Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Симптоми Уремия

Уремия

от 13 фев 2012г., обновено на 02 сеп 2024г.
Автор: Виктория Дочева
Уремия - изображение
  • Инфо
  • Заболявания
  • Библиография
  • Коментари
Инфо
Инфо
Заболявания
Библиография
Коментари

› Въведение

› По-чести причини за възникване 

› Симптоми 

› Диагноза

› Лечение

› Усложнения

Въведение

Уремия представлява тежко клинично състояние, което възниква при увреда на бъбречната функция. Уремията се развива при напреднала остра или хронична бъбречна недостатъчност, в резултат на което бъбреците не са в състояние да изчистят кръвта от отпадните продукти на метаболизма. Това води до значително натрупване на урея и други азотни отпадъци в кръвта. Уремията обикновено е съпроводена от симптоми като гадене, повръщане, силна умора, сърбеж по тялото, липса на апетит, главоболие и може да доведе до тежки усложнения, в това число и така наречената уремична кома (уремична енцефалопатия). 

Бъбреците имат ключова роля в поддържане на хомеостазата в организма чрез процесите филтрация на кръвта и отделяне на метаболитните отпадъци извън тялото. По този начин бъбреците поддържат електролитния баланс и контролират обема на течностите в организма. Когато бъбречната функция е силно нарушена, отпадните продукти не могат да бъдат изхвърлени от тялото и затова се натрупват в големи количества в кръвта. Уреята се явява краен продукт от белтъчния метаболизъм и заедно с креатинина са главните молекули, по които се съди за състоянието и функцията на бъбреците.

Уремията може да се дължи на:

  • Болести на пикочо-половата система - хронична бъбречна недостатъчност, остра бъбречна недостатъчност, камъни в бъбреците (нефролитиаза), остър гломерулонефрит, хроничен гломерулонефрит, интерстициален нефрит, остра тубулна некроза, хидронефроза, поликистозна бъбречна болест.
  • Болести на ендокринната система, разстройства на храненето и на обмяната на веществата - захарен диабет тип 1 или тип 2, недостиг на витамин D, хиперкалиемия, подагра.
  • Болести на съединителната тъкан - системен лупус еритематозус, склеродермия, васкулити.
  • Външни причини за заболеваемост и смъртност - странични ефекти от медикаменти, спазване на високо протеинова диета.
  • Инфекциозни и паразитни болести - хепатит B. 
  • Вродени аномалии, деформации и хромозомни аберации - вродена хидронефроза, вродена бъбречна поликистоза, мегауретер. 
  • Новообразувания - бъбречноклетъчен карцином, тумор на простатната жлеза, тумор на пикочния мехур, множествен миелом. 

По-чести причини за възникване

Системни заболявания

Редица хронични заболявания могат да доведат до уремия като най-честите сред тях са хипертонична болест, захарен диабет и системен лупус еритематозус. Тези заболявания увреждат бъбречната тъкан по различни механизми като понижаването на гломерулната филтрация обикновено се случва постепенно и симптомите се развиват прогресивно във времето. 

Хипертонична нефропатия: представлява бъбречна увреда, която възниква на фона на хипертонична болест. Хроничното повишение на кръвното налягане уврежда малките кръвоносни съдове и намалява кръвния поток към бъбречната тъкан. С напредване на хипертоничната нефропатия , бъбречната функция постепенно се влошава и в крайния стадий се развива уремия.

» Повече информация по темата: Хипертоничен бъбрек

Диабетна нефропатия: представлява усложнение на захарния диабет, което засяга патологично бъбреците. Хронично завишените нива на кръвна захар водят до удебеляване на базалната мембрана на гломерулите и постепенна загуба на филтриращата им способност. Освен високи нива на урея в кръвта, за диабетната нефропатия е характерно и наличие на протеинурия - наличие на белтък в урината. 

Лупусна нефропатия: представлява бъбречно засягане в хода на автоимунното заболяване системен лупус еритематозус. Лупусната нефропатия се характеризира с хроничен възпалителен процес и прогресивно увреждане на бъбречните гломерулите. С влошаване на бъбречната функция пациентите могат да достигнат до хронична бъбречна недостатъчност и развитие на уремия. 

Бъбречно-каменна болест

Камъни в бъбреците при уремия

Бъбречно-каменната болест, позната още като нефролитиаза, е широко разпространено бъбречно заболяване. То се характеризира с образуване на твърди маси с минерален строеж, наречени камъни (конкременти). Бъбречните камъни могат да се образуват в кухинната система на бъбрека или в пикочните пътища като размера им варира от няколко милиметра до няколко сантиметра. Формирането на големи конкременти в бъбреците може да предизвика значителна обструкция на уринарния тракт. Това състояние, известно като обструктивна уропатия, води до повишено налягане в бъбреците и нарушение в бъбречната функция. Ако не се лекува навреме, нефролитиазата може да доведе до развитие на уремия и тежки бъбречни усложнения. 

» Повече информация по темата: Бъбречно-каменна болест

Гломерулонефрит

Гломерулонефритите представляват група от заболявания, които имат различна етиология, но засягат една и съща структура - бъбречните гломерули. Това са структурни единици, които участват във филтрирането на кръвта и отделят отпадъчните продукти в урината. При развитието на гломерулонефрит се наблюдава възпаление и увреждане на гломерулите, в резултат на което се нарушава и способността им да филтрират кръвта ефективно. Най-общо гломерулонефритите се разделят на:

Остър гломерулонефрит: внезапно възпаление на бъбречните гломерули, обикновено в отговор на инфекциозен процес. Състоянието води до увреждане на филтриращите единици на бъбреците, което може да причини симптоми като хематурия (кръв в урината), протеинурия (протеини в урината), хипертония и отоци по тялото. Ако не се лекува адекватно, острият гломерулонефрит може да прогресира до хронична форма, което увеличава риска от дълготрайно увреждане на бъбреците и развитие на уремия.

