Мания с психотични симптоми МКБ F30.2
Състоянието на мания представлява анормално повишено настроение. Характеризира се със симптоми като:
- неподходящо въодушевление
- силна раздразнителност
- липса на необходимост от сън (безсъние)
- грандиозни идеи
- увеличена скорост на произвеждане на речта
- несвързани и състезателни мисли
- повишена сексуалност
- значително по-високо ниво на енергия и активност
- лошо и неподходящо социално поведение
Лека форма при мания, която не изисква хоспитализация, се нарича хипомания. Манията, която притежава симптоми и на депресия, се нарича смесена мания. Психозата е състояние на болния, което го отдалечава от реалността. Обикновено се изявява по време на маниен епизод или дори депресивен епизод (но не и при хипоманичен). Мания с психотични симптоми е представена от халюцинации (преживявания на болния, които са нереални) и заблуди (вярвания, които не са реални).
Халюцинацията е възприятие, породено от несъществуващ външен стимул. Болните вярват в тяхната истинност. Халюцинациите се изживяват от болния като реални. Те се различават от сънуването, тъй като хората са в будно състояние. Нямат общо и с илюзията, защото тя включва изкривено или погрешно интерпретирано истинско възприятие.
Халюцинациите не подлежат на контрол, случват се неочаквано. Могат да бъдат:
- зрителни
- слухови
- обонятелни
- вкусови
- тактилни
Заблудата е твърдо убеждение, основано на неадекватна база, които не могат да се обяснят чрез рационални аргументи.
Психотичните особености на настроението при манията могат да означават по-тежка форма на заболяването с възможни етиологични връзки с шизофрения. Няколко проучвания са предоставили доказателства за фамилна обремененост между мания с психотични симптоми и шизофрения. Резултатите показват 2 пъти по-голям риск от развитие на този тип мания при роднини с шизофрения.
Към мания с психотични симптоми се включват още неконгруентност и конгруентност на настроението, както и маниакален ступор.
Неконгруентността (несъответствие) на настроението е термин, който се обяснява като сериозен симптом на манийното разстройство. Включва психотична характеристика на болестта, при която убежданията или действията на човека (чрез халюцинации или заблуда) не корелира с неговото настроение.
Докато разликата между конгруентността на настроението и несъответствието може да изглежда маловажна (доколкото може да се постави такава характеристика на психотичен епизод), то ефектите, които оказва върху способността на човека да функционира, могат да бъдат поразително различни.
Под несъвместим още се разбира "противоречиви". Предполага се, че симптомите противоречат на настоящото настроение на човека. Примерите включват:
- Смее се, когато кучето му умира.
- Вярва, че има суперсили, въпреки че преживява голям депресивен епизод.
Във всеки случай действията на човека не съответстват нито на ситуацията, нито на емоционалното състояние. Заблудата за притежание на суперсили, например, по никакъв начин не съвпада с темите на тъга и безсилие, които са присъщи за депресията.
За разлика от това, конгруентността на настроението също дава описание на психотичен симптом, но в този случай убежданията или действията на болния са в корелация с настроението му. В този случай, всички симптоми, колкото и крайни да бъдат, се считат за сходни с настроението, когато са в една посока с настоящото настроение на човека. Примерите включват:
- Желание за самоубийство, когато кучето умира.
- Вярват, че имат суперсили, когато преминават през маниакален епизод.
Манийният ступор е използван термин в миналото, който не открива място в съвременната психиатрия. Описан е от Emil Kraepelin (1856–1926 г.) като биполярно състояние, характеризиращо се с множество ирационални идеи, придружено от грубо моторно нарушение и повишаване на настроението.
Методите за лечение на мания с психотични симптоми често включват комбинация от различни лекарства за стабилизиране на бързо променящите се настроения. Най-често се използват:
- стабилизатори на настроението, като литий или валпроева киселина
- антипсихотици, като Olanzapine или Risperidone
- антидепресанти като Sertralinе, Fluoxetine, Paroxetine
- бензодиазепини, които включват Lorazepam, Alprazolam, Diazepam, са полезни за много кратък период, обикновено по време на маниакалната фаза, когато човек е хоспитализиран в болницата
Психотерапията включва различни методи. Например, когнитивно-поведенческа терапия е вид психотерапия, която определя как настоящите модели на мислене на човек предизвикват конкретни настроения и поведение. Хората научават начини за идентифициране на психотичните вярвания и за промяна на деструктивните мисловни модели, за да развият по-позитивен начин на мислене.
Продукти свързани със ЗАБОЛЯВАНЕТО
ХЛОРПРОТИКСЕН таблетки 15 мг * 30
ЕКСКЛОЗА таблетки 100 мг * 50
Библиография
https://www.medicinenet.com/script/main/art.asp?articlekey=4271
https://www.healthline.com/health/bipolar-disorder/bipolar-psychosis#symptoms
https://www.verywellmind.com/mood-incongruent-380034
https://ajp.psychiatryonline.org/doi/full/10.1176/ajp.2007.164.2.236
https://behavenet.com/criteria-severitypsychoticremission-specifiers-current-or-most-recent-major-depressive-episode-mood
https://www.medicalnewstoday.com/articles/324578.php
https://en.wikipedia.org/wiki/Delusion
https://medical-dictionary.thefreedictionary.com/manic+stupor
Коментари към Мания с психотични симптоми МКБ F30.2