Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Заболявания Инфекциозни и паразитни болести Други вирусни болести Инфекциозна мононуклеоза Инфекциозна мононуклеоза, неуточнена

Инфекциозна мононуклеоза, неуточнена МКБ B27.9

от 24 апр 2013г., обновено на 08 дек 2022г.
Автор: д-р Лилия Пашова-Стоянова
Инфекциозна мононуклеоза, неуточнена МКБ B27.9 - изображение
  • Инфо
  • Библиография
  • Коментари
Инфо
Инфо
Библиография
Коментари

Моноцитната ангина, известна още като болест на Pfeiffer, болест на целувките и жлезна треска, при невъзможност за идентифициране на етиологичния причинител се класифицира като инфекциозна мононуклеоза, неуточнена.

Болестта е повсеместно разпространена, като поразява в еднаква степен мъжкия и женския пол, без съществени разлики по отношение на етническа и расова принадлежност.

Засягат се предимно представителите на младата възраст, по-често малки колективи, като например студенти, ученици, войници.

Заразяването се осъществява в масовия случай по въздушно-капков път, като е необходим тесен контакт, тъй като причинителите са изключително слабо устойчиви на въздействията на факторите от околната среда.

Възможно е заразяване на новороденото от болната майка по така наречения вертикален механизъм, който се описва рядко в клиничната практика.

Етиологични агенти в над 80 % от случаите са херпесните вируси от семейството на гамахерпесните вируси, по-конкретно вирусът на Epstein-Barr (herpes virus 4).

В останалите случаи причинители на болестта могат да бъдат различни представители на вирусите и бактериите, като например цитомегаловирус, аденовируси, ентеровируси, herpes virus 6, HIV 1, Streptococcus pyogenes, Corynebacterium diphteriae и други.

При невъзможност за идентифициране на конкретния причинител заболяването се счита за неуточнено, като са налице несъществени разлики по отношение на клиничното протичане и терапевтичния подход.

Заболяването принадлежи към антропонозите или това са инфекции, при които основен и единствен източник на заразяване са болните хора или здравите носители на етиологичните причинители на болестта.

Като цяло инфекцията протича относително леко и доброкачествено, като основните предразполагащи развитието на усложнения и полиорганни увреждания фактори, са наличието на вродена или придобита имунна недостатъчност, продължителна химиотерапия или лечение с кортикостероиди и антибиотици, след органна или тъканна трансплантация, при наличие на агресивни системни новообразувания.

Характерни симптоми на инфекцията

Продължителността на инкубационния период (необходимото време за размножаване на причинителите и развитието на първите клинично забележими промени в организма) варира в рамките на 5 до 15 дни (между една и две седмици, рядко повече).

При малък процент от засегнатите пациенти основните признаци на инфекцията се предшестват от продромални прояви, изразяващи се в общо неразположение, грипоподобни симптоми, леко повишение на телесната температура.

Характерни за жлезната треска са развитието на фебрилитет (достигащ високи стойности), ангина (с характерни промени в гърлото) и лимфонодулопатия.

Първоначално се засягат шийните, тилните и подчелюстните лимфни възли, които увеличават размерите си, имат еластична и мека консистенция и рядко са болезнени. С напредването на болестта инфекциозният процес се разпространява и може да засегне множество групи лимфни възли с развитие на генерализирана лимфонодулопатия.

Ангинозните промени са налице няколко дни след подуването на шийните лимфни възли, като гърлото е силно зачервено, болезнено, преглъщането е затруднено. Наблюдават се сивкави налепи по тонзилите, които често се разпростират извън техните граници и се отделят с кървене. При малки деца, както и при наличие на множество налепи е възможно затрудняване на дишането, промяна на гласа и говора, който става гъгнив и носов.

В зависимост от интензивността на инфекциозния процес и индивидуалната имунологична резистентност на отделните пациенти е възможно засягане на множество органи и системи, като клиничният полиморфизъм е особено характерен за инфекциозната мононуклеоза.