Хроничен гломерулонефрит: постепенно увреждане на гломерулите, което се развива бавно в продължение на месеци или години. Той може да бъде резултат от нелекуван или неправилно лекуван остър гломерулонефрит или да бъде свързан с различни автоимунни заболявания. В началото симптомите може да бъдат слабо  изразени, но с времето водят до значитела прогресия на заболяването и развитие на хронична бъбречна недостатъчност.

Развитие на уремия може да се наблюдава както при острия, така и при хроничния гломерулонефрит, когато увреждането на гломерулите е достатъчно сериозно. 

Симптоми 

Симптоми при уремия

Симптомите при развитие на уремия варират по тежест в зависимост от подлежащата причина и степента на бъбречната увреда. Те могат да прогресират от леки оплаквания до животозастрашаващи симптоми. Основните симптоми включват:

  • Отпадналост
  • Лесна уморяемост
  • Главоболие
  • Липса на апетит
  • Отслабване
  • Сухота в устата
  • Болка в кръста
  • Уринозен дъх
  • Гадене 
  • Повръщане
  • Сърбеж по кожата
  • Високо кръвно налягане
  • Отоци (задръжка на течности)

Диагноза 

Изследвания при уремия

Навременното разпознаване на симптомите и поставяне на диагноза е от решаващо значение за овладяване на състоянието и предотвратяване на възможните усложнения. Основният диагностичен подход включва следните методи и изследвания:

Анамнеза и физикален преглед: включва подробен разпит и преглед на пациента. Лекарят ще Ви разпита за настоящите оплаквания, продължителността на симптомите и ще направи оценка на основните клинични признаци и жизнени показатели.

Кръвни изследвания: изследва се пълна кръвна картина (ПКК) като се проследяват и стойностите на основните маркери за бъбречна функция, които са урея и креатинин. Изчислява се стойността на гломерулната филтрация, проследяват се нивата на електролити като калий, натрий, калций, бикарбонати и други. 

Изследване на урина: анализът на урина може да покаже наличие на белтък в урината (протеинурия), кръв в урината (хематурия), левкоцити в урината (левкоцитурия) или други аномалии, които насочват към увреждане на бъбреците. 

Образни изследвания: при необходимост могат да бъдат назначени различни изследвания за оценка на структурата, размера и наличието на аномалии в бъбреците.  

Бъбречна биопсия: инвазивно изследване, което се назначава при съмнение за гломерулонефрит и необходимост от окончателна хистологична диагноза. 

Лечение

Лечение при уремия

В основата на лечението на уремия стои възстановяване на бъбречната функция и отстраняване на метаболитните отпадъци извън тялото. Лечебният подход може да включва:

Диализа: най-често използваният метод за лечение на уремия. Диализата представлява процедура, при която кръвта се пречиства от отпадните вещества и се регулира водно-електролитния баланс в организма. 

Медикаменти: в зависимост от подлежащата причина могат да бъдат назначени различни видове медикаменти като например АЦЕ инхибитори, тиазидни диуретици, бримкови диуретици и др.

Бъбречна трансплантация: използва се в крайния стадий на бъбречно заболяване, при което бъбречната функция не може да бъде възстановена.

Усложнения

Уремията е сериозно състояние, което ако не бъде лекувано навреме може да доведе до тежки усложнения и последствия за организма. Уремичната кома (енцефалопатия) е най-често срещаното усложнение, което се манифестира с промяна в съзнанието и развитие на други неврологични симптоми.

Други възможни усложнения са:

  • Уремичен перикардит
  • Метаболитна ацидоза
  • Хиперкалиемия
  • Анемия

Ранната намеса и навременно лечение може да предотврати развитието на сериозни усложнения и значително да подобри прогнозата на пациентите с уремия. 

Изображения: freepik.com

3.9/5 13 оценки

Заболявания при симптом Уремия

  • Бъбречна недостатъчност
  • Възлест полиартериит
  • Гломерулни болести
  • Други уточнени синдроми на вродени аномалии, засягащи няколко системи
  • Медуларна бъбречна киста
  • Нефропатия, предизвикана от аналгетици
Всички

Библиография

https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/21509-uremia

https://www.verywellhealth.com/uremia-8638793

https://www.webmd.com/a-to-z-guides/uremia-uremic-syndrome

https://www.sciencedirect.com/topics/medicine-and-dentistry/uremia

Коментари към Уремия

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Уремия
    www.framar.bg 
    на 19 May 2025 в 06:58
    Коментирайте "Уремия"
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

За какво са симптом повишени стойности на ензими АЛАТ и АСАТ

преди 4510 дни, 17 часа и 13 мин.

Спуканите капиляри симптом за разширени вени ли са?

преди 4767 дни, 9 часа и 59 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 2 дни, 19 часа и 3 мин.

Какво представлява прозяването

преди 7 дни, 10 часа и 3 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 7 дни, 10 часа и 14 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 7 дни, 10 часа и 21 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival