Полезни свойства на канелата
Освен пленителния аромат и невероятния вкус, който придава на ястията, има редица полезни свойства на канелата, за които е добре да знаем. Тя е подправка, която се добива от кората на вид лаврово дърво. Консумирала се е още 2000 г. преди новата ера в Древен Египет. Възпявана е дори в стиховете на Сафо, а гърците са използвали канела за ароматизиране на виното си. Смята се птицата феникс е свивала гнездото си от клонки канела. В Библия на Иврит се споменава, че канела се е поставяла в светото миро за помазване, а в Песен на Песните, цар Соломон възпява своята любима, чиито дрехи имат канелен дъх. Подробна информация за това невероятно дърво може да прочетете в Канелено дърво, Канела (Cinnamomum zeilanicum).
Но възможно ли е тази червено-кафява подправка, освен невероятен аромат и многобройни начини на приложение, да притежава и лечебни свойства? Да! Оказва се, че невероятните полезни свойства на канелата са били известни още в древността, когато е била много високо ценена и почти е считана за панацея. Още тогава, тя е била използвана като антибактериално, стягащо и противосъсирващо средство. През Средновековието лекарите са използвали канела за лечение на артрит, кашлица и болки в гърлото.
Хранителен профил на канела
Установено е, че 10 грама канела на прах съдържат:
- енергия: 24,7 ккал;
- мазнини: 0,12 грама;
- въглехидрати: 8,06 грама;
- протеини: 0,4 грама.
Освен това, канелата е богата на важни минерали като манган, желязо и калций, а също така, е с високо съдържание на фибри.
Видове канела
Има два основни вида канела: цейлонска канела и касия. Цейлонската канела се смята за истинска и най-често се използва в Западния свят. Касия произхожда от южната част на Китай, поради което е известна още като китайска канела. Тя е по-разпространена от цейлонската канела, тъй като е много по-евтина.
Двата основни вида канела се различават по вид, цвят, аромат и вкус. Ето как да различите двата вида канела:
• цейлонската канела има по-нежен и сладък вкус, ароматът е по-деликатен, по-светла е на цвят (светлокафяв), пръчките са с тънка кора (която е толкова мека, че дори може да се дъвче) и се завиват само в една посока (навита е като на руло);
• касията има по-пикантен вкус, ароматът й е по-остър, цветът й е червено-кафяв, пръчките са с дебела кора и се завиват в двете посоки (и от ляво, и от дясно).
Освен разликата във вкуса и аромата, има едно много съществено предимство на цейлонската канела пред касията - тя съдържа около 1000 пъти по-малко кумарин. Това е много важно, защото кумарина е токсичен за бъбреците и черния дроб и при консумация в големи количества може да предизвика трайни увреждания.
Преди да закупите канела, може да проверите произхода й - цейлонската канела се внася от Шри Ланка, а касията от Виетнам, Китай, Индонезия.
Ползи за здравето от канела
Установено е, че канелата може да е полезна при следните състояния и заболявания:
- бронхит,
- стомашно-чревни проблеми,
- загуба на апетит,
- газове (метеоризъм),
- мускулни и стомашни спазми,
- предотвратяване на гадене и повръщане,
- диария,
- инфекции,
- настинка и простудни заболявания,
- загуба на апетит.
Някои хора я използват още при еректилна дисфункция (ЕД), херния, нощно напикаване, болки в ставите, за облекчаване симптомите на менопаузата, менструални проблеми, а също и за предизвикване на аборт.
Канела от вид касия се използва при:
- болки в гърдите;
- за понижаване на кръвната захар при хора с диабет тип 1 и тип 2;
- бъбречни заболявания;
- високо кръвно налягане, (прочетете още в Алтернативно лечение на високо кръвно);
- крампи;
- някои видове рак;
- както и за "пречистване на кръвта".
Канела срещу грип и стомашно неразположение
При грип и стомашно неразположение много ефективен е чаят от канела, който може да се пие около 3-4 пъти на ден. Най-добре е да се приема след хранене. Може да се приготви от пръчици или канела на прах.
Канела срещу гъбични инфекции
Канелата съдържа т.нар. канелен алдехид, който има бактерицидни и антимикотични свойства. Тя е показала изключителна ефективност в потискането на някои устойчиви гъбични и бактериални причинители на инфекции. Това се отнася особено за Ешерихия коли (E. coli), стафилококус ауреус (Staphilococcus aureus) и гъбичкaтa кандида албиканс (Candida albicans).
