Органично тревожно разстройство МКБ F06.4
Органичното тревожно разстройство представлява заболяване, което се характеризира с наличие на съществени признаци за генерализирана тревожност, паническо разстройство или състояние, което включва и двете. В случая тези признаци се дължат на органично разстройство. Настъпват промени в мозъка, свързани с невротрансмитерите.
Тревожността е емоция, характеризираща се с неприятно състояние на вътрешно безпокойство, често съпроводено с нервно поведение и соматични оплаквания. Това са субективно неприятни чувства на страх над очаквани събития. Разликата между страх и тревожност е, че за пораждане на страха съществува явно обективна причина, а тревожността се проявява като очакване на притеснително събитие.
Продължителността или тежестта на тревожното чувство понякога може да бъде твърде голяма за обективния причинител. Възможно е да се развият и физически симптоми като повишено кръвно налягане и гадене. Това състояние преминава от безобидно безпокойство в тревожно разстройство.
Заболяванията, които могат да предизвикат органично тревожно разстройство са:
- мозъчни неоплазми
- черепно-мозъчни травми
- кръвоизливи в мозъка
- множествена склероза
- възпалителни заболявания на мозъка
- мигрена
- епилепсия
- болест на Huntington
- състояния, при които кръвообращението е намалено и не доставя достатъчно кислород до мозъка (хипоксия)
Безпокойството може да се прояви с продължителни симптоми в ежедневието, които влошават качеството на живот, известно като хронична тревожност, или може да се случи в епизод с пристъпи на паника, известни като остра тревожност. Симптомите на тревожност могат да варират по брой, интензивност и честота, в зависимост от случая.
Поведенческите ефекти на тревожност могат да включват избягване на ситуации, които са предизвикали безпокойство или отрицателни чувства в миналото. Други признаци могат да включват промени в режима на сън, промени в навиците, увеличаване или намаляване приема на храна и повишено напрежение.
Органично тревожно разстройство може да възникне и при:
- хипогликемия
- карциноид
- предменструален синдром
- остри и хронични инфекции
- порфирия
- инфекциозна мононуклеоза
- постхепатален синдром
- уремия
- отравяния
Симптомите на тревожност могат да маскират органично заболяване или да изглеждат свързани с или в резултат на недиагностицирано заболяване. Характерните симптоми често включват:
- задух
- страх
- изпотяване
- студени вълни
- притеснения
- безпокойство и чувство, че са "на ръба"
- неконтролируеми чувства на тревога
- повишена раздразнителност
- трудности при концентрация
- проблеми със съня
Диагнозата се поставя след физикален преглед от лекар, плюс назначаване на образни и лабораторни изследвания, включително ядрено-магнитен резонанс и компютърна томография. Последните две визуализират промени в мозъка, наличие на формации или друг вид патология.
Промените в начина на живот могат да бъдат ефективни за преодоляване на някои от стресовите моменти, с които човек се сблъсква ежедневно. Важно е да се контролира органичното заболяване, причинило тревожното разстройство. Други препоръки за подобрение включват:
- достатъчно сън
- медитация
- поддържане на активност и тренировки
- здравословен начин на хранене
- избягване на алкохол
- избягване на кофеина
- прекратяване на тютюнопушенето
С течение на годините възможностите за лечение на органично тревожно разстройство се развиват. В някои случаи няма конкретно лечение за органичната причина на това разстройство, но болният може да бъде обучен на методи за овладяване на множество симптоми.
Продукти свързани със ЗАБОЛЯВАНЕТО
ЛЕКСОТАН таблетки 3 мг * 30 ТЕВА
Зелена рецептаСТРЕЗАМ капсули 50 мг * 60
НЕУРОЛАКС таблетки 25 мг * 50 ТЕВА
ВИБУРНУМ ОПУЛУС 5 СН
Библиография
https://www.gomentor.com/articles/organic-anxiety-disorder
https://www.medicalnewstoday.com/articles/323454.php
https://en.wikipedia.org/wiki/Anxiety
https://www.healthline.com/health/anxiety#anxiety-attack
Коментари към Органично тревожно разстройство МКБ F06.4