапия ефектът беше слаб - имаше подобрение, но съвсем не така значително. Тогава направих свое проучване на чуждестранна литература, открих една книга на американски журналист, Saving my knees, в която той описва как е бил отписан от лекарите и сам е намерил начин да се възстанови след сериозна хондромалация и големи болки в коленете. Ключът за успеха е правилното движение на коляното, като обем и като натоварване, тъй като хрущялът се възстановява тогава, когато има движение и се активират хондроцитите - отговавящи за производството и възстановяването на хрущяла. Когато ви болят коленете, едва ли си мислите как точно да ги движите, но ви уверявам - с правилната физиотерапевтична помощ и специални упражнения бавно, но сигурно хрущялът започва да се възстановява. Помогна ми и поставянето на колаген локално, върху самото коляно, нарича се фореза; от инжекции ме е страх, а и никой не ми даде гаранция, че ще помогнат. Силно препоръчвам на всички с този проблем да търсят физиотерапевт, който ще им помогне за раздвижването и възстановяването на пателата, а не само за засилване на мускулите на краката. В София има такива, един от тях се намира в Лозенец, в близост до метро-станция Европейски Съюз, център Физиопойнт. Отнема много време, имайте търпение, лявото ми коляно спря да ме боли след 5 месеца, а дясното, което е по-силно увредено, все още ме боли, но не постоянно, и съм сигурна, че след 2-3 месеца и при него болките ще изчезнат. Пожелавам на всеки, който се бори с този проблем, да намери своя начин и да успее да го победи.
Петров
Каква е разликата в симптоматиката между Хондромалация и Гонартроза?
Здравейте! Хондромалацията на пателата представлява омекотяване на ставния хиалинен хрущял на пателата и е честа причина за болка в предната част на коляното. Болката може да се усети и в около или зад коляното. Болката обикновено е по-лоша при изкачване нагоре или слизане надолу по стълбите. Тя може да бъде предизвикана от седене (със свити колене) за дълги периоди от време. Възможно е да се чува "шум" или "пукане" от коляното при движение. Рядко се наблюдава подуване на колянната става. Хондромалацията може да доведе до атрит на коляното в по-късен етап от живота.
Гонартрозата е дегенеративно засягане на ставата на коляното и може да обхване всички елементи, които образуват ставата - например синовиалната мембрана, ставната капсула, сухожилията и т.н. Загубата на хрущял води до увеличаване на втвърдяването и деформацията на ставата. Болката се локализира предимно в предната или средната част на колянната става и в горната част на долната част на крака. Болката, възникваща по време на движението, принуждава пациента да избягва движението на засегнатия крайник, като ограничава както физическата дейност. Болката е свързана първо с първоначалното движение след периоди на покой, а в по-нататъшен стадий на развитие на заболяването и през нощта и в покой, което води до нарастващо ограничаване на обхвата на ходене и в крайна сметка до намаляване на качеството на живот.
Каква е разликата в симптоматиката между Хондромалация и Гонартроза?
Божилова
Публикацията е много добра и за непознатия с медицинските термини.Благодаря ,че успях да си отговоря на някои от въпросите във връзка със здравето ми.Искам да попитам може ли да допринеса за лечението си и с физически упражнения и какъв вид може да са.Моля Ви за отговор и предварително Ви благодаря.
Тази статия може да Ви е от полза: Травми на коляното
Публикацията е много добра и за непознатия с медицинските термини.Благодаря ,че успях да си отговоря на някои от въпросите във връзка със здравето ми.Искам да попитам може ли да допринеса за лечението си и с физически упражнения и какъв вид може да са.Моля Ви за отговор и предварително Ви благодаря.