Множествени разстройства на сексуалното влечение МКБ F65.6
Нетрадиционните модели на сексуална възбуда при парафилиите се считат за патологични нарушения само когато са:
- интензивни и устойчиви във времето
- причиняват значително страдание или увреждане в социални, професионални или други важни области на функциониране
Хората с парафилно разстройство страдат от нарушена или несъществуваща способност за привързаност, реципрочна емоционална и сексуална близост с партньор, който е съгласен с това. Други аспекти на лична и емоционална стабилност също могат да бъдат нарушени.
Моделът на нарушена еротична възбуда обикновено е доста добре развит преди пубертета. Включени са следните 2 процеса:
- Тревожността или ранната емоционална травма пречат на нормалното психосексуално развитие.
- Стандартният модел на възбуда се заменя с друг модел, понякога чрез ранно излагане на силно емоционални сексуални преживявания, които засилват критериите им за сексуално удоволствие.
Етиология
Дали цялото развитие на парафилиите е резултат от тези психодинамични процеси е противоречиво. В някои от тях (например педофилия) присъстват доказателства за променено функциониране на мозъка и функционалната анатомия.
В повечето култури парафилиите са много по-често срещани сред мъжете. Биологичните причини за неравномерното разпределение между половете съществуват, но са слабо дефинирани.
Видове
Описани са десетки парафилии, но повечето са необичайни или редки. Най-често срещаните са:
Други включват разстройство на сексуалния мазохизъм и разстройство на сексуалния садизъм, понякога се среща като садомазохизъм.
Някои парафилии (като педофилия) са незаконни и могат да доведат до лишаване от свобода и доживотна история като сексуален престъпник. Някои от тези нарушители имат и значителни личностни разстройства (например антисоциални, нарцистични), които затрудняват лечението.
Често болният има повече от едно парафилно разстройство.
Множествени разстройства на сексуалното влечение е състояние, което се характеризира с наличието у едно и също лице на повече от едно абнормно сексуално предпочитание и нито едно от тях не е първостепенно.
Най-честата комбинация е:
- фетишизъм
- трансвестизъм
- садомазохизъм
Фетишизъм
Фетишизмът е използването на неодушевен предмет (фетиш) като предпочитан метод за предизвикване на сексуална възбуда. Въпреки това, думата често се използва за описание на конкретни сексуални интереси, като сексуални игри, предпочитане на определени физически характеристики, предпочитани сексуални дейности или предмети.
Фетишистичното разстройство се отнася до повтаряща се, интензивна сексуална възбуда от използването на неодушевен предмет или от много специфичен фокус върху негениталната част на тялото, която причинява значителни дистрес или функционални нарушения.
Фетишизмът е форма на парафилия, но повечето хора, които имат фетишизъм, не отговарят на клиничните критерии за парафилно разстройство. Те изискват поведението, фантазиите или интензивното желание на човека да водят до клинично значим дистрес или функционално увреждане. Състоянието също трябва да е налице в продължение на повече от 6 месеца.
Видове
Има много видове фетиши. Обичайните включват:
- медицинско облекло
- обувки на висок ток
- ожени или латексови изделия
- дамско бельо
Фетишът може да замени типичната сексуална активност с партньор или да бъде интегрирана в нея, ако партньорът го одобрява. Леките фетишистки примеси като допълнение към стандартното сексуално поведение не се счита за разстройство, тъй като отсъстват дистрес, инвалидност и значителна дисфункция. По-интензивните, задължително присъстващи и силно натрапчиви фетишистични модели на възбуда и поведение могат да причинят проблеми в отношенията или да станат всепоглъщащи и разрушителни в живота на човек.
Лечение
Лечението на фетишистичното разстройство може да включва психотерапия, лекарства или и двете. Селективни инхибитори на обратното захващане на серотонин са използвани с ограничен успех при някои пациенти, които изискват лечение.
Трансвестизъм
Трансвестизмът включва периодична, интензивна сексуална възбуда от обличане с дрехите на противоположния пол. Трансвестичното разстройство представлява трансвестизъм, който причинява значителни дистрес или съществено пречи на ежедневното функциониране.
Лекарите диагностицират трансвестично разстройство, когато хората са силно затруднени или не могат да функционират добре поради желанието си да се облекат в дрехите на другия пол.
Никакви лекарства не са надеждно ефективни, но при необходимост психотерапията може да помогне на хората да приемат себе си и да контролират поведението, което иначе води до проблеми в живота им.
Характеристика
Трансвестизмът е форма на фетишизъм (облеклото е фетишът), който е вид парафилия. При трансвестизъм (кръстосано обличане) мъжете предпочитат да носят дамско облекло или, далеч по-рядко, жените предпочитат да носят мъжки дрехи. Те обаче не желаят да променят пола си, както правят транссексуалните. Освен това повечето от тях нямат вътрешно усещане за принадлежност към противоположния пол, каквото притежават хората с полова дисфория. Въпреки това, мъжете, които са с трансвестизъм, могат да изпитват чувство на полова дисфория, когато са подложени на стрес или преживяват загуба.
Хетеросексуалните мъже, които се обличат в дамско облекло, обикновено започват това поведение в късна детска възраст. То е свързано, поне първоначално, с интензивна сексуална възбуда.
