Сънотворен мак, Опиумен мак, Мак-градински, Питомен мак
Сънотворен мак (Papaver somniferum, Opium poppy) представлява тревисто, едногодишно растение, класифицирано към семейство Макови (Papaveraceae).
Устройство на сънотворен мак
Изображение: Dinkum, CC0, via Wikimedia Commons
Сънотворният мак израства на височина до 100 см. Всички части на растението са оцветени в светло синьо-зелено. Стъблото и листата са слабо покрити с груби власинки. Стъблата са слабо разклонени. Листата са лобирани и пристъблени. Цветовете са с големина до 120 мм в диаметър, обикновено с четири бели, розови, лилави или червени венчелистчета, понякога с тъмни петна в основата и дължина от 5-7 см. Чашелистчетата са без власинки, дълги около 1,5-2 см. Плодът представлява плодова капсула, яйцевидна до кълбовидна, също с липсващи власинки. Нарича се още маковица. Има дължина от 4 до 6 см и диаметър от 3,5 до 4 см. Във връхната си част има подобно на розетка образувание с от 12 до 18 лъча. Семената са лъскави, оцветени в бяло или от тъмно сиво до черно и синьо. Всички части на растението секретират бяло мляко (латекс).
Разпространение на сънотворен мак
Родният ареал на разпространение на опиумният мак е Централна Азия. В миналото е започнала неговата култивация по земите на Индия, Древна Гърция, Китай, Римската империя. Също така е отглеждан и в Османската империя. Днес е известно, че се отглежда за получаване на опиум в Индия, Иран, Турция, Югославия, Македония, България, в Китай и повечето страни на Азия, а в други части на Европа и Индия за семената. Култивира се в Япония и Австралия с медицинска цел.
В България, известен първоначално под името "афион", навлиза в началото на 19-ти век. Расте у нас главно в Южна Бългания. Там се култивира като лечебно растение или вирее свободно в градините като декоративно.
Използваема част на сънотворен мак
Използва се сокът, който изтича при разрязване на неузрелите зелени маковици. Той съдържа най-много опий. Семената също съдържат опий. Приложение намират и цели плодни кутийки.
Химичен състав на сънотворен мак
Сънотворният мак съдържа
- морфин;
- кодеин;
- тебани;
- наркотин и други.
В семената на опиуния мак се установяват протеини, етер, калций, фосфор, желязо, тиамин, рибофлавин, никотинова киселина, йод, манган, мед, магнезии, натрий, калий, цинк, лецитин, оксалова киселина, пентозани, наркотин, аморфен алкалоид, диастаза, емулсин, липаза, нуклеаза и др.
Изображение: Richard Croft / Poppy Fields
Лечебни свойства и приложение на сънотворен мак
Свойства на билката
- аналгетично;
- болкоуспокояващо;
- отхрачващо;
- афродизиак;
- стягащо;
- бактерицидно;
- успокоително;
- газогонно;
- хемостатично;
- хипнотично;
- наркотично;
- тонизиращо;
- потогонно;
- нервоуспокояващо;
- обезболяващо;
- понижава секрецията на стомаха и панкреаса;
- намалява телесната температура;
- морфинът предизвиква еуфория, повишен емоционален тонус.
Изображение: Mojeagro, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons; Jolly Janner, Public domain, via Wikimedia Commons
Неконтролираният му приема може да доведе до психическа и физическа зависимост.
Предназначенията на сънотворния мак са за получаване на масло и опиум и суровина за производство на лекарства. Опиумът е източник за получаването на много лекарства, включително морфин (и неговото производно хероин), тебаин, кодеин, папаверин и носкапин. Той представлява полученият ексудат от нарезите по неузрелите плодове на растението. Този вид мак е източник на токсични и изключително пристрастяващи наркотични вещества хероин и диморфин, забранени в някои страни.
В семената на растението също се съдържа опиум. Те са добър източник на енергия и се влагат в тестени изделия. От тях се получава масло, което се включва в производството на бои, лакове и сапуни, като може да се влага и в храни и салати. Кюспето от вече обработените семена е добър фураж за добитъка. Стъблата на растението се използват като слама. В брашното от маково семе се съдържа лецитин. Разсад от билката се консумира в Иран. Като красиво цъфтящ вид, сънотворният мак се използва и като декоративно растение в много страни, дори в САЩ, където отглеждането му е незаконно.
В народната медицина билката намира приложение при: астма, наранявания, цистит, рак, хрема, простуда, колики, конюнктивит, кашлица, диария, дизентерия, дисменорея, ентерит, ентерорагия, треска, главоболие, хемикрания, хипертония, хипохондрия, хистерия, възпаления, безсъние, левкорея, малария, мания, меланхолия, гадене, невралгия, отит, коклюш, пролапс, ревматизъм, ухапване от змия, спазми, сперматорея, изкълчвания, болки в корема, подуване, зъбобол, язви, брадавици.
Хартуел (1967-1971) пише за опиумът като лекарство за следните ракови лезии - рак на кожата, стомаха, езика, матката; карцином на гърдата; полипи на ухото, носа и влагалището; склероза на черния дроб и далака; тумори на корема, пикочния мехур, очите, фалуса, черния дроб и далака.
Изображение: Louise Joly, one half of AtelierJoly, CC BY-SA 1.0, via Wikimedia Commons; KGM007, Public domain, via Wikimedia Commons
Сънотворният мак най-често се прилага при
- болки при злокачествени новообразувания;
- при травми;
- кардиална астма;
- суха мъчителна кашлица;
- упорито безсъние.
Начин на употреба
Морфинът и неговите производни се употребяват само по лекарско предписание, поради опасност от отравяне и пристрастяване.
- отвара от плодните кутийки се прилага при болки в стомаха и червата, кашлица, диария, повръщане, дизентерия и др. Външно отварата се използва за промивки на рани, гаргара при гингивални лезии
- пресни, счукани листа се налагат на ухапано от насекомо място
- от цветовете се прави отвара, която се пие против хемороиди
- семената на този вид мак, освен като лечебно средство, се влагат в продукти на хранителната и в частност на сладкарската промишленост.
Заглавна снимка: freepik.com
Продукти свързани с РАСТЕНИЕТО
РАСТЕНИЕТО е свързано към
- Клас Magnoliopsida (Двусемеделни растения)
- Група Еудикоти (Eudicots)
- Разред Ranunculales
- Сем. Papaveraceae (Макови)
- Ларингит при деца - какво можем да направим у дома
- Рецепти от народната медицина за лечение на бронхит
- Домашни средства срещу болка в рамото
- 15 упражнения при дискова херния и болки в кръста
- Билки и домашни средства за лечение на фарингит
- Домашни сиропи срещу кашлица при деца
- Спастична кашлица
- Бронхит
- Облекчете сухата кашлица с мед и лук
- Алтернативно лечение на задна хрема при деца и възрастни
Коментари към Сънотворен мак, Опиумен мак, Мак-градински, Питомен мак