Framar.bg 0
В целия сайт
В целия сайт
Е-аптека
Продукти
Медиа
Здравни новини
Любопитно
Интервюта
Презентации
Научни публикации
Видео
Анкети
Енциклопедия
Заболявания
Симптоми
Анатомия
Алтернативна медицина
Медицински изследвания
Лечения
Физиология
Патология
Ботаника
Микробиология
Медицински журнал
Фармакологични групи
Справочник
Специалисти
Здравни заведения
Образование
Спорт и туризъм
Аптеки
Здравни организации
Нормативни актове
Производители
Кл. пътеки
Здравни проблеми
История
Хранене
Храни и ястия
Хранителни съставки
Хранене при
Диети
Рецепти
Е-тата в храните
Съвети
Lifestyle
Спорт
Психология
Соц. дейности
Интерактивни
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Клинични пътеки Нормативни актове Производители Образование Спорт и туризъм Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Партньори Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Ботаника Група Покритосеменни (Magnoliophytina, Angiosperms) Клас Liliopsida (Едносемеделни растения) Разред Liliales Сем. Liliaceae (Кремови) Самодивско цвете, Еритрониум, Конски зъб, Кучешки зъб

Самодивско цвете, Еритрониум, Конски зъб, Кучешки зъб

от 26 март 2020г., обновено на 19 фев 2021г.
Автор: д-р Биляна Петрова
Самодивско цвете, Еритрониум, Конски зъб, Кучешки зъб - изображение
  • Инфо
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Библиография
Коментари
Свързаност

Самодивско цвете, Еритрониум, Конски зъб, Кучешки зъб (Erythronium dens-canis) представлява малко, тревисто растение, което у нас не е защитено от Закона за биологичното разнообразие. Класифицира се към семейство Кремови (Liliaceae). Грудката му има форма на кучешки зъб, откъдето идава и названието "dens-canis". Еритрониумите са красиви растения и са лесни за отглеждане, при условие, че им се даде влажна почва и сенчести горски условия, с които са свикнали в дивата природа.

Устройство на самодивско цвете

цвят на самодивско цветеКучешкият зъб расте под формата на туфа, като всяко растение в нея е с размери 15-25 (30) см височина и 7-10 см широчина. Прораства от луковица и е многогодишен вид. Луковицата има удължена форма, яйцевидно-цилиндрична, с бял цвят, покрита с тънка светлокафява обвивка. От нея се произвеждат дъщерни луковички. Листата са две, приосновни,  почти срещуположно разположени, яйцевидно-ланцетни, яйцевидно-елипсовидни, или широко до удължено-ланцетни. Те се стесняват в основата си и преминават в дръжка с влагалище, което е обхванало стъблото. Гораната им повърхност е лъскава, матова, синкавозелена, покрита с кафявочервени петна, разположени мозаично. Цветовете, обикновено по единично растящи, много рядко по два, са разположени на върха на цветната дръжка, наведени надолу. 

самодивско цвете и нарциси

Венчелистчетата са прегънати назад, със звънчевиден вид, състоящи се от 6 остри ланцетни листенца, дълги до 4,5 см и до 1 см широки. Биват розови или светлолилави, по-рядко бели или лилавочервени, в основата с жълто или оранжевокафяво петно. Тичинките са с бели дръжки, а прашниците са оловносиви до сини на цвят. Цъфти от февруари до май. Плодът представлява кутийка, обратно яйцевидна, с тъпи ръбове, а семената в нея са сбити и много дребни.

Разпространение на самодивско цвете

бяло самодивско цветеВидът се среща в Централна и Южна Европа, Азия. В Европа е единствен представител на род Erythronium. У нас самодивското цвете вирее в храсталаци и широколистни, а по-рядко в иглолистни и смесени гори. Предпочита силикатни и варовити почви. Среща се предимно по предпланинските и планински склонове, на надморска височина от 600 до 1200 метра.

лилаво самодивско цветеИзползваема част на самодивско цвете

Растението има висока декоративна стойност. Не се прилага с медицински цели. Годен за консумация е коренът на кучешкия зъб.

Приложение на самодивско цвете

Erythronium den-canis се намира във влажни, леко засенчени условия като широколистната гора. Освен това е широко култивиран и е спечелил наградата за градински заслуги на Кралското градинарско общество. Изключително подходящ вид е за включване във флорални декорации на градини, паркове и алпинеуми.

