Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Заболявания Инфекциозни и паразитни болести Вирусни инфекции, характеризиращи се с увреждания на кожата и лигавиците Лещенка [varicella] Варицела с други усложнения

Варицела с други усложнения МКБ B01.8

от 20 май 2014г., обновено на 08 дек 2022г.
Автор: д-р Лилия Пашова-Стоянова
Варицела с други усложнения МКБ B01.8 - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Библиография
Коментари
Свързаност

Първичната инфекция с Varicella-zoster virus (VZV) води до развитие на варицела, известна още като едра шарка или лещенка.

Заболяването засяга предимно детската възраст, най-често между 3 и 9 години, протичайки характерно с развитие на специфичен обрив, силно сърбящ, придружен от обща симптоматика. При децата инфекцията по изключение води до усложнения, най-често под формата на вторични инфекции на кожния обрив.

При рискови пациенти е възможно протичане на болестта под формата на варицела с други усложнения, като изложени на по-висок риск са бременните жени, наличието на потиснат имунитет (в резултат от подлежащо заболяване, продължителна медикаментозна терапия, тежки изгаряния и други), като първичното заразяване след пубертета също представлява предразполагащ фактор за по-тежко протичане и развитие на различни по тежест усложнения.

Varicella-zoster virus представлява ДНК вирус, част от семейството на херпесните вируси, като се отличава с ниска устойчивост спрямо въздействията на околната среда.

Възприемчивостта на населението е всеобща, а контагиозният индекс достига високи стойности, като показател за това са данните за прекарано заболяване при над 90 процента от лицата над 15-годишна възраст.

Основният механизъм на заразяване е по въздушно-капков път, тъй като вирусите се съдържат в секретите на носоглътката и се отделят при говор, кихане, кашляне. Възможно е заразяване на плода по време на бременността от инфектираната майка.

Инфекцията представлява антропоноза и единствени източници на заразяване са болните лица.

Проникването на вирусните агенти се реализира през конюнктивата и лигавиците на дихателните пътища, като след първично размножаване на мястото на навлизане следва виремия с изразен дермотропизъм (вирусите проявяват изразен афинитет към кожата).

При наличието на предразполагащи фактори вирусните причинители могат да се разпространят, ангажирайки други органи и системи, като например очите, белия дроб, сърцето, бъбреците, надбъбречните жлези и други.

Инкубационният период (времето от заразяването с херпесните вируси до първите клинични прояви) е в рамките на 11 до 23 дни, най-често е от порядъка на 14 дни.

Развитието на усложнения се наблюдава няколко дни след появата на обрива, най-често между 2 и 10, като се придружават от влошаване на общото състояние на болния.

Обривът при варицела се характеризира с наличие първоначално на макулозен обрив, преминаващ постепенно във везикуларен и пустулозен, като пустулите завяхват с формиране на тъмни крусти.

Обривните единици се развиват на вълни, което характеризира така наречения псевдополиморфизъм на обрива, характеризиращ се с наличие на всички стадии от обривното развитие в един и същ момент.

Варицела с други усложнения най-често протича под формата на:

  • развитие на вторични бактериални инфекции: при разчесване на обрива се повишава рискът от проникване на различни бактериални агенти и вторично инфектиране с развитие на абсцес, флегмон и други
  • увреждане на черния дроб: в резултат от инфекцията е възможно развитие на вирусен хепатит, който протича с умерено увеличение на черния дроб, нарастване на серумния билирубин и трансаминазите с или без развитие на жълтеница
  • увреждане на хемопоезата: най-често под формата на тромбози и хеморагии, повишен риск от гангрена
  • увреждания на очните структури: възможно е развитие на варицелен кератит, който представлява възпаление на роговицата и се среща сравнително рядко, като може да засегне едното или двете очи и протича със сухота на очите до невъзможност за затваряне на клепачите. Възможно е развитие на ретинит и оптичен неврит, които се описват рядко в клиничната практика
  • по-редки усложнения: гломерулонефрит, артрит, миозит, отит, ендокардит, миокардит

Засягането от вируса първично през бременността крие повишен риск от развитие на аборт и преждевременно раждане.

Поставянето на диагнозата при едра шарка се осъществява въз основа на клиничните и епидемиологичните данни. Липсват характерни промени в лабораторните изследвания, като често са налице промени в белия кръвен ред, без съществени отклонения в нивата на другите показатели. При наличие на данни за увреждане на вътрешните органи е необходима образна диагностика, а за установяване на уврежданията в очните структури е необходимо извършване на пълен офталмологичен преглед.