Най-добре изразени антибактериални свойства има канеленото масло. За локално приложение, с изключение на гениталиите и лигавиците, много ефективно се прилага 1% масло от цейлонска канела, смесено с бадемово масло или зехтин.
Канела и диабет
Според някои проучвания, приема на канела може да помогне за подобряване нивата на глюкоза и липиди при пациенти с диабет тип 1 и тип 2. Авторите на изследването посочват, че консумацията на между 3 и 6 грама канела на ден води до намаляване на нивата на кръвната захар, на триглицеридите, на LDL ("лошия") холестерол, както и на общия холестерол в кръвта. Освен това, включването на канела в хранителния план, може да доведе до намаляване на рисковите фактори, свързани с диабета, като сърдечно-съдови и други заболявания. В допълнение, екстрактът от канела може да предотврати резкия спад на нивото на кръвната захар на гладно, с което може да се контролират симптомите, като прималяване, треперене, виене на свят, както и да се контролират пристъпите на глад.
Най-общо казано, редовния прием на канела е част от адекватния контрол на диабета. Въпреки това обаче, трябва да се внимава за прекомерен спад в нивата на кръвната захар, особено при комбинирания прием с медикаменти, имащи подобен ефект.
Канела за превенция на болестта на Алцхаймер
Все повече доказателства сочат, че натрупването на разтворими олигомерни съединения на β-амилоид полипептид (Ар) играе ключова роля за развитието на болестта на Алцхаймер. Установено е обаче, че естествено вещество, намерено в екстракта от канела (CEppt), има способността да потиска образуването на токсични Ар олигомери. Така, β-амилоидния полипептид вече не е токсичен за невронните клетки. Това прави приема на канела мощен съюзник в превенцията на болестта на Алцхаймер.
Но ползите не спират до тук. В изследване с опитни мишки с агресивна форма на болестта на Алцхаймер, е регистрирано значително подобрение в когнитивното поведение и преживяемостта. Нещо повече - тяхното заболяване не прогресира, както обикновено. Това означава, че екстракта от канела може да се прилага и за лечение на болестта на Алцхаймер. За целта обаче, подправката трябва да се приема в големи количества, които може да са токсични за организма. Затова проучванията са насочени към изолирането на CEppt.
Канела срещу артрит и остеопороза
Много пациенти през годините са намирали облекчение на болките в ставите при редовна консумация на канела, както и при масаж с канелено масло. Това може много лесно да се обясни с факта, че освен оснаталите полезни свойства на канелата, тя съдържа значително количество манган - минерал, който е необходим за изграждане на костите и кръвните клетки. Тялото се нуждае от манган за оптимално здраве на костите, така че хората, които са с дефицит на минерала са по-склонни да развият остеопороза.
Канела и HIV
Проучването на 69 вида индийски лечебни растения показва, че канелата може да бъде потенциално ефективна срещу вируса на HIV. Според авторите на изследването, най-ефективен е екстракта от кората на касия. Истински доказателства обаче липсват.
Канела и множествена склероза
Приемът на канела може да редуцира и дори да се спре разрушителния процес на множествената склероза. Така, значително може да се намали необходимостта от някои скъпи лекарства или такива, с неприятни странични реакции.
Канела за отслабване
Има доста доказателства, че редовната консумация на канела води до ускоряване метаболизма като цяло и особено, обмяната на мазнините. Това означава, че приетите мазнини с храната се разграждат и изхвърлят от тялото по-ефективно, вместо да се натрупват в клетките. От своя страна, това води до бавно, но сигурно редуциране на телесното тегло.
Ефектът върху метаболизма има научно обяснение - тъй като приемъ на по-големи количества канела води до разреждане на кръвта, това от своя страна засилва кръвообращението. Повишения приток на кръв засилва метаболизма, а това обикновено води до редукция на теглото. Реално обаче, приемът на канела е по-ефективен за предпазване от натрупване на тегло, но при съчетаване с подходящ режим и двигателна активност, може да помогне и за неговото намаляване. Още повече, че канелата засилва усвояването на храната, действа като очистително за червата (унищожава редица инфекции, които също може да са причина за натрупване на килограми), активира мозъка и бодърстването, помага ни да се чувстваме сити за по-дълго време.
