Органично емоционално лабилно [астенично] разстройство МКБ F06.6
Органично емоционално лабилно [астенично] разстройство е състояние, което се изявява с емоционална несдържаност (инконтинентност) или лабилност, умора и разнообразие от неприятни усещания и болкова симптоматика. Всички тези характеристики възникват като последица от органично разстройство.
Емоционалната лабилност често се появява след инсулт. Според статистически данни повече от половината преживели инсулт имат симптоми на емоционална лабилност. Мозъчната тъкат се уврежда в рамките на кратък период от време, така може да се увредят частите на мозъка, отговорни за паметта, езика и емоциите.
В допълнение към инсулта, до органично емоционално лабилно [астенично] разстройство могат да доведат неврологични състояния и травматични мозъчни увреждания. Чести неврологични състояния включват:
Видовете мозъчни травми, които могат да причинят емоционална лабилност, включват:
- травма на главата с тъпа сила
- фрактура (счупване) на черепа
- сътресение на мозъка (комоцио)
- хематом (събиране на колекция кръв)
- инфекция
- оток на мозъка
- липса на кислород (хипоксия)
Емоционална лабилност се наблюдава при различни състояния, включително личностно разстройство, хистерично разстройство на личността, хипоманийни или манийни епизоди на биполярно разстройство и неврологични нарушения или увреждане на мозъка. Понякога е установено, че е предвестник за някои форми на болести на щитовидната жлеза. Емоционалната лабилност също е резултат от интоксикация с някои вещества, като алкохол и бензодиазепини.
Хората страдат от неконтролируеми емоционални колебания, дължащи се на мозъчни промени. Това може да бъде причинено от болест или екстремна травма на мозъка, която причинява физическо увреждане. Това разстройство понякога се проявява като неконтролируемо желание на болния да се смее силно и дълго в неподходящо време или да се разплаче, без да може да го контролира.
Други симптоми на емоционална лабилност включват:
- кратки емоционални изблици, които не продължават повече от няколко минути
- смесени емоционални изблици, като например смях, който бързо се превръща в плач
- липса на емоционална симптоматика между отделните епизоди
- смях или плач в ситуации, които реално не са смешни или съответно тъжни
- емоционални реакции, които се проявяват първично за ситуацията
- емоционални изблици, които са много различни от обичайното поведение за човека
Симптомите на емоционално лабилно разстройство могат да варират в зависимост от основната причина. Въпреки това, хората с емоционална нестабилност страдат от промени в настроението, които не могат да контролират. При някои болния това се проявява по физически начин — например смях или плач, докато други имат субективни промени в настроението.
Емоционалната лабилност често се диагностицира като депресия или друго психично състояние. За да бъде по-лесно диагностицирането, болният може да се подтикне към изготвяне на дневник с описание на симптомите си, включително кога се случват и колко дълго продължават. От полза е описанието на емоционалното състояние между отделните епизоди.
Въпреки че няма специфичен тест за диагностициране на емоционалната лабилност, лекар задава серия от въпроси за медицинска история и обичайните настроения, което му помага да уточни диагнозата.
Лечението включва главно контролиране на основното заболяване, което е довело до симптоматиката. Леките случаи на емоционална лабилност може да не се нуждаят от конкретно лечение. Въпреки това, ако причинява значителни затруднения за болния, някои медикаменти могат да помогнат за намаляване на тежестта и честотата на емоционалните изблици. Това може да направи състоянието много по-приемливо и с по-слабо влияние върху ежедневните ситуации.
Лекарствата, които често се използват за лечение на органично емоционално лабилно [астенично] разстройство включват:
- Хинидин сулфат — понастоящем е единственото лекарство, одобрено от Агенцията по храните и лекарствата, специално за лечение на емоционалната лабилност. Клинични проучвания при хора с неврологични състояния е установило, че намалява честотата на емоционалните изблици на половина.
- Антидепресанти — ниските дози могат да намалят интензивността на емоционалните изблици и да ги направят по-рядко проявяващи се. Въпреки че антидепресантите могат да облекчат симптомите на емоционална лабилност, те не са одобрени от Агенцията по храните и лекарствата за лечение на състоянието.
Библиография
https://www.gomentor.com/articles/organic-emotionally-labile-disorder
https://www.healthline.com/health/emotional-lability
https://en.wikipedia.org/wiki/Emotional_lability
Коментари към Органично емоционално лабилно [астенично] разстройство МКБ F06.6