Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Заболявания Инфекциозни и паразитни болести Вирусни инфекции, характеризиращи се с увреждания на кожата и лигавиците Брусница Брусница с други усложнения

Брусница с други усложнения МКБ B05.8

от 10 март 2014г., обновено на 08 дек 2022г.
Автор: д-р Лилия Пашова-Стоянова
Брусница с други усложнения МКБ B05.8 - изображение
  • Инфо
  • Библиография
  • Коментари
Инфо
Инфо
Библиография
Коментари

Брусница или по-известна още като дребна шарка (морбили) представлява изключително заразно вирусно заболяване с остро протичане и характерни симптоми.

Най-често в хода на инфекцията се развиват различни по тежест увреждания, засягащи централната нервна система, респираторния тракт, храносмилателната система, но е възможно и протичане под формата на брусница с други усложнения, включващи увреждане на структурите на очите.

Причинители на болестта са представителите на парамиксовирусите, а именно морбилозните вируси, които съдържат РНК, отличават се с характерна морфология и антигенен строеж, като показват слаба устойчивост спрямо факторите от околната среда и бързо се повлияват от въздействието на стандартно прилаганите дезинфекциращи средства.

В миналото заболяването е било причина за епидемии с масов характер, водейки до различни по тежест дългосрочни последици, включително и леталитет.

След създаването на ваксината срещу морбили и нейното въвеждане в редица страни (включително и България) в задължителния имунизационен календар епидемичната обстановка е спокойна, с развитие на единични случаи, най-често резултат от неспазване на задължителната имунопрофилактика или при внесени форми на заболяването.

При имунизирани (или профилактирани) лица е възможно заразяване, но инфекцията протича леко, атипично, докато при неимунизирани показва склонност към остро и агресивно протичане и тенденция към тежки усложнения.

Инфекциозният процес засяга само хората (болестта представлява антропоноза), като основният механизъм за предаване е въздушно-капковият.

При близък контакт, особено в затворено помещение, при говор, кихане или кашляне болните отделят вирусите, като последните проникват през горния респираторен тракт или през конюнктивите на възприемчивите лица.

Инкубационният период продължава средно между една и две седмици (от 9 до 14 дни) при неимунизирани и почти два пъти по-дълго при имунизирани (до 21, дори до 28 дни).

Заболяването протича с катарален синдром, последван от развитие на характерен обрив.

По време на катаралния стадий при болните най-често се наблюдават някои от следните прояви:

  • умерено повишение на телесната температура
  • зачервено и болезнено гърло, болка при преглъщане
  • мускулни болки и слабост
  • общо неразположение, умора
  • парене, зачервяване на очите, повишено сълзене
  • оток на клепачите
  • повишена чувствителност към светлина (фотофобия)
  • петна на Филатов-Коплик в устната кухина

Катаралният стадий продължава средно около три дни, като на третия ден се наблюдават характерните петна на Филатов-Коплик, представляващи дегенеративно-некротични лезии. Симптомът е специфичен за тази инфекция и не се наблюдава при други болести. Петната са с белезникав цвят, разположени върху силно зачервена основа, като трудно се свалят (представляват вроговен епител, а не налепи).

Обривът при морбили (дребна шарка, брусница) е мономорфен (всички обривни единици са в еднакъв етап на развитие), макулозен (малки петна с червен цвят) и показва тенденция към конфлуиране на отделните единици в по-големи, наподобяващи географска карта. Липсва болезненост, парене или сърбеж по хода на обрива, което го отличава от редица други инфекциозни заболявания, протичащи с обрив.

При брусница с други усложнения е възможно развитие на морбилозен кератит и кератоконюнктивит, иридоциклити, засягане на n. opticus и други, като към клиничните прояви, характерни за инфекцията, се прибавят и признаците от уврежданията на очните структури. Възможни са поява на силно парене и болка в очите, секреция, главоболие, замъглено зрение и други.

Клинични прояви при морбили с очни усложнения

Полезна информация за очните увреждания в резултат от инфекцията с дребна шарка може да намерите в раздел Заболявания (Кератит и кератоконюнктивит при други инфекциозни и паразитни болести, класифицирани другаде).

Поставяне на диагнозата

За поставяне на диагнозата при тази форма на морбили е необходимо извършване на съответните изследвания. С голямо значение са и клинико-епидемиологичните данни (епидемиологична анамнеза, характерни физикални находки, особено при наличие на петна на Филатов-Коплик).

Стандартните лабораторни изследвания обикновено показват леки до умерени отклонения в белия кръвен ред, ускорена скорост на утаяване на еритроцитите и други характерни за инфекциите като цяло промени. Вирусологичните изследвания и серодиагностиката са с високо информативно значение.

Необходимо е извършване на пълен очен преглед с цел установяване на тежестта на уврежданията по очните структури.

Диференциалната диагноза включва:

  • в катаралния стадий: респираторни вирози, главно грип, парагрип
  • в обривния стадий: рубеола, скарлатина и други
  • алергични прояви: обрив след прием на определени медикаменти (например ампицилин), храни или други алергени

Лечение на инфекцията

Лечението при брусница с други усложнения (морбилозен кератит и кератоконюнктивит) е предимно симптоматично, тъй като не е разработено ефективно етиологично лечение, потискащо развитие на морбилозните вируси.

Прилагат се обезболяващи и противовъзпалителни средства, препарати за лечение при висока температура, витаминни добавки и други.

Обривът се третира с подходящи локални средства, а за овладяване на очните увреждания се прилагат подходящи локални препарати (капки за очи, маз, гел).

При данни за вторична бактериална инфекция, ангажираща очните структури се прилагат подходящи антибиотици.

Прогнозата при брусница с други усложнения е относително добра, като рядко се развиват тежки усложнения и засягане на зрението в дългосрочен план.

Профилактиката бива обща (повишение на здравната култура, избягване на рискови контакти, поддържане на висока индивидуална имунологична резистентност) и специфична (ваксина срещу морбили).

Подробна информация за специфичните профилактични мерки спрямо брусница (морбили, дребна шарка) може да намерите в раздел Лечения (Ваксина морбили, паротит, рубеола) и раздел Заболявания (Необходимост от имунизация против морбили-епидемичен паротит-рубеола).

4.1/5 9 оценки

Библиография

http://www.healthline.com
https://www.cdc.gov
http://www.medicalnewstoday.com
http://www.medicinenet.com

Коментари към Брусница с други усложнения МКБ B05.8

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Брусница с други усложнения МКБ B05.8
    www.framar.bg 
    на 18 May 2025 в 23:03
    Коментирайте "Брусница с други усложнения МКБ B05.8"
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Мога ли да комбинирам Фенистил гел с Алергозан таблетки или други лекарства против алергия?

преди 2067 дни, 10 часа и 41 мин.

Осигурявахте ли настаняване на гостите от други градове за сватбата?

преди 2202 дни, 11 часа и 33 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 2 дни, 11 часа и 7 мин.

Какво представлява прозяването

преди 7 дни, 2 часа и 7 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 7 дни, 2 часа и 19 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 7 дни, 2 часа и 26 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival