Болка в седалището

Болка в седалището: състояния, които се придружават от болезнено усещане, локализирано в седалищната област. Редица състояния могат да причинят болка в задните части, от незначителни мускулни напрежения до инфекции. Повечето от тези състояния не са сериозни, но някои изискват посещение при вашия лекар.
Болката в седалището може да се придружи и от други признаци, като:
- изтръпване и слабост в краката;
- загуба на контрол на пикочния мехур;
- висока температура;
- болка по време на ходене, която ограничава движението.
Болката в седалището може да се дължи на:
- Болести на костно-мускулната система и на съединителната тъкан - сакроилиит, спондилоартропатия, ревматична полимиалгия, анкилозиращ спондилит, трохантерен бурсит, ишиас, болест на Пейджет (Paget's disease), коксартроза, сколиоза, остеохондрит на гръбначния стълб, увреждане на междупрешленните дискове, невралгия и неврит (неуточнени), остеоартрит, дискова херния, дегенеративно ставно заболяване, пириформис синдром.
- Травми, отравяния и някои други последици от въздействието на външни причини – натъртвания, мускулни разтежения, тазобедрена фрактури.
- Инфекциозни и паразитни болести - пиогенна инфекция, инфекция с херпес зостер, туберкулоза.
- Новообразувания - първичен и вторичен тумор на тазовите кости, ретроперитонеален тумор.
- Болести на органите на кръвообращението - синдром на Лериш (Leriche syndrome), хемороиди.
- Бременност, раждане и послеродов период - бременност.
- Болести на нервната система - увреждания на лумбо-сакралните коренчета, полиневропатия.
- Болести на храносмилателната система - фисура и фистула на ануса и на ректума, периректален абсцес.
- Болести на кожата и подкожната тъкан - пилонидална киста.
По-чести причини за болка в седалището
Травма
Най-често болката в седалището е резултат от контузия (падане, удар, спорт) и последваща поява на синини. Синината се проявява при увреждане на подкожните кръвоносни съдове. Травмата се съпровожда и от повишена чувствителност в наранената област, а нерядко и оток.
Мускулно разтягане
Мускулното разтягане е друга често срещана причини за болка в седалището. Мускулите в тази област са известни като: gluteus maximus, gluteus medius и gluteus minimus. Ако някой от тях бъде разтегнат или се разкъсат мускулни влакна се усеща силна болка в областта на седалището. Освен болка се прроявяват и подуане, скованост и затруднено движение на мускула. Честа причина за мускулното разтягане е рязко движение или липса на загрявка при спортуване.
Ишиас
Остра болка, която започва от долната част на гърба, преминава през седалището и се излъчва надолу по крака, по протежение на седалищния нерв. Състоянието често е съпроводено от изтръпване на засегнатия крак. Най-честите причини за ишиас са дискова херния и стесняване на гръбначния канал.
Допълнително за състоянието може да научите от: "Ишиас МКБ M54.3".
Бурсит
Бурсите изпълняват ролята на възглавница между костите и мускулите. Тяхната задача е да намаляват омекотяват движенията между костите, сухожилията и другите тъкани като намаляват триенето между тях. Бурсите представляват торбички изпълнени с течност. Възпалението на тези торбички се нарича бурсит.
Зоните, най-често засегнати от бурсит, са: коленете, бедрата, раменете и лактите. Въпреки това той може да се появи и в областта на седалището – нарича се исхиален бурсит.
Проявява се с признаци на болка при седене или лягане; болка, която се излъчва надолу по задната част на бедрото; подуване и зачервяване.
Понякога този бурсит възниква, ако човек седи на твърда повърхност за продължителен период. Нараняване на седалището може също да доведе до това състояние.
Дискова херния
Състоянието се получава при разкъсването на външната фиброзна обвивка на междупрешленни дискове. Това позволява на централната част на диска да се деформира и да навлезе в гръбначномозъчния канал като по този начин притиска, намиращите се в него структури.
Когато това се случи, дискът притиска нерви и това може да доведе до силна болка.
Ако дисковата херния се прояви в лумбалната област, болката може да се излъчва към седалището и надолу по крака.
Още за състоянието в темата: "Увреждания на междупрешленните дискове в други отдели МКБ M51".
Съдови проблеми
Съдовите проблеми могат да предизвикат болка в седалището, поради запушване на кръвоносен съд или лоша циркулация. Болката обикновено се появява при ходене и преминава след раздвижване.
Кога да посетите лекар?
При липса на очевидна причина за болката в седалището е необходимо да посетите лекар за консултация и преглед. Още повече това е наложително, ако болката не отшумява или се засилва и е придружена от допълнителни симптоми (изтръпване, слабост, възпаление, висока температура).
Диагностика и лечение
За да бъде поставена точна диагноза е необходимо да посетите специалист – ортопед, ревматолог или физиотерапевт. След преглед той ще назначи необходимите изследвания, за да постави правилна диагноза.
Лечението зависи от причината за проблема. То може да включва:
- домашно лечение с топли и студени компреси;
- почивка;
- болкоуспокояващи;
- кортикостероиди;
- хирургична интервенция.
Заболявания при симптом Болка в седалището
- Болест на периферните съдове, неуточнена
- Вродени костно-мускулни деформации на черепа, лицето, гръбначния стълб и гръдния кош
- Злокачествено новообразувание на ректосигмоидалната област
- Ишиас
- Коксартроза [артроза на тазобедрената става]
- Остеохондрит на гръбначния стълб при възрастни
Библиография
https://www.healthline.com/health/pain-in-buttocks
https://www.medicinenet.com/buttock_pain/symptoms.htm
https://www.medicalnewstoday.com/articles/320880
Коментари към Болка в седалището