Хименолепидоза МКБ B71.0
Плъховата тения, наричана още малка тения или хименолепидоза, представлява хелминтоза, която се характеризира с нарушения в храносмилателната система и има хронично протичане. Причинител на заболяването е Hymenolepis nana ("тения джудже").
H. nana е малка тения, дълга е 1,5-5 см. Изградена е от глава (сколекс), шийка и тяло (стробила), състоящо се от около 1000 членчета (проглотиди).
Паразитът притежава мъжка и женска полова система. Зрелите проглотиди съдържат яйца, които са елипсовидни и с двойна обвивка.
Вътре в яйцето се намира ембрион (онкосфера).
Жизненият цикъл на малката тения протича в организма на човека. Човекът е едновременно междинен и краен гостоприемник.
Паразитът ежедневно отделя 6-8 проглотида в долната част на тънкото черво. Част от тях се изхвърлят чрез фекалиите, а друга част преминава в онкосфери, които проникват в лимфните възли на червата и се превръщат в ларви.
След една седмица те отново излизат в лумена на червото, прикрепват се за чревните въси и след две седмици се превръщат в полово зрели паразити.
Инвазията с плъхова тения е контактно-битова антропозооноза. Основен източник на инвазията е опаразитеният човек.
Механизмът на заразяване е фекално-орален, а фактори за предаване на инвазията са замърсени хранителни продукти, ръце, вода, прах.
Заболяването се среща предимно сред градското население, като основно боледуват деца във възрастта 3-14 години. Инкубационният период е приблизително две седмици.
Малката тения предизвиква механотравматично, токсо-алергично и ензимопатично действие върху организма на човека. Тя отделя ензим, който уврежда тъканите и дови до дистрофични и атрофични увреждания на чревния епител. Поради разрушаване на чревните въси се нарушава храносмилането и резорбцията на храната.
При много голям процент от пациентите заболяването протича безсимптомно.
При клинично изявените форми се наблюдава:
- намален апетит
- гадене
- коликообразни болки около пъпа
- диария, примесена със слуз
- главоболие
- уморяемост
- неспокоен сън
- уртикариални обриви
- ринит
Диагнозата при тази паразитоза се основава на данните от епидемиологичната анамнеза, физикалния преглед, лабораторни и паразитологични изследвания.
Материал от фекални проби се изследва макроскопски и микроскопски с различни методики. Лабораторните показатели са относително неспецифично повишени, като е възможно наличие на еозинофилия и леко раздвижване на някои ензими и имуноглобулинови фракции.
При диференциалната диагноза е необходимо да се имат предвид редица други паразитни, бактериални и гъбични заболявания:
- амебиаза
- аскаридоза
- холера
- ентеробиоза
- шигелоза
- хранителна токсикоинфекция
Лечението на пациенти с хименолепидоза е медикаментозно и се състои в приложение на противопаразитни средства (празиквантел, никлозамид), симптоматични средства и диетичен режим.
Симптоми и признаци при Хименолепидоза МКБ B71.0
- Повръщане
- Диария
- Коремна болка
- Усещане за отпадналост
- Безсимптомно протичане на заболявания
- Загуба на тегло
Коментари към Хименолепидоза МКБ B71.0
nova
Гратски...инкубационият периот... Вие сериозно ли?
Благодарим Ви за сигнала и бдителността! Грешките са коригирани.
Гратски...инкубационият периот... Вие сериозно ли?