Други инвазии, предизвикани от цестоди МКБ B71
Рубриката други инвазии, предизвикани от цестоди, включва няколко заболявания с различни причинители от клас Cestoda, тип Plathelminthes.
Инвазията с плъхова тения, наричана още малка тения или хименолепидоза, се характеризира с нарушения в гастроинтестиналния тракт.
Hymenolepis nana е една от най-малките тении, с дължина до пет сантиметра.
Човек се заразява по фекално-орален механизъм, след консумация на контаминирани с яйца на паразита хранителни продукти или вода.
След инкубационен период от около две седмици се наблюдават различни диспептични нарушения, придружени с коликообразни болки, главоболие и алергични прояви.
Малката тения оказва механично, токсично и ензимопатично въздействие върху макроорганизма и води до атрофични нарушения на интестиналния епител.
Инвазията с Dipylidum caninum се нарича тиквовидна тения или дипилидиоза. Засяга предимно кучета и котки, а хората са случайни гостоприемници.
По-често боледуват децата, особено тези, които често са в близък контакт с кучета и котки.
Заразяването се осъществява при поглъщане на междинния гостоприемник (бълхи и въшки).
Заболяването обикновено протича безсимптомно, но е възможно развитие на различни признаци от страна на храносмилателната система.
При масивна инвазия е възможно наличие на диария, коремна болка, намален апетит, обрив, придружен от сърбеж. Проглотидите на тенията могат да бъдат открити в изпражненията и перианалната област.
Ценурозата представлява инвазия с други уточнени цестоди. Крайни гостоприемници са предимно домашните и диви кучета, а междинни гостоприемници са различни тревопасни животни, най-често кози, овце, зайци.
Хората се заразяват при консумиране на заразени с яйца на паразита плодове и зеленчуци и са случайни междинни гостоприемници.
Клиничните прояви включват диспептични и неврологични нарушения. При локализиране на ларвите в мозъка се наблюдават парези, парализи, гърчове, главоболие, а ангажирането на окото резултира в различни по тежест офталмологични увреждания.
При инвазия с цестоди, неуточнена, се наблюдава засягане на човешкия организъм от тении от клас Cestoda. Протичането е неспецифично, с общи диспептични, алергични и неврологични прояви.
Диагностицирането на други инвазии, предизвикани от цестоди, се основава на данните от епидемиологичната анамнеза, клиничния преглед, лабораторните, паразитологичните и образни изследвания.
Лабораторно често се установява различна по степен еозинофилия, намаление на хемоглобина и хематокрита.
За откриване на яйцата на паразитите е необходимо микроскопско изследване на перианален секрет и фекални проби.
При наличие на неврологична симптоматика е необходимо извършване на компютърна томография и ядрено-магнитен резонанс.
Лечението е предимно медикаментозно, с противопаразитни средства от различни групи. Прилагат се при необходимост и кортикостероиди, витамини, симптоматични средства.
Хирургичното лечение се състои в оперативно отстраняване на паразитите и се налага при някои пациенти.
Прогнозата при всеки пациент се определя индивидуално в зависимост от общото здравословно състояние на пациента, локализацията на паразита и терапевтичните възможности.
Основните превантивни мерки включват подобряване на личната и битовата хигиена, повишаване на здравната култура и строг ветеринарен контрол.
Коментари към Други инвазии, предизвикани от цестоди МКБ B71