Полип на носните кухини МКБ J33.0
Полипите представляват доброкачествени разраствания на повърхностния лигавичен слой на различни структури. В зависимост от органите и структурите, от които произлизат, те могат да бъдат с различни размери и форма. Много често полипите се разрастват от лигавицата на носната кухина и синусите.
Полип на носната кухина се свързва с различни причини, сред които най-често са алергии и състояния, водещи до хроничното възпаление на горните дихателни пътища. По-малките полипи не се нуждаят от лечение и рядко предизвикват някакви симптоми. За разлика от тях, по-големите полипи могат да доведат до блокиране на нормалния дренаж на синусовите кухини и въздушния поток на респираторния тракт. Блокирането на дренажа на синусите води до задръжка на мукус, който благоприятства бактериалния растеж.
За разлика от полипите, които се образуват в дебелото черво и пикочния мехур, носните изключително рядко са злокачествени. Самите носни полипи не са болезнени и лесно могат да бъдат отстранени хирургично. Те обаче често рецидивират при хронично възпаление на носната кухина.
Изображение: https://www.myupchar.com/en, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Честота
Носните полипи са сравнително често срещани новообразувания, които основно се диагностицират при възрастни и по-рядко при деца. Именно полипите са най-честите лезии на носната кухина, които водят в някаква степен до обструкция на въздушния поток. Полип на носните кухини се среща по-често при мъжете, предимно след 40-годишна възраст. Пациенти с астма, чести инфекции на синусите и алергии, както и някои деца с муковисцидоза са по-склонни да развият полип в носа.
Причини
Етиологията на носната полипоза все още не е напълно изяснена и защо обхваща някои пациенти, а други не. Като основна причина се посочва хроничното възпаление на носната кухина, което може да бъде индуцирано от множество заболявания. В основата на носната полипоза е също така и локалният имунитет, както и дразненето на лигавицата от различни химични вещества. Сред заболяванията, които в даден етап от тяхното развитие могат да доведат до образуването на полипи в носа са:
- Бронхиална астма
- Алергичен ринит (сенна хрема)
- Хроничен синуит
- Муковисцидоза (кистична фиброза на панкреаса)
- Свръхчувствителност към аспирин
Патофизиология
Изображение: © MathieuMD / Wikimedia Commons
Както вече споменахме, в основата на полип на носните кухини стои хроничното възпаление на носната кухина и синусите. В самият процес на образуването на полипи стои събирането на извънклетъчна течност в подлигавичния слой. В началото полипите са с много малки размери, като с течение на времето могат да растат и да доведат до носна обструкция. В зависимост от локализацията на полипите те могат да доведат както до носна обструкция, така и до обструкция на някои от синусовите отвърстия. Повечето полипи са с капковидна форма, като при оглед се виждат увиснали поради действието на гравитацията.
При хора с назални полипи, дължащи се на чувствителност към аспирин или НСПВС, основният механизъм за тяхното възникване е нарушение в метаболизма на арахидоновата киселина. В зависимост от своята локализация, полипите могат да бъдат:
- на раковината
- назофарингеален
Симптоми
При голяма част от пациентите с полип на носните кухини не се наблюдават никакви симптоми. Повечето от проявените симптоми могат да са свързани с основното заболяване, което е довело до образуването на самите полипи. Сред най-честите симптоми на носната полипоза са:
- Запушен нос
- Кихане
- Ринорея
- Болка или тежест в лицева област
- Липса на обоняние
- Хрема
Диагноза
Тъй като, симптомите на носната полипоза са неспецифични и могат да бъдат част от симптомокомплекс на множество други заболявания, за поставянето на диагнозата са нужни, освен подробна анамнеза за отминали хронични възпалителни заболявания, и различни изследвания. В повечето случаи за поставяне на диагнозата полип на носните кухини се следват следните стъпки:
- Подробно снета анамнеза за отминали заболявания на носа и синусите
- Назална ендоскопия или риноскопия (методи за визуализиране на носната кухина и синусите)
- Образно изследване - метод на избор при съмнение за носна полипоза е компютърната томография като основно образно изследване. То е с висока диагностична стойност, като ясно могат да бъдат визуализирани големина, разположение и брой на полипите. Патологичните изменения при КТ на глава са:
- Полипите се визуализират като хиподенсни лезии, но в някои случаи могат бъдат и хиперденсни, различаващи се от нормалната носна и синусова лигавица.
- При по-големи размери на носните полипи може да се визуализира известно костно ремоделиране или ерозия.
- Биопсия на полип - прави се единствено с цел диференциране между доброкачествено и злокачествено новообразувание.
- Алергични тестове - правят се при съмнение за алергичен ринит, който да е основната причина за развитието на носни полипи.
Диференциална диагноза
Диференциалната диагноза на носната полипоза е голяма, като основно трябва да е изключат заболявания, които могат да имат сходно протичане. Сред тях са:
- Синусови кисти
- Алергичен микотичен риносинуит
- Злокачествено новообразувание на носната кухина
- Чуждо тяло в горните дихателни пътища
Лечение
Лечението на полип на носните кухини основно зависи от проявените симптоми и тежестта на заболяването. То има за цел да повлияе възпалението, както и да спре развитието на самите полипи. Лечебният подход е строго индивидуален при всички пациенти, като в начален етап основно се прилага медикаментозно лечение. Сред най-често употребяваните лекарствени средства за симптоматично облекчение са:
- Противовъзпалителни средства
- Антибиотици
- Антихистамини
- Аспиринова десинсибилизираща терапия при свръхчувствителност
- Инхалаторни кортикостероиди
При липса на ефект от приложеното медикаментозно лечение, се използва хирургично лечение на полипите. Индикация за оперативното премахване на полип са техните размери и обструкцията на синусови отвърстия и въздушния поток. Метод на избор е миниинвазивната полипектомия.
Усложнения
Усложненията, възникнали от полип на носните кухини, са редки и понякога могат да причинят сериозни промени в качеството на живот на пациентите. Сред най-честите усложнения на носната полипоза са:
- Вторична бактериална инфекция на синусите
- Вторична бактериална инфекция на мозъка и обвивките (менингит)
- Обструктивна сънна апнея
Превенция
Засега не са известни каквито и да са методи за превенция образуването на носни полипи. Основните мерки са насочени към овладяване на хроничното индуцирано възпаление чрез различните лекарствени средства.
Прогноза
Прогнозата на носните полипи е добра. При някои пациенти се наблюдават много добри резултати след медикаментозна терапия, която при други не е ефективна. При тях единствен метод на избор е хирургичното отстраняване на полипите.
Изображения: freepik.com
Продукти свързани със ЗАБОЛЯВАНЕТО
Библиография
https://www.health.harvard.edu/a_to_z/nasal-polyps-a-to-z
https://en.wikipedia.org/wiki/Nasal_polyp
https://www.cedars-sinai.org/health-library/diseases-and-conditions/n/nasal-polyps.html
https://radiopaedia.org/articles/sinonasal-polyposis
https://www.webmd.com/allergies/nasal-polyps-symptoms-and-treatments
Коментари към Полип на носните кухини МКБ J33.0