поляна от самодивско цвете"Самодивското цвете е ефемероид. Ефемероидите са многогодишни тревисти растения развиващи се за кратко време през най-благоприятния за тях сезон, при което след образуването на семената жизнената им дейност се преустановява, надземната им част напълно отмира, а живота на растението се съхранява в подземните им части. В случая при самодивското цвете, растението се развива в гори рано напролет, преди разлистването на дърветата, и така получава необходимата за развитието си светлина, която иначе лятото, поради листата на дърветата, не достига до почвата. Когато се разлистят дърветата и засенчат повърхността под тях, растението вече е завършило развитието си, произвело е семена и е натрупало запасни хранителни вещества в луковиците си за следващата година." - цитат от https://bgflora.net

Кулинарна употреба на самодивско цвете

жълто самодивско цветеЛистата на еритрониумът могат да се консумират сурови в салата или да се варят като зеленчуков лист. Луковицата е източник на нишесте, използвано за приготвяне на вермичели - вид паста и питки. Тя може да се консумира сурова или варена като зеленчук. Може да се изсуши, за да се получи съответно брашно от нея.

Листата на това очарователното растение дават буйна зеленина, силно мраморирана в лилаво-кафяво. Тя прави страхотно "цветно шоу" сама по себе си, но най-хубавото е, когато стройните, изправени стъбла изплуват от земята през пролетта, носещи кимнали розово-лилави цветя. Венчелистчетата са рязко запретнати назад, така че цветята изглеждат сякаш са отглеждани във ветрови тунел, но това само помага да се разкрият техните красиви жълти прашници.

Още по темата:
  • Жълт минзухар, Пролетен минзухар, Качутка Жълт минзухар, Пролетен минзухар, Качутка
  • Кукувиче грозде, Мускари Кукувиче грозде, Мускари
  • Здравец, Обикновен здравец Здравец, Обикновен здравец
  • Син минзухар, Холандски минзухар Син минзухар, Холандски минзухар
5.0/5 1 оценка

Библиография

https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D1%83%D1%87%D0%B5%D1%88%D0%BA%D0%B8_%D0%B7%D1%8A%D0%B1_(%D1%86%D0%B2%D0%B5%D1%82%D0%B5)
https://en.wikipedia.org/wiki/Erythronium_dens-canis
https://bgflora.net/families/liliaceae/erythronium/erythronium_dens-canis/erythronium_dens-canis.html
https://www.gardenia.net/plant/erythronium-dens-canis
https://www.rhs.org.uk/plants/details%3Fplantid%3D744
https://pfaf.org/user/plant.aspx?latinname=Erythronium+dens-canis
https://www.gardenersworld.com/plants/erythronium-dens-canis/
https://www.crocus.co.uk/plants/_/erythronium-dens-canis/classid.2000017397/

Снимков материал - източници:

https://alchetron.com/Erythronium-dens-canis
https://www.amazon.com/Erythronium-Dens-Canis-Japonicum-European-Violet/dp/B005WXYOSY
https://www.fs.fed.us/wildflowers/plant-of-the-week/erythronium_grandiflorum.shtml
https://www.easytogrowbulbs.com/collections/pink/products/erythronium-dens-canis-european-dog-tooth-violet?variant=42555801420

 

 

Коментари към Самодивско цвете, Еритрониум, Конски зъб, Кучешки зъб

От сайта От форума
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Самодивско цвете, Еритрониум, Конски зъб, Кучешки зъб
    www.framar.bg 
    на 25 February 2021 в 09:24
    Коментирайте "Самодивско цвете, Еритрониум, Конски зъб, Кучешки зъб"

РАСТЕНИЕТО е свързано към

  • Група Покритосеменни (Magnoliophytina, Angiosperms)
  • Клас Liliopsida (Едносемеделни растения)
  • Разред Liliales
  • Сем. Liliaceae (Кремови)
  • Жълт минзухар, Пролетен минзухар, Качутка
  • Кукувиче грозде, Мускари
  • Здравец, Обикновен здравец
  • Син минзухар, Холандски минзухар
  • Японска акация, Японска софора
  • Индийски люляк, Лагерстремия
  • Глициния, Вистерия
  • Синчец, Обикновен синчец, Двулистен синчец
  • Зимен жасмин
  • Бяла мура, Македонски бор, Молика

Фрамар ООД ще доставя до вашата електронна поща актуални оферти и новости!

Можете да промените решението си по всяко време, като кликнете върху връзката за прекратяване на абонамента в долния колонтитул на всеки имейл, който получавате от нас, или като се свържете с нас на buletin@framar.bg. Ние обработваме Вашата информация с уважение. За повече информация относно практиките ни за поверителност, моля, посетете нашия уебсайт. С абонирането за известия по-долу сте съгласни, че може да обработим информацията ви в съответствие с тези условия.

We use Mailchimp as our marketing platform. By clicking below to subscribe, you acknowledge that your information will be transferred to Mailchimp for processing. Learn more about Mailchimp's privacy practices here.

При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
  • Общи условия
  • Често задавани въпроси
БДА
© 2007 - 2021 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival
„Бисквитките“ ни помагат да предоставяме услугите си. С използването на услугите ни приемате, че можем да използваме „бисквитки“.Научете повечеРазбрах