Злокачествено новообразувание на жлъчните пътища, неуточнено МКБ C24.9
Злокачествените новообразувания на жлъчни протоци са по-рядко срещани от карцинома на жлъчния мехур. Засягат по-често мъжкия пол, предимно над 50-годишна възраст. Най-често възниква от лигавицата в дисталната трета на ductus choledochus (общия жлъчен канал), следвано от мястото на свързване на жлъчния канал (ductus cysticus), в ductus hepaticus communis (общия чернодробен канал), както и в мястото на съединение на левия и десния хепатален проток.
Етиологията на злокачествено новообразувание на жлъчните пътища, неуточнено не е известна до този момент. Често съпътстващи заболявания са хроничният улцерозен колит (ХУК), склерозиращ холангит. Повишен риск от развитието на рак на жлъчната система има при вродени аномалии на жлъчните пътища (кисти на холедоха), инфекция с паразита, известен като чернодробен метил.
Най-честия хистологичен вариант на злокачествен тумор на жлъчните пътища е аденокарцином. В зависимост от растежа си аденокарциномът има следните форми: полипозна, папиломатозна и скариозна.
Клинично злокачествените неоплазии на жлъчните пътища се манифестират с начален иктер (жълтеница) и пруритус (сърбеж). Жълтеницата първоначално може да е с флуктуиращ характер, но постепенно прогресира до постоянна. Може да се появи неясна, неспецифична висока абдоминална болка. При физикалното изследване, освен жълтеница може да се установи хепатомегалия (увеличен черен дроб) като последствие от билиарната обструкция. При наличие на тумор, ангажираш дисталния холедох може да се палпира увеличен и неболезнен жлъчен мехур - симптом на Courvoisier. При пълна обструкция на жлъчните пътища се развива механична жълтеница, симптоми, на която са потъмняване на урината, изхождане на ахолични (светли) изпражнения, симптоми на интоксикация (гадене, повръщане, обща отпадналост, главоболие), жлъчна колика с болка, ирадиираща към дясно рамо и междускапуларно пространство.
Уточняването на диагнозата на злокачествено новообразувание на жлъчните пътища, неуточнено налага провеждането на комплекс от клинични, лабораторни и инструментални изследвания. Лабораторните изследвания откриват данни за екстрахепатална жлъчна обструкция с повишена активност на алкална фосфатаза и повишен серумен билирубин. Изследват се още чернодробните аминотрансферази (АСАТ, АЛАТ), ГГТП, албумин, коагулационен статус, протромбиново време и туморни маркери - CA 19-9. Посредством ендоскопска ретроградна холангиопанкреатография може да се постави сигурна диагноза. Изследване, подпомагащо диагностичния процес представлява ултразвуковото изследване на черен дроб, жлъчна система и панкреас. Перкутанната трансхепатална холангиография предоставя добри диагностични възможности. С компютърна томография и ядрено-магнитен резонанс се определя стадия на туморния процес, степента на инфилтриране на околните тъкани и големината на тумора.
Основното лечение на злокачествено новообразувание на жлъчните пътища, неуточнено е хирургичното. Извършват се три типа оперативни процедури: потенциално лечебни резекции, и оперативен дренаж на жлъчката. Използването на лъчетерапия е полезно като адювантна терапия, за намаляване размерите на туморите и забавяне на растежа им.
Коментари към Злокачествено новообразувание на жлъчните пътища, неуточнено МКБ C24.9