Заден циклит МКБ H30.2

Задният циклит е състояние, което се характеризира с възпаление на междинната част на окото, непосредствено зад естествената леща. Боледуват предимно млади пациенти. Заболяването има идиопатичен характер и не се асоциира със системни заболявания. В някои случаи, може да се изяви на фона на някои автоимунни заболявания, като ювенилен ревматоиден артрит. Задният циклит протича с периоди на обостряния и ремисии.
Пациентите с парс планитис често са асимптоматични, но заболяването може да протече и с умерено намалено зрение, което прогресира бавно. Първи признаци на парс планитис може да бъде появата на активен витреит. Витреитът може да причини дегенерация и отлепване на стъкловидното тяло. Освен това, често може да доведе до натрупване на възпалителен ексудат. Натрупването може да бъде малко (снежни топки) или масивно и може да се появи навсякъде в очното дъно, но обикновено се локализира в долните му отдели, поради гравитацията.
Диагнозата се поставя след щателен очен преглед. При прегледа се изледват зрителната острота, провеждат се офталмоскопия и преглед с биомикроскоп. Парс планитис обикновено протича доброкачествено и лечението му е консервативно. Използват се локални кортикостероидни препарати.
Коментари към Заден циклит МКБ H30.2