Злокачествено новообразувание на други и неуточнени части на жлъчните пътища МКБ C24
Ракът на извънчернодробните жлъчни протоци е по-рядък от карцинома на жлъчния мехур. Боледуват по-често мъже предимно над 50-годишна възраст. Най-често се развива злокачествен тумор, възникващ от лигавицата в дисталната трета на общия жлъчен канал (ductus choledochus), следван от областта на вливане на жлъчния канал (ductus cysticus) в общия чернодробен канал (ductus hepaticus communis), както и в мястото на съединение на левия и десния хепатален процеп.
Подробна информация относно анатомичните особености на жлъчен мехур и екстрахепаталните жлъчни пътища може да прочетете при:
Етиопатогенезата на злокачествено новообразувание на други и неуточнени части на жлъчните пътища не е известна. Макар и много по-рядко отколкото при карцином на жлъчния мехур, холелитиазата се докладва в 13%-57% от болните с карцином на жлъчните пътища. Язвеният колит е често съпътствуващо патологично състояние и понякога тумор на жлъчните пътища може да се развие при човек с язвен колит, за който се знае, че има склерозиращ холангит в продължение на няколко години
Най-честият хистологичен вариант на малигнен тумор на жлъчните протоци е аденокарцином, но са откривани и други епителни тумори като аденоакантоми, сквамозно клетъчни карциноми, епидермоидни тумори, както и лейомиосаркоми и меланоми.
Клиничната картина на злокачествено новообразувание на други и неуточнени части на жлъчните пътища е разнообразна, като зависи от локализацията на раковия процес, големината на тумора и степента на проходимост на съответния жлъчен канал. Заболяването протича бавно и продължително време наподобява клиничните на жлъчна дискинезия, болково-кризисна форма на холелитиаза (жлъчнокаменна болест) с образуване на жълтеница от холестатичен тип. Често болните се лекуват от холангит, с левкоцитоза и ускорено СУЕ (скорост на утаяване на еритроцитите), астенично консумативен синдром. Установяват се отклонения в биохимичния статус, характерни за холестатичен иктер (жълтеница). Черният дроб е увеличен (хепатомегалия) и с твърда консистенция. Болката постепенно се засилва и става постоянно пресистираща.
Поставянето на диагноза - злокачествено новообразувание на други и неуточнени части на жлъчните пътища поставя известни диагностични трудности поради нехарактерното си клинично протичане. Посредством ендоскопска ретроградна холангиопанкреатография може да се постави сигурна диагноза. Ултразвуковото изследване на жлъчна система, панкреас и черен дроб подпомагат диагнозата. Добри диагностични възможности предоставя перкутанната трансхепатална холангиография, която се осъществява с игла на Chiba. Допълнителни методи на изследване са компютърна томография и ядрено-магнитен резонанс, които се използват и за предоперативно определяне стадия на туморния процес, големината на тумора и степента на инфилтриране на околните тъкани.
Лечението е оперативно, но резултатите са незадоволителни. При разположение на рака в долните отдели на жлъчните пътища и близо до papilla Vateri лечението е палиативно, имащо за цел възстановяване на оттока на жлъчката, преодоляване на интоксикационния синдром от тежка механична жълтеница. Поставя се ендопротеза.
Подробна информация за злокачествените новообразувания на други и неуточнени части на жлъчните пътища може да прочетете при:
Видове Злокачествено новообразувание на други и неуточнени части на жлъчните пътища МКБ C24
Симптоми и признаци при Злокачествено новообразувание на други и неуточнени части на жлъчните пътища МКБ C24
- Повръщане
- Гадене
- Диария
- Коремна болка
- Безсимптомно протичане на заболявания
- Повишена телесна температура
Коментари към Злокачествено новообразувание на други и неуточнени части на жлъчните пътища МКБ C24