Доказването на вирусните агенти се осъществява с провеждане на вирусологични изследвания (подробна информация може да намерите в раздел Медицински изследвания:
Варицела зостер тест).

Терапията на пациентите с варицела с други усложнения се определя в зависимост от тежестта на заболяването, локализацията на промените и засегнатите органи.

Етиологични медикаменти, насочени към потискане размножаването на вирусите, са антивирусните лекарства, каквито са например ацикловир и валацикловир, приложени локално, перорално или парентерално.

Прилагат се допълнително и противовъзпалителни средства, аналгетици, витаминни добавки, препарати за корекция на повишената температура, каламинов лосион.

При липса на съществени и сериозни увреждания терапията е предимно симптоматична, като често се използват и алтернативни методи на лечение, за които може да прочетете подробно в раздел Алтернативна медицина (Домашни средства и хомеопатия срещу варицела).

Прогнозата при варицела с други усложнения като цяло е добра, но при лица с тежък имунен дефицит, както и при бременните жени, е необходимо повишено внимание и своевременни действия.

Профилактиката включва повишение на имунитета (здравословно хранене, съобразена с възрастта и здравословния статус физическа активност, при необходимост прием на витаминни добавки и имуностимулатори), а при рискови контингенти се прилага ваксина.

Полезна информация по темата може да намерите в раздел Заболявания (Лещенка [varicella]) и раздел Здравни проблеми (Варицела).

Още по темата:
  • Варицела с енцефалит (G05.1*) Варицела с енцефалит (G05.1*)
  • Варицела с менингит (G02.0*) Варицела с менингит (G02.0*)
  • Варицела без усложнения Варицела без усложнения
  • Варицела с пневмония (J17.1*) Варицела с пневмония (J17.1*)
4.0/5 8 оценки

Продукти свързани със ЗАБОЛЯВАНЕТО

ПОКСКЛИН ОХЛАЖДАЩА ПЯНА ПРИ ВАРИЦЕЛА 100 мл
25.90лв.

ПОКСКЛИН ОХЛАЖДАЩА ПЯНА ПРИ ВАРИЦЕЛА 100 мл

Библиография

http://emedicine.medscape.com
https://www.ncbi.nlm.nih.gov
http://www.sciencedirect.com

Коментари към Варицела с други усложнения МКБ B01.8

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Варицела с други усложнения МКБ B01.8
    www.framar.bg 
    на 18 May 2025 в 18:08
    Коментирайте "Варицела с други усложнения МКБ B01.8"

ЗАБОЛЯВАНЕТО е свързано към

  • Варицела
  • Хранене при варицела
  • Облекчете сърбежа при варицела с 4 натурални продукта
  • Варицела, лещенка или едра шарка – какво знаем?
  • Употреба на лапада в староанглийската медицина от 9-ти век
  • Д-р Полина Узунова
  • Ако детето има варицела, облекчете сърбежа му с джинджифил
  • Откриване на причинителя на варицелата и създаване на първата ваксина срещу заболяването
  • Клинична патология на варицела
  • Д-р Атанаска Николова Ямакова
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Как да къпем детето, когато има варицела?

преди 4217 дни, 3 часа и 27 мин.

Херпес, варицела и шарки - въпроси, отговори, лечение и полезни съвети

преди 5115 дни, 3 часа и 43 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 2 дни, 6 часа и 13 мин.

Какво представлява прозяването

преди 6 дни, 21 часа и 13 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 6 дни, 21 часа и 24 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 6 дни, 21 часа и 31 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите
Още интересни публикации
Варицела Варицела

Варицела

от 11 юни 2024г. Прочети повече
Ларея тризъба, Креозотов храст, Чапарал Ларея тризъба, Креозотов храст, Чапарал

Ларея тризъба, Креозотов храст, Чапарал

от 01 апр 2024г. Прочети повече
Варицела, лещенка или едра шарка – какво знаем? Варицела, лещенка или едра шарка – какво знаем?

Варицела, лещенка или едра шарка – какво знаем?

от 16 фев 2024г. Прочети повече
Домашни средства и хомеопатия срещу варицела Домашни средства и хомеопатия срещу варицела

Домашни средства и хомеопатия срещу варицела

от 12 дек 2022г. Прочети повече

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival