Артрит при други бактериални болести, класифицирани другаде МКБ M01.3
Артритите представляват възпалителни или дегенеративни изменения на ставния апарат. Когато първопричинител на патологичните процеси е микроорганизъм, артритът се определя като инфекциозна артропатия. Някои случаи на инфекциозни артропатии, болестта е локализирана само в ставния апарат, а патологичният процес е определен като пиогенен артрит. Но при други заболявания артритът се явява като последствие от първичното заболяване. Тази група от патологични изменения на ставния апарат е определена като артрит при други бактериални болести, класифицирани другаде. Тук са разгледани случаите на артрит при:
- Лепра [болест на Hansen]
- Локализирана салмонелозна инфекция
- Тип и паратиф
- Гонококов артрит
Артритът при Лепра е едно от заболяванията причинено от Mycobacterium leprae. Болестта е позната още с названието болест на Hansen. Протича като хронично бактериално заболяване, известно като проказа. При него се образуват грануломи на периферните нерви и засяга лигавицата на горните дихателни пътища, също и кожата.
При нелекуване на заболяването, проказата може да прогресира, засягайки кожата, очите, нервите и крайниците. При засягане на периферните нерви започват двигателни нарушения и контрактури на пръстите и атрофия на мускулите, предимно на лицето, китките и ходилата.
Артритът при болестта на Хансен, който влиза в групата на артрит при други бактериални болести, класифицирани другаде, протича като:
- Артропатия на Charcot
- Септичен артрит
- Остър полиартрит
- Хроничен артрит
Артритът при Лепра най-често се проявява като артропатия на Charcot — невропатична артропатия, при която има патологични фрактури и инвалидизиращи деформации на ставите на горни и долни крайници — пръсти, китка, глезени и колена.
Общите симптоми засягат:
- Кожата (папули или възли, които са хипопигментирани и неболезнени)
- Периферната нервна система (мононевропатия, мононеврит мултиплекс или периферна невропатия)
- Опорно-двигателния апарат (моно/полиартрити, тендосиновити)
Главни симптоми на Лепрематозния артрит, разгледан в рубриката "артрит при други бактериални болести, класифицирани другаде" са оток на ставата с излив и ограничаване на движенията — пасивни или активни. Артритът при лепра има симетричен характер с подуване и деформация на ръцете и краката.
Болестта на Хансен има коварно и внезапно начало на остър симетричен полиартрит, който имитира серопозитивен ревматоиден артрит или като изолиран тендосиновит, свързани с артрит или невропатия.
Срещат се и изолирани случаи, които засягат само ставата, без кожни лезии. Особени клинични случаи са:
- Периостити
- Костна резорбция и ерозии
- Сакроилиити
- Деформирани стави с директна инфилтрация на синовията
Диагнозата се поставя въз основа на клиничната картина, микробиологичното изследване (директно изолиране на микобактерии от синовията) и някои лабораторни показатели.
Хистологично изследване на синовията при пациенти с хроничен полиартрит показва неспецифичен грануломатозен синовит. Изследваните маркери като RF, LE и ANA са позитивни. Но анти-ССР антителата са отрицателни, което служи за ДД с РА. Артритът при Лепра трябва да бъде поставен и в обсега на диференциалната диагноза при новопоявил се артрит с неизвестна етиология.
За лечение на артрита при проказа се използват сулфони и антибиотици от 8 до 24 месеца. Използват се КС, за повлияване на сковаността и отока. Ново в лечението на артрита при лепра е използването на TNF-блокери.
Артритът при локализирана самолмонелозна инфекция попада в групата на артрит при други бактериални болести, класифицирани другаде.
Класическите микроби в стомашно-чревния тракт включват Yersinia, Salmonella, Shigella, Campylobacter jejuni, включително пикочно-полови инфекции и хламидии, водят до развитие на реактивни артропатии. Усложнение на изброените бактериални инфекции е изявата на реактивен артрит и синдром на Райтер.
Реактивният артрит при салмонелна инфекция представлява хронична автоимунна форма на артрит. Има три локализации, което я определя като симптоматична триада:
- Възпаление на ставите
- Възпаление на очите
- Възпаление на пикочната, половата или храносмилателната системи
Изявата на салмонелната инфекция може да бъде разделена на локална и обща.
Общата изява може да включва кървава диария, гадене, повръщане, втрисане, повишена температура и главоболие. Усложнения от инфекция със Salmonella включват тежка дехидратация, поради загуба на течности и електролити от диария и повръщане. Ако не се лекува, тежка дехидратация води до електролитен дисбаланс и шок, и дори може да бъде фатално.
Локализираната салмонелна инфекция с усложнения включва развитие на синдром на Reiter. Симптомите на синдрома на Райтер са: болезнени стави, дразнене на очите и болезнено уриниране. Синдром на Райтер може да доведе до хроничен артрит, който се характеризира с:
- Засягане на коленните, глезенните, китките и малките стави на ходилото. Обикновено засягането е асиметрично. Като симптоми има болка, скованост, подуване, затопляне и по-рядко зачервяване: възпалението може да обхване всички стави и тъкани на един пръст на ръката или ходилото.
- Възпалението на гръбначния стълб може да предизвика скованост и болка с ограничение на движенията във врата, кръста или целия гръб.
- Възпалителният процес може да засегне и хрущяла: най-често това се наблюдава в хрущяла около гръдната кост, където предните краища на ребрата се залавят за нея, което предизвиква болка в гръдната област.
- Възпалителният процес засяга залавните места на сухожилията на мускулите (тендинит, инсерционит) това предизвиква спонтанна болезненост и силна болка при съкращение на определени мускули и мускулни групи.
Оплаквания, произхождащи от засягането на други органи:
- Възпалението на бялата част на окото (конюнктивит) и оцветената част — ириса (ириит, иридоциклит).
- Възпаление на пикочните пътища — засяга се уретрата (уретрит), което се изявява с парене и смъдене при уриниране; засягане на пикочния мехур; възпалението на простатата (простатит) се изявява с тъпи болки в дъното на таза и силни болки при еякулация.
- Възпалението на дебелото черво се изявява с диария, наличие на гной или кръв в изпражненията, както и чести позиви за ходене по-голяма нужда.
Рядко процеса на възпаление засяга възбудно-проводната система на сърцето.
Лечението на артрита при локализирана салмонелоза се провежда в болница. Използват се нестероидни противовъзпалителни средства (НСПВС), вливане на електролити, калций съдържащи препарат, антибиотици.
Тифът и Паратифът се разглеждат в рубриката "артрит при други бактериални болести, класифицирани другаде". Тифът е заболяване, причинено от грам-негативната бактерия — Salmonella typhi, а паратифът от Salmonella paratyphi A, B. С.
Артритът при тиф и паратиф е рядко срещано усложнение на заболяванията. Може да засегне всяка част от скелетната система, но най-честа изява е със засягане на големи стави, дълги кости, ребра и гръбначен стълб. Артритът при тиф и паратиф се проявява като „реактивен артрит”. Острите симптоми на реактивен артрит продължават по-дълго време от една обикновена артралгия. Най-често от 6 до 12 месеца, въпреки че болката е лека.
Трудоспособността се възстановява след около 2-6 месеца, когато болката и отокът намалеят. Има случай на повторна поява на симптоми след първоначалното им отшумяване. Характерните симптоми са:
- Несиметричност на артрита
- Болка(от лека до нетърпима)
- Скованост (ограничаване на пасивните и активни движения)
- Оток на засегнатата става
Диагнозата се поставя от клинични и лабораторни показатели като микробиологично изследване на урина, фецес и кръв. Прави се серодиагностика с реакция аглутинация.
Етиологично лечение на артрита при тиф и паратиф: с антимикробни средства от групата на пеницилини и цефалоспорини или хинолони.
Патогенетичното лечение на тиф и паратиф: включва прилагане на кортикостероиди в малки дози. Провеждането на адекватно лечение, води до подобряване на прогнозата.
Противовирусна ваксина, служи като профилактика за развитие на двете заболявания. Прилага се като комбинирана тривалентна за паратиф А и В.
Гонококовият артрит е част от артрит при други бактериални болести, класифицирани другаде. Артритът при гонококова инфекция се причинява, както самото заболяване, от грам-отрицателния диплокок Neisseria gonorrhoeae. Гонореята (трипер) се предава само по полов път.
Заболяването при жените може да протече, както без изява на клинична картина, така и със секреция от влагалището и болки в тазовата област.
При мъжете протича със секреция от пениса и парене при уриниране. Ако болестта не се лекува възникват допълнителни усложнения като епидидимит (възпаление на надсеменника), инфекции и усложнения в тазовата област, както и засягане на сърцето и ставите.
Артритът при гонорея се проявява като бактериална инфекция (артрит, дерматит) или като локализиран септичен артрит. Артритният синдром разгледан в рубриката "артрит при други бактериални болести, класифицирани другаде" включва класическата триада: дерматит, теносиновит и мигриращ полиартрит.
Клиничната изява е следната:
- Болки ниско в корема
- Болки в ставите от 1-4 дни
- Несиметрично възпаление на ставите
- Болки в ръцете или китките, поради възпаление на сухожилията
- Болки или парене при уриниране
Кожен обрив, при който раните са над нивото на кожата, розово до червено, в по-късен етап съдържат гной.
Пациентите с развит артрит подлежат на хоспитализация за провеждане на интравенозно антибиотично лечение. При подобрение се продължава с перорална антибиотична терапия. Прогнозата е благоприятна
Библиография
https://emedicine.medscape.com/article/333612-overview
Коментари към Артрит при други бактериални болести, класифицирани другаде МКБ M01.3