Рецидивиращо депресивно разстройство, сегашен епизод - тежък без психотични симптоми МКБ F33.2
Депресивното разстройство се характеризира с трайно чувство на тъга или липса на интерес към външни стимули. Тя се различава от биполярна депресия, която се отнася до колебателно състояние между депресия и мания. Фокусирана е единствено върху негативните емоции и симптоми, които болния може да изпита.
Засяга около 20-26% жени и 8-12% от мъжете. Въпреки че не е огромно мнозинство, тя обхваща голяма част от населението, много от които не търсят лечение на депресията си. Въпреки че хората имат пожизнени симптоми, средната възраст за появата на тежко депресивно разстройство е 32-годишна възраст. С оглед на това е важно да се отбележи, че жените са непропорционално засегнати от тежка депресия в сравнение с мъжете.
Има няколко причини, поради които жените са по-често засегнати от тежко депресивно разстройство. Те главно произтичат от склонността на депресията да придружава други състояния. Съчетава се с всичко — от бременност до хронични заболявания.
Рецидивиращо депресивно разстройство, сегашен епизод — тежък без психотични симптоми, се характеризира с повтарящи се депресивни епизоди, като сегашният епизод е тежък, без психотични симптоми, и няма анамнеза за предишни манийни епизоди.
Болният може да изпита различни симптоми, но не проявява психоза. Включват се:
- отрицателно мислене с невъзможност да се видят положителен изход
- безпокойство
- невъзможност за фокусиране върху определена цел
- намаляване на контакта с приятели
- раздразнителност
- изолация от околните
- прекъсване на редовно организирани занимания
- увеличаване на количеството сън или безсъние
- наддаване на тегло или отслабване
- изтощение и летаргия
- самоубийствени мисли
Използват се различни методи за лечение. Те включват:
Въпреки това, електроконвулсивната терапия обикновено се избягва, освен при екстремни обстоятелства, при които болния не се повлиява от друг тип терапия.
Към рецидивиращо депресивно разстройство, сегашен епизод — тежък без психотични симптоми спадат още:
- Ендогенна депресия без психотични симптоми.
- Тежка депресия, рецидивираща, без психотични симптоми.
- Маниакално-депресивна психоза, депресивен тип, без психотични симптоми.
- Витална депресия, рецидивираща, без психотични симптоми
Ендогенната депресия без психотични симптоми е вид депресивно разстройство. Към момента, рядко се поставя тази диагноза. Тя е известна още като клинична депресия. Тя представлява разстройство на настроението, което се характеризира се с постоянни и интензивни чувства на тъга. Те обхващат продължителен период от време. Чувства оказват отрицателно влияние върху настроението и поведението на болния, както и различни физически функции, включително сън и апетит.
Не се изяснена точната причина за депресията. Смята се, че може да бъде причинена от:
- генетични фактори
- биологични фактори
- психологически фактори
- фактори на околната среда
Някои хора изпадат в това състояние след загуба на любим човек, прекратяване на връзка или преживяване на травма. Симптомите често се появяват внезапно, без конкретна видима причина. Те включват:
- постоянни чувства на тъга или безнадеждност
- загуба на интерес към любимо хоби
- умора
- липса на мотивация
- проблеми с концентрацията, мисленето или вземането на решения
- затруднено заспиване
- изолация от социалната среда
- самоубийствени мисли
- главоболие
- болки по мускулите
- загуба на апетит или преяждане
Лечението не е лесно, но симптомите могат да бъдат контролирани с комбинация от лекарства и психотерапия.
Най-често използваните лекарства, включват селективни инхибитори на обратното захващане на серотонин. Такива са:
Те могат да причинят главоболие, гадене и безсъние в началото. Тези странични ефекти обаче обикновено отминават след кратък период. На някои болни се изписват трициклични антидепресанти, но те не се използват толкова широко, колкото е било по старите схеми за лечение.
Психотерапията, известна още като терапия чрез разговор, включва редовни срещи с терапевт. Тя помага на болния да осмисли положението си, както и да възприема спокойно житейските ситуации. Чрез умишлено практикуване на позитивно мислене и ограничаване на негативните мисли, можете да подобрите как мозъкът ви реагира на негативни ситуации. Двата основни типа психотерапия са:
- когнитивно-поведенческа терапия
- междуличностна терапия
Тежка депресия, рецидивираща, без психотични симптоми се изявява с тежко и трайно тъжно настроение, дълбока тъга или отчаяние. Настроението понякога може да бъде предимно раздразнителност.
Много хора с депресия също имат изразена тревожност. Те изпитват по-сериозни притеснения от обичайното за нормалното им физическо здраве. Влизат в конфликт в отношенията си и са нефункционални по време на работа. Хората с депресия са изложени на по-голям риск от злоупотреба с алкохол или други вещества.