Най-често се наблюдават следните форми на болестта (като названията им се определят в зависимост от засегнатия орган):

  • хепатална или чернодробна
  • сърдечна
  • белодробна или пулмонална
  • бъбречна
  • нервна

Развиват се неспецифични промени, като например остър вирусен хепатит при чернодробната и миокардит при сърдечната форма.

Засягането на нервната система протича с различни по тежест увреждания, като например миелит, менингит, енцефалит, полиневрит, парези и парализи.

Възможно е (в малък процент от случаите) развитие на хеморагичен синдром, представляващ потенциално застрашаващо живота на болния състояние.

Жлезната треска протича идентично на множество други заболявания, поради което е необходимо нейното разграничаване главно от дифтерия, токсоплазмоза, морбили, аденовирусни инфекции, ангина, редица заболявания с бактериална, вирусна или неопластична етиология.

Диагностициране на инфекцията

Диагнозата при моноцитна ангина се базира на клиничните, епидемиологичните и параклиничните данни, в някои случаи се извършва и образна диагностика.

Данните от физикалния преглед в комбинация с епидемиологичната анамнеза могат да насочат към инфекцията, но нямат решаваща роля при поставянето на диагнозата. С най-високо информативно значение са получените от лабораторните изследвания резултати.

Важен лабораторен белег е промяната на кръвната картина след седмия ден от началото на инфекцията, като се наблюдава изразена лимфомоноцитоза с наличие на множество плазматизирани ядрени клетки.

В зависимост от засегнатите органи са възможно промени в редица ензими, като например повишение на трансаминазите и алкалната фосфатаза при хепаталната форма на инфекцията.

При данни за поражения на висцералните органи, както и при наличие на неврологична симптоматика се препоръчва извършване на компютърна томография и ехография на съответния орган.

Лечение на инфекцията

Лечението при инфекциозна мононуклеоза, неуточнена, е патогенетично и симптоматично.

Антивирусни агенти се използват само при определени случаи и полиорганни увреждания.

Пациентите се приемат в инфекциозно отделение, като е необходим постелен режим, подходяща диета и адекватна рехидратация на организма.

Прилагат се медикаменти за лечение на повишената температура (антипиретици), аналгетици, нестероидни противовъзпалителни средства, кортикостероиди и антибиотици (макролиди) при необходимост.

Необходим е постелен режим с достатъчна почивка, пълноценно хранене и адекватна рехидратация на организма на фона на симптоматичните мерки.

Оздравителният период при инфекциозна мононуклеоза, неуточнена, е с продължителност до един месец, като прогнозата е относително благоприятна.

Няма разработена специфична профилактика срещу заболяването.

4.0/5 10 оценки

Библиография

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/mononucleosis/symptoms-causes/syc-20350328
https://www.healthline.com/health/mononucleosis
https://www.medicinenet.com/infectious_mononucleosis/article.htm
https://en.wikipedia.org/wiki/Infectious_mononucleosis
https://emedicine.medscape.com/article/222040-overview
https://www.webmd.com/a-to-z-guides/understanding-mononucleosis-causes#1
https://www.msdmanuals.com/professional/infectious-diseases/herpesviruses/infectious-mononucleosis

Коментари към Инфекциозна мононуклеоза, неуточнена МКБ B27.9

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Инфекциозна мононуклеоза, неуточнена МКБ B27.9
    www.framar.bg 
    на 17 May 2025 в 10:03
    Коментирайте "Инфекциозна мононуклеоза, неуточнена МКБ B27.9"
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Инфекциозна мононуклеоза - мнения и въпроси

преди 2318 дни, 23 часа и 43 мин.

Инфекциозна мононуклеоза със засегнат черен дроб

преди 2718 дни, 14 часа и 37 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 22 часа и 8 мин.

Какво представлява прозяването

преди 5 дни, 13 часа и 8 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 5 дни, 13 часа и 20 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 5 дни, 13 часа и 27 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival