Хориоретинално възпаление МКБ H30
Хориоретинално възпаление представлява възпалително заболяване на задната увея. Нарича се хориоретинит поради това , че почти винаги от процеса е засегната и ретината.
Причинители на заболяването могат да бъдат най-различни видове микроорганизми, основно бактерии. Заболяването може да протече като дифузно възпаление с обилна ексудация причинено от туберкулозни бактерии, токсоплазми, спирохети и други.
В зависимост от броя и разположението, грануломатозните хориоретинити могат да бъдат:
- дифузни- възпалителния процес заангажира обширен участък от хороидеята
- дисеминирани- огнищата са повече на брой и са разпръснати в очното дъно
- солитарни- когато са единични но с по-големи размери
- централни- когато е ангажирана и макулата
- юкстапапиларни- когато прилягат плътно до ръба на папилата на зрителния нерв.
Хориоретинално възпаление протича без инекция (зачервяване) и други видими промени. Болки в окото не се наблюдават. Субективните оплаквания зависят от локализацията на процеса и от характера на ексудацията.Колкото по-близо до задния полюс е разположено огнището, толкова по-силно се засяга зрението. Отокът на ретината причинява разместване и раздалечаване на конусчетата в централната ямка, при което изображението на наблюдаваните предмети е с намалени размери - микропсия, и деформиран - метаморфопсия. Разрушаването на хориокапилярния слой на ретината е причина за появяване на отпадна част от зрителното поле - отрицателни скотоми. Обширни, периферно разположени възпалителни процеси водят до хемералопия (стъкловидното тяло на окото се възприема като плуващи мътнини) поради нарушена функция на пръчиците.
Обективно при изследването, при всеки активен хориоретинит се намира ексудация в стъкловидното тяло под формата на клетъчни елементи, деструкция на фибрилите или дифузно помътняване. В очното дъно се откриват оточни участъци в ретината, понякога и кръвоизливи. Често се засягат и ретинните съдове, които се разширяват. След стихване на възпалението остават стари, неактивни огнища.
Усложненията на хориоретинално възпаление са ексудативно отлепване на ретината или комплицирана катаракта.
Лечението на заболяването се състои в прилагането на нестероидни противовъзпалителни средства ( НСПВС ), кортикостероиди, имуномодулатори, имуносупресори и малки дози колхицин. След уточняване на причинителя - етиологично насочени препарати. При съмнение за токсоплазмен или туберкулозен увеит, кортикостероиди могат да се приложат само след започване на специфично лечение.
Видове Хориоретинално възпаление МКБ H30
Симптоми и признаци при Хориоретинално възпаление МКБ H30
- Замъглено зрение
- Дразнене в окото
- Загуба на зрението
- Болка в окото
- Нарушено виждане
- Виждане на движещи се петна
Коментари към Хориоретинално възпаление МКБ H30
Anita
Хориоретинит открива ли се при рутинен очен преглед? Благодаря!
Хориоретинит открива ли се при рутинен очен преглед? Благодаря!
Anita
Възможно ли е подобни проблеми да се появят при Токсокароза?
Възможно ли е подобни проблеми да се появят при Токсокароза?