Вътрешни тромбозирали хемороиди МКБ I84.0
Заболяване, протичащо с разширение на кавернозните тела, разположени на границата между артериалните и венозните кръвоносни съдове в областта на ануса и ректума, се нарича вътрешни тромбозирали хемороиди. Вътрешните хемороиди се разполагат в долната част на ректума и горната част на аналния канал. Тромбозиралите хемороиди се развиват в резултат на съсирване на кръвта в кавернозните тела, което води до формиране на тромб. Тромбозирането на хемороидите е едно от най-често срещаните усложнения, което от своя страна е и причина за появата на възпаление или инфекция на хемороидите.
Причина за появата на вътрешни тромбозирали хемороиди могат да бъдат запек, чести диарии, заседнал начин на живот, прекомерна употреба на пикантни храни и алкохол, ограничен прием на течности и баластни вещества, генетични фактори, бременност, физически усилия, нарушения в кръвообращението на порталната система.
Клиничната картина при заболяването вътрешни тромбозирали хемороиди включва следните най-често срещани симптоми и оплаквания:
- сърбеж и парене около ануса, дължащи се на раздразнената кожа около тази област;
- болка - рядко се среща при вътрешни хемороиди, провокира се от наличието на по-твърди фекалии;
- пролабиране на хемороидите през ануса;
- кървене при дефекация - кървенето е след дефекация и се характеризира с наличие на яркочервена кръв.
Диагнозата на вътрешни тромбозирали хемороиди се поставя след добре снета анамнеза по данни на пациента. Извършва се щателен оглед в областта около ануса. Ендоскопското изследване, което е необходимо да се извърши, с цел да се визуализират и локализират вътрешните хемороиди, се нарича аноскопия. Изследването се провежда с помощта на огъваема тръба, въвеждаща се през аналното отвърстие и завършваща с оптична система. Ако специалистът прецени, може и да се извърши ректално туширане.
Лечението на вътрешни тромбозирали хемороиди зависи от степента на заболяването. В началните стадии се препоръчва промяна в диетата на пациентите и техния начин на живот - спортуване с леко натоварване и прием на достатъчно течности и баластни вещества с храната. Изписват се и някои медикаменти под различна форма, за лечение на хемороиди - кремове, гелове, свещички и други.
Оперативна интервенция на заболяването вътрешни тромбозирали хемороиди е необходима при по-тежките стадии и при неповлияване на заболяването от проведената консервативната терапия.
Коментари към Вътрешни тромбозирали хемороиди МКБ I84.0
Анелия Джамбазова
За колко време минават с медикаменти?
Здравейте! Зависи от степента на хемороидите. При III-та и IV-та степен ефективно е оперативното лечение.
За колко време минават с медикаменти?