Протичане
Хората се обличат така и по други причини, различни от сексуална стимулация - например, за да намалят безпокойството, да се отпуснат или да експериментират с женската страна на техните иначе мъжки личности.
По-късно в живота (понякога през 50-те или 60-те години) някои мъже, които са страдали от трансвестизъм само в тийнейджърските и 20-те си години, развиват полова дисфория. Те могат да се стремят да променят тялото си чрез хормони и генитални (полово предназначени) операции.
Когато партньорът няма нищо против това и сътрудничи, трансвестизмът може да не навреди на сексуалните отношения на двойката.
Ако партньорът не е съпричастен, мъжете могат да се чувстват тревожни, депресирани, виновни и засрамени от желанието си да се облекат като жена. В отговор на тези чувства, те често ревизират гардероба си и изхвърлят женските дрехи. Това почистване може да бъде последвано от допълнителни цикли на купуване на женски дрехи, перуки и грим, с повече чувство за вина и срам, последвано от повече чистки.
Диагноза
Поставя се въз основата на оценка на лекар, базирана на конкретни критерии. Лекарите диагностицират трансвестично разстройство, когато:
- Хората многократно и интензивно са били предизвиквани от обличане с дрехите на противоположния пол, а възбудата е изразена във фантазии, интензивни подтици или поведение.
- В резултат на това хората се чувстват силно затруднени или стават по-малко способни да функционират добре (на работа, в семейството си или във взаимоотношенията си с приятели).
- Състоянието се наблюдава от 6 месеца или повече.
Лечение
То включва:
- социални групи
- други групи за подкрепа
- психотерапия
Трансвестизмът се счита за разстройство и следователно изисква лечение само ако причинява страдание, пречи на функционирането или води до поведение, което може да провокира нараняване, загуба на работа или лишаване от свобода.
Малка част от хората с трансвестизъм търсят медицинска помощ. Тези, които го правят, обикновено са мотивирани от нещастна половинка или да се притесняват от това как обличането се отразява на техния социален живот и работа. Понякога са насочени от съдилищата за лечение. Някои търсят медицинска помощ за други проблеми, като злоупотреба с вещества или депресия.
Психотерапията, когато е необходимо, е фокусирана върху подпомагане на хората да приемат себе си и да контролират поведението, което може да причини проблеми.
Садомазохизъм
Той е съвкупност от две състояния – садизъм и мазохизъм.
Садизъм
Сексуалният садизъм включва действия, при които човек изпитва сексуално вълнение от причиняване на физическо или психологическо страдание на друг човек. Превръща се в разстройство, когато причинява значителни страдания, съществено пречи на ежедневното функциониране, вреди на друг човек или партньор, който не е дал съгласие да участва в садистични действия.
Известно количество садизъм и мазохизъм често участват в здрави сексуални отношения и партньорите го търсят един от друг. Например, леко пляскане по време на сексуална активност е често срещана практика между партньорите, които се съгласяват и не се считат това за садомазохистично действие.
Повечето садисти общуват с партньор, който се съгласява или може да има сексуален мазохизъм (тоест изпитва сексуална възбуда от унижение, пребиване, връзване или насилие по друг начин). В тези взаимоотношения униженията и побоите действат, като участниците знаят, че това е игра и внимателно избягват действителното унижение или нараняване. Фантазиите за тотален контрол и господство често са важни.
Сексуалният садизъм не е синоним на изнасилване, а сложна смесица от секс и власт над партньора. Той се диагностицира при по-малко от 10% от изнасилвачите, но при 37% до 75% от хората, извършили сексуално мотивирани убийства. Сексуалният садизъм е особено опасен при хора, които страдат от антисоциално разстройство на личността.
Лечението на разстройство на сексуалния садизъм обикновено е неефективно.
Мазохизъм
Сексуалният мазохизъм включва действия, при които човек изпитва сексуално вълнение от унижение, пребиване, завързване или насилие по друг начин.
Сексуалният мазохизъм е форма на парафилия. Повечето хора с мазохистични тенденции нямат разстройство на сексуалния мазохизъм.
Повечето мазохисти са във взаимоотношения с партньор, който е садист (тоест изпитва сексуална възбуда от нанасяне на физическо или психологическо страдание на друг човек). В тези взаимоотношения униженията и побоите просто действат, като участниците знаят, че това е игра и внимателно избягват действителното унижение или нараняване.
Лечението на мазохизма обикновено е неефективно.
Лечението на множествени разстройства на сексуалното влечение се осъществява от специалист.
Библиография
https://www.merckmanuals.com/professional/psychiatric-disorders/sexuality,-gender-dysphoria,-and-paraphilias/overview-of-paraphilic-disorders
https://www.merckmanuals.com/professional/psychiatric-disorders/sexuality,-gender-dysphoria,-and-paraphilias/fetishistic-disorder
https://www.msdmanuals.com/home/mental-health-disorders/sexuality-and-sexual-disorders/transvestism
https://www.msdmanuals.com/home/mental-health-disorders/sexuality-and-sexual-disorders/sexual-sadism-disorder?query=sadomasochism
https://www.msdmanuals.com/home/mental-health-disorders/sexuality-and-sexual-disorders/sexual-masochism-disorder?query=sadomasochism
Коментари към Множествени разстройства на сексуалното влечение МКБ F65.6