Брусница с други усложнения МКБ B05.8
Брусница или по-известна още като дребна шарка (морбили) представлява изключително заразно вирусно заболяване с остро протичане и характерни симптоми.
Най-често в хода на инфекцията се развиват различни по тежест увреждания, засягащи централната нервна система, респираторния тракт, храносмилателната система, но е възможно и протичане под формата на брусница с други усложнения, включващи увреждане на структурите на очите.
Причинители на болестта са представителите на парамиксовирусите, а именно морбилозните вируси, които съдържат РНК, отличават се с характерна морфология и антигенен строеж, като показват слаба устойчивост спрямо факторите от околната среда и бързо се повлияват от въздействието на стандартно прилаганите дезинфекциращи средства.
В миналото заболяването е било причина за епидемии с масов характер, водейки до различни по тежест дългосрочни последици, включително и леталитет.
След създаването на ваксината срещу морбили и нейното въвеждане в редица страни (включително и България) в задължителния имунизационен календар епидемичната обстановка е спокойна, с развитие на единични случаи, най-често резултат от неспазване на задължителната имунопрофилактика или при внесени форми на заболяването.
При имунизирани (или профилактирани) лица е възможно заразяване, но инфекцията протича леко, атипично, докато при неимунизирани показва склонност към остро и агресивно протичане и тенденция към тежки усложнения.
Инфекциозният процес засяга само хората (болестта представлява антропоноза), като основният механизъм за предаване е въздушно-капковият.
При близък контакт, особено в затворено помещение, при говор, кихане или кашляне болните отделят вирусите, като последните проникват през горния респираторен тракт или през конюнктивите на възприемчивите лица.
Инкубационният период продължава средно между една и две седмици (от 9 до 14 дни) при неимунизирани и почти два пъти по-дълго при имунизирани (до 21, дори до 28 дни).
Заболяването протича с катарален синдром, последван от развитие на характерен обрив.
По време на катаралния стадий при болните най-често се наблюдават някои от следните прояви:
- умерено повишение на телесната температура
- зачервено и болезнено гърло, болка при преглъщане
- мускулни болки и слабост
- общо неразположение, умора
- парене, зачервяване на очите, повишено сълзене
- оток на клепачите
- повишена чувствителност към светлина (фотофобия)
- петна на Филатов-Коплик в устната кухина
Катаралният стадий продължава средно около три дни, като на третия ден се наблюдават характерните петна на Филатов-Коплик, представляващи дегенеративно-некротични лезии. Симптомът е специфичен за тази инфекция и не се наблюдава при други болести. Петната са с белезникав цвят, разположени върху силно зачервена основа, като трудно се свалят (представляват вроговен епител, а не налепи).
Обривът при морбили (дребна шарка, брусница) е мономорфен (всички обривни единици са в еднакъв етап на развитие), макулозен (малки петна с червен цвят) и показва тенденция към конфлуиране на отделните единици в по-големи, наподобяващи географска карта. Липсва болезненост, парене или сърбеж по хода на обрива, което го отличава от редица други инфекциозни заболявания, протичащи с обрив.
При брусница с други усложнения е възможно развитие на морбилозен кератит и кератоконюнктивит, иридоциклити, засягане на n. opticus и други, като към клиничните прояви, характерни за инфекцията, се прибавят и признаците от уврежданията на очните структури. Възможни са поява на силно парене и болка в очите, секреция, главоболие, замъглено зрение и други.
Полезна информация за очните увреждания в резултат от инфекцията с дребна шарка може да намерите в раздел Заболявания (Кератит и кератоконюнктивит при други инфекциозни и паразитни болести, класифицирани другаде).
Поставяне на диагнозата
За поставяне на диагнозата при тази форма на морбили е необходимо извършване на съответните изследвания. С голямо значение са и клинико-епидемиологичните данни (епидемиологична анамнеза, характерни физикални находки, особено при наличие на петна на Филатов-Коплик).
Стандартните лабораторни изследвания обикновено показват леки до умерени отклонения в белия кръвен ред, ускорена скорост на утаяване на еритроцитите и други характерни за инфекциите като цяло промени. Вирусологичните изследвания и серодиагностиката са с високо информативно значение.
Необходимо е извършване на пълен очен преглед с цел установяване на тежестта на уврежданията по очните структури.
Диференциалната диагноза включва:
- в катаралния стадий: респираторни вирози, главно грип, парагрип
- в обривния стадий: рубеола, скарлатина и други
- алергични прояви: обрив след прием на определени медикаменти (например ампицилин), храни или други алергени
Лечение на инфекцията
Лечението при брусница с други усложнения (морбилозен кератит и кератоконюнктивит) е предимно симптоматично, тъй като не е разработено ефективно етиологично лечение, потискащо развитие на морбилозните вируси.
Прилагат се обезболяващи и противовъзпалителни средства, препарати за лечение при висока температура, витаминни добавки и други.
Обривът се третира с подходящи локални средства, а за овладяване на очните увреждания се прилагат подходящи локални препарати (капки за очи, маз, гел).
При данни за вторична бактериална инфекция, ангажираща очните структури се прилагат подходящи антибиотици.
Прогнозата при брусница с други усложнения е относително добра, като рядко се развиват тежки усложнения и засягане на зрението в дългосрочен план.
Профилактиката бива обща (повишение на здравната култура, избягване на рискови контакти, поддържане на висока индивидуална имунологична резистентност) и специфична (ваксина срещу морбили).
Подробна информация за специфичните профилактични мерки спрямо брусница (морбили, дребна шарка) може да намерите в раздел Лечения (Ваксина морбили, паротит, рубеола) и раздел Заболявания (Необходимост от имунизация против морбили-епидемичен паротит-рубеола).
Библиография
http://www.healthline.com
https://www.cdc.gov
http://www.medicalnewstoday.com
http://www.medicinenet.com
Коментари към Брусница с други усложнения МКБ B05.8