Инвазия с други уточнени цестоди МКБ B71.8
Тении (Cestodes) се наричат клас плоски червеи с начленено тяло. Известни са около 3500 плоски червеи.
Ценурозата представлява паразитно заболяване, което може да се причини от една от четирите ларви на кучешаката тения:
- Тaenia multiceps
- Taenia serialis
- Taenia brauni
- Taenia glomerata
Тази инвазия с други уточнени цестоди се среща предимно в Африка, някои райони на Европа, Южна Америка, САЩ и Канада.
Не са описани съществени различия в честотата между отделните възрастови групи и между двата пола.
Възрастните форми живеят в червата на крайния гостоприемник, а именно опаразитени кучета, които с изпражненията си отделят яйцата на паразита във външната среда.
По този начин могат да се заразят тревопасни животни, най-често овце, кози или зайци, които са междинни гостоприемници.
Хората са случайни междинни гостоприемници и се заразяват с ценуроза по перорален механизъм, при консумиране на плодове или зеленчуци, контаминирани с яйцата на паразита.
След поглъщане на яйцата, последните се превръщат в ларвната форма и инвазират най-често централната нервна система, мускулите и подкожната тъкан.
В засегнатите структури на макроорганизма, паразитите образуват кисти, чието съдържание може да съдържа повече от сто ларви.
Най-често размерът на кистите варира между 2 и 6 сантиметра в диаметър, но са описани и случаи с много по-значителна големина на кистите.
При локализация на кистите в главния мозък, се наблюдават следните признаци:
- главоболие
- припадъци
- гърчове
- гадене и повръщане
- парези и парализи
Кистите могат да ангажират напречно набраздената мускулатура и подкожната тъкан, където се образуват болезнени подкожни възли.
При засягане на очите се наблюдават различни по степен на тежест офталмологични нарушения, като е възможно развитие на трайни дългосрочни увреждания.
Ценурозата е рядко срещано заболяване при хората, затова няма добри разработени и достоверни диагностични тестове. Основно средство за диагностика са образни методи като ехография, компютърна томография и ядрено-магнитен резонанс.
Лечението при инвазия с други уточнени цестоди включва хирургично отстраняване на кистите и възстановяване на структурната и функционална цялост на засегнатите структури..
Коментари към Инвазия с други уточнени цестоди МКБ B71.8