Депресията може да бъде предизвикана от стресово житейско събитие. Но в много случаи не е провокирана от конкретна ситуация. Епизоди на депресия могат да се появят във всяка възраст. Тя се диагностицира при жените два пъти по-често, отколкото при мъжете. Хората, които имат член на семейството с тежка депресия, са по-склонни към нея, отколкото останалите.
Симптомите на тежката депресия включват:
- силно потиснато или раздразнително настроение
- загуба на интерес или удоволствие към любими дейности
- отслабване или увеличаване на тегло и апетит
- безсъние или прекомерна сънливост (хиперсомния)
- умора и загуба на енергия
- чувство за безполезност
- чувство за вина
- затруднена концентрация или нерешителност
- опити или планове за самоубийство
Специалист по психично здраве диагностицира рецидивиращо депресивно разстройство, сегашен епизод — тежък без психотични симптоми, като задава въпроси относно историята и симптомите на пациента. Много хора с депресия не търсят лечение поради отношението на обществото към тези заболявания. Понякога се притесняват какво биха си помислили околните. Също така, самата депресия може да изкриви способността на човек да разпознае проблема. Ето защо, в някои случаи се налага членове на семейството или приятели да насърчават страдащия от депресия да потърси помощ.
Няма специфични тестове за депресия. Най-полезното лечение е комбинация от психотерапия и медикаменти. Първо обикновено се предписват селективни инхибитори на обратното захващане на серотонин. Те са сравнително лесни за приемане и сравнително безопасни в сравнение с предишните поколения антидепресанти.
Маниакално-депресивна психоза, депресивен тип обикновено се използва за обозначаване на широк спектър от психични заболявания. Биполярното разстройство се означава като маниакална депресия. Тя е психично разстройство, характеризиращо се с широки промени в настроението от високо (маниакално) към ниско (депресирано).
По време на депресивен период симптомите могат да включват:
- необичайно тъжно или раздразнително настроение
- загуба на интерес или удоволствие
- хранене в по-голямо или по-малко количество от обичайното
- наддаване или загуба на тегло
- спят повече или по-малко от нормалното
- лесна умора и липса на енергия
- чувстват се безполезни
- затруднена концентрация
- нерешителност в действията
- суицидни мисли и идеи
Използването на антидепресанти за лечение при маниакална депресия е противоречиво. Много психиатри избягват да ги изписват поради доказателства, че те могат да предизвикат маниакален епизод. Някои проучвания обаче продължават да подкрепят лечението с антидепресанти за лечение на депресивно настроение, обикновено в комбинация със стабилизатор на настроението профилактично за маниен епизод.
Има толкова много различни форми на биполярно разстройство, че е невъзможно да се установи едно общо правило. Използването на антидепресант самостоятелно може да бъде оправдано в някои случаи, особено ако други схеми на лечение не са ефективни. Това е област, в която плюсовете и минусите на лечението трябва да бъдат индивидуално преценени.
Витална депресия, рецидивираща, без психотични симптоми се диагностицира, когато пациентът се оплаква от умора, потискащи чувства на тежест, както и затруднение на мисленето и действията. Подобни симптоми са по-силно изразени сутрин, отколкото следобед или вечер. Освен това срещат невъзможност да изпитат удоволствие и да преследвате интересите си.
Виталната депресия, както останалите форми на рецидивиращо депресивно разстройство, сегашен епизод — тежък без психотични симптоми, е показана за лечение със специфични антидепресанти. Това се отнася не само за ендогенните, но и за реактивните депресии и за различни други психиатрични заболявания, в дъното, на които могат да се открият витални депресивни симптоми при изследването.
Продукти свързани със ЗАБОЛЯВАНЕТО
КОАКСИЛ таблетки 12.5 мг * 30
КСАНАКС таблетки 0.5 мг * 100
Зелена рецептаЛАРОКСИН SR табл. 75 мг. * 30
АНАФРАНИЛ таблетки 25 мг * 30
ОРОПРАМ таблетки 20 мг * 30 ТЕВА
КСАНАКС таблетки 0.25 мг * 100
Зелена рецептаБИФЛОКС таблетки 20 мг * 28 ТЕВА
ЕДРОНАКС таблетки 4 мг * 60
КСАНАКС таблетки 0.5 мг * 30
Зелена рецептаБиблиография
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/depression/symptoms-causes/syc-20356007
https://en.wikipedia.org/wiki/Major_depressive_disorder
https://www.healthline.com/health/depression/endogenous-depression
https://www.health.harvard.edu/a_to_z/major-depression-a-to-z
https://www.verywellmind.com/why-did-manic-depression-become-bipolar-disorder-379822
https://www.karger.com/Article/Pdf/285132
Коментари към Рецидивиращо депресивно разстройство, сегашен епизод - тежък без психотични симптоми МКБ F33.2