Гнатостомиоза МКБ B83.1
Паразитната инфекция с хранителен произход, възникваща в резултат от поглъщане на ларвите от трети стадий на нематодите от род Gnathostoma, се нарича гнатостомиоза или подвижен тумор.
Най-честите етиологични причинители от рода са:
- Gnathostoma spinigerum
- Gnathostoma hispidum
- Gnathostoma doloresi
- Gnathostoma procyonis
- Gnathostoma binucleatum
Ларвите на тези паразити могат да бъдат открити в сурово или недостатъчно термично обработено месо, най-често от сладководни риби, змии, жаби, прасета, кокошки, както и в замърсената вода. Рядко се наблюдава директно проникване на ларвите през кожата и пробиване на епидермиса.
Заболяването е рядко, с изключително ниска честота, като ендемични райони са описани в някои географски области на Япония, Корея, Тайван, Малайзия, Тайланд.
По-често боледуват възрастните хора, в сравнение с децата, най-вероятно поради фактори, свързани с професията, диетата или социалното поведение. Не са описани съществени различия в честотата на засягане между мъжкия и женския пол.
Крайни гостоприемници на нематодите от род Gnathostoma са кучета, котки, диви и домашни прасета, невестулки, норки, лъвове, тигри, леопарди и някои други видове бозайници. В техния организъм се осъществява съзряване, нарастване и диференциране на нематодите, като възрастните червеи се локализират в стомашната стена.
Размерите на възрастните форми варират от 13 до 55 милиметра на дължина. Женските екземпляри освобождават яйца, които се евакуират с фекалните маси и попадат във външната среда.
При благоприятни условия в сладководните басейни яйцата ембрионират и от тях се излюпват ларви за период от около една седмица.
Някои видове ракообразни се хранят с ларвите, а те от своя страна служат за храна на сладководни риби, жаби, птици и влечуги.
В организма на ракообразните ларвите съзряват до втори стадий, а в организма на вторите междинни гостоприемници достигат до трети стадий.
Крайните гостоприемници се хранят с вторите междинни домакини и в организма им ларвите завършват своя жизнен цикъл, превръщайки се във възрастни форми.
Човек се заразява предимно по перорален механизъм, при консумация на ларви от трети стадий от заразено и недостатъчно термично обработено месо. Възможно е заразяване и през проникване през кожата, при къпане или плуване в сладководни басейни.
В организма на човека ларвите не могат да се превърнат във възрастни форми, но се запазват жизнеспособни в рамките на десет години.
В рамките на един до два дни след поглъщане на ларвите, те предизвикват нарушения в стомашната и чревната стена, което клинично се проявява с еозинофилия и локални симптоми. Мигрират и към черния дроб и могат да засегнат всеки орган и структура на макроорганизма.
Клиничната симптоматика се дължи на различните патогенетични механизми, по които ларвите предизвикват увреждане, а именно механично, травматично и токсично въздействие.
Пациентите обикновено се оплакват от гадене, повръщане, анорексия, уртикария, диария, болка в епигастриума.
При засягане на кожата и меките тъкани, главно на горните крайници и туловището, се наблюдава повишена чувствителност и оток в засегнатите области, болка, сърбеж, еритем, формиране на подкожни нодули, абсцеси и були.
При миграция на ларвите в очите са налице намалена зрителна острота, фотофобия, болка, увеит, повишено вътреочно налягане, отлепване на ретината, слепота.
При засягане на слуховия апарат пациентите обикновено се оплакват от намаление на слуха и постоянен шум в ушите.
Засягането на белите дробове протича с мъчителна кашлица с кръвохрак и наличие на ларви в храчките, диспнея, болки в гърдите, пневмоторакс.
Неврологичните прояви са едни от най-честите и включват:
- радикуломиелит
- енцефалит
- еозинофилен менингит
- субарахноидални кръвоизливи
- парези и парализи на черепно-мозъчни нерви
Ангажирането на стомашно-чревния тракт протича под формата на апендицит, холецистит, холангит, хепатит, с развитие на горен или долен диспептичен синдром.
За поставяне на диагнозата при пациенти с подвижен тумор е необходимо анализиране на данните от епидемиологичната анамнеза за пребиваване в ендемичен район, физикалните находки, параклиничните, паразитологичните и образните изследвания. Лабораторно най-често се установява еозинофилия, а при извършване на уринен анализ често се открива хематурия. Извършват се серологични и имунодиагностични изследвания (ELISA). От образните изследвания с най-висока информативна стойност е прилагането на компютърната томография.
Диференциалната диагноза налага разграничаване на паразитозата от следните състояния:
- аскаридоза
- хориоретинално възпаление
- дифилоботриоза
- дракункулоза
- филариоза
- хименолепидоза
- парагонимиоза
- тениоза
- стронгилоидоза
Лечението на пациенти с гнатостомиоза е индивидуално, в зависимост от степента на инвазия, засегнатите органи и общото състояние на пациента. Единственото дефинитивно лечение е оперативното отстраняване на нематодите.
Прогнозата е относително неблагоприятна основно при засягане на централната нервна система, поради високия риск от развитие на усложнения в дългосрочен план.
Коментари към Гнатостомиоза МКБ B83.1