Хемороиди МКБ I84
Разширението на кръвоносните съдове в ректума (долната, крайна част на дебелото черво) и ануса и по-специално на т.нар. кавернозни тела (разположени на прехода между артериалните и венозни съдове) се нарича хемороиди. Хемороидите съдържат артериална кръв.
Различават се следните видове хемороиди:
- по механизъм на възникване - наследствени и придобити;
- според анатомичното си разположение биват:
- външни хемороиди - покрити са с кожа и се получават по външната страна на аналното отвърстие. Могат да бъдат болезнени, поради наличието на сетивни нерви в тази област;
- вътрешни хемороиди - намират се вътре в ректума. Тъй като липсват рецептори за болка в тази област вътрешните хемороиди обикновено не болят, но могат да кървят;
- смесени хемороиди - наличие на вътрешни и външни хемороидални възли едновременно.
- по брой се подразделят на единични и множествени.
Хемороидите са много често срещани в индустриалните държави. Близо половината население над 50 години е имало оплаквания, свързани със заболяването. Мъжете боледуват два пъти по-често от жените, а пиковият възрастен диапазон е 35-55 години.
Причините за появата на хемороиди включват:
- генетична предразположеност;
- запек;
- заседнал начин на живот;
- повишено вътрекоремно налягане;
- бременност;
- злоупотреба с пикантни храни и алкохол;
- тежка физическа работа;
- неправилни тоалетни навици.
Клиничната картина при хемороидите включва следните оплаквания на болните:
- сърбеж;
- тежест и неприятно усещане в ануса.
Главните симптоми, които се проявяват са:
- кръвотечение - наблюдава се по време и след дефекацията. Кръвта е яркочервена, изтича на капки или струя, но е без съсиреци и примеси на слуз. Може да се развие анемия. Кървят винаги вътрешните и много рядко външните хемороиди след усложнения. Кръвта не е смесена с изпражненията, а ги покрива отгоре.
- пролабиране на хемороидалните възли - така се означава излизането на вътрешните хемороиди през ануса в резултат на тяхното нарастване и под влияние на усилие и напън при дефекация и физическа работа. В началото хемороидалните възли се връщат (репонират) спонтанно, по - късно е необходимо болните да ги прибират с ръка, а в по - напредналите стадии пролабирането обикновено е постоянно.
- болка - характерна е за външните хемороиди, обикновено е непостоянна, провокира се от травмирането на хемороидалните възли.
Усложненията, които могат да възникнат при наличието на хемороиди са:
- Тромбоза на хемороидалните възли - възниква при образуването на тромби в кавернозните тела. Установява се тъмносиньо плътно образувание около ануса, придружено от силна болка, особено при ходене и сядане.
- Възпаление - обикновено се наслагва около вече настъпилата тромбоза.
- Заклещване на пролабиралите хемороиди
Диагноза на хемороидите се прави въз основа на анамнестичните данни и пълното изследване на дебелото черво. Извършва се следното:
- Външен оглед - Прави се в условията на покой и при напъване.
- Ректално туширане - определят се разположението и консистенцията на хемороидалните възли.
- Аноскопия - прави се оглед с аноскоп, който представлява куха тръба с осветление отпред.
- Ректоскопия - извършва се задължително, за да се изключат по-сериозни заболявания
Лечението на хемороидите включва следното:
- Хигиенно диетичен режим - препоръчително е да се избягват пикантни, силно подправени храни и алкохол. Подходящо е да се консумират предимно свежи плодове и зеленчуци, повече течности Спазването на добра лична хигиена и всекидневният тоалет с измиване с хладка вода на аналната област след дефекация е от съществено значение.
- Медикаменти за лечение на хемороиди съществуват под редица форми - мехлеми, кремове, гелове, таблетки, супозитории (свещички), пяна и т.н. Повечето фармацевтични продукти съдържат повече от една активна съставка. Употребяват се локални анестетици за облекчаване на болката, противовъзпалителни и тромболитични средства, венотонични препарати, регулиращи венозния тонус и подобряващи микроциркулацията.
- Миниинвазивни методи на лечение - склеротерапия, криотерапия, лигиране с гумени еластични пръстени, инфрачервена коагулация и др.
- Оперативно лечение - показания за оперативно лечение са напредналите стадии на болестта с обилно кръвотечение, водещо до анемия, постоянно плорабиране на възлите и липса на ефект от медикаментозното лечение.
Профилактиката на хемороидите включва:
- пиене на повече течности;
- консумация на повече баластни вещества;
- движение - разходки, гимнастика;
- правилна поза в тоалетната;
- намаляване на времето за изхождане и напъване.
Използването на стегнато бельо също допринася за дразнене и нисък мускулен тонус в тази област и създава условия за развитието на хемороиди. Течности, съдържащи се в чревният тракт, също може да действат като дразнители и да създадат предпоставки за хемороиди. Затова се препоръчва измиване с хладка вода и сапун вместо употреба на тоалетна хартия (която дразни кожата).
Още информация може да прочетете в секцията "Здравни проблеми":
Видове Хемороиди МКБ I84
Симптоми и признаци при Хемороиди МКБ I84
- Кръв в изпражненията
- Кървене от ануса
- Неволно изпускане на изпражнения
- Анален сърбеж
- Болка в аналната област
- Болка в седалището
Лечение на Хемороиди МКБ I84
- Аналгетици
- Диета с високо съдържание на фибри
- Криотерапия
- Лазерно лечение
- Лайфстайл лечение
- Лечение на хемороиди
Коментари към Хемороиди МКБ I84