Прочетете още по темата в:
- Канелата - безценен помощник в борбата с килограмите и "портокаловата" кожа
- Канела, джинджифил и мед - заедно в борбата с излишните килограми
Комбинацията мед и канела
Всички полезни свойства на канелата се допълват още повече при комбинирането й с мед.
Мед и канела против болки в гърлото
Това е едно от най-приятното от домашните лекарства. Ако го сравним с мляко и сода за хляб, сол с лимон, това е направо разкошно.
Една лъжичка мед се смесва с толкова канела, че да стане на гъста каша. Изяжда се, а леко грубата консистенция помага на гърлото да се прочисти.
Мед и канела за имунната система
В канелата се съдържат антиоксиданти и флавоноиди, също като в какаото. Всяка сутрин на гладно, можете да изяждате лъжица мед и канела, най-добре разтворени в мляко, за подобряване на имунната система и предпазване от грип.
Мед и канела вместо следобедно кафе
За освежаване следобед, вместо да пиете поредно кафе за деня, можете да си разтворите лъжица мед в чаша топла вода и да поръсите с канела. Специалисти, провели проучването и опитали това върху себе си обещават, че ще се почувствате освежени.
Мед и канела срещу лош дъх
Всяка сутрин си правете гаргара с мед и канела (естествено в малко вода, защото иначе е невъзможно) и се радвайте на чудесен канелен дъх през целия ден.
Прочетете още: Канелата премахва лошия дъх.
Чай от канела
Един от най-приятните начини за консумация на канела в по-големи количества, е под формата на ароматен чай. Ето как можете да си приготвите чай от канела:
- най-лесният и най-ефективният метод е да поставите една цяла пръчка канела (за предпочитане цейлонска) в около 200-300 мл вряща вода. След като леко се поохлади, добавете лъжичка мед и изпийте;
- ако нямате канелени пръчици, може да използвате канела на прах - добавете 1 чаена лъжичка канела в около 300-400 мл вряща вода, оставете да поври около 5 минути, след което прецедете през фина цедка или марля.
Рецептата е особено ефективна и при синдром на раздразненото черво и при подуване на корема. Много добро допълнение към канеления чай е парче джинджифил, което може и да изстискате предварително.
Ето и една невероятна идея как да направите чая от канела още по-ароматен и да го сервирате по атрактивен начин:
- измийте толкова ябълки, колкото "чаши" чай ще сервирате;
- вземете остър и къс нож (за плодове); изрежете вътрешността на всяка ябълка, така че да ги оформите като чаши;
- пригответе чая по един от гореописаните начини и го налейте още топъл в ябълките;
- за още по-уникален аромат и вид, може да добавите звездичка анасон.
Как да добавите повече канела към менюто си?
Ароматната подправка може да се използва широко като добавка към храните и напитките. Може да се добавя към чая, кафето или какаото (за което най-приятни са канелените пръчици), към ликьор, вино, пунш, сангрия.
Неповторим е вкуса на сладките и бисквити с канела, а също и в различни десерти. Може да я добавите към овесената си каша или към печените ябълки.
Може да си приготвите и напитка от мед и канела или просто да ги смесите и да ги консумирате директно.
Идея за много вкусна напитка е: чаша прясно мляко, с мед и канела.
Освен под формата на прах и пръчици, канела може да се приема и в таблетна форма.
Може да ви бъде интересно още: Направете олиото вкъщи по-здравословно с помощта на канела.
Дозиране на канелата
Точната дозировка на канелата е спорен въпрос. Според проведените изследвания, достатъчни са около 3 до 5 грама на ден за получаване на посочените терапевтични ефекти. Разбира се, точното количество зависи от много фактори, като възраст, здравословно състояние, телесно тегло и други.
Едно е сигурно - приемът на количества над 6 грама на ден от ароматната подправка е строго противопоказан, поради риск от прекомерно натрупване на съдържащия се в канелата кумарин - вещество, което в големи дози е токсично за черния дроб.
Рискове и предпазни мерки
Като цяло, приемът на канела е безопасен за повечето хора. Но освен за всички полезни свойства на канелата, трябва да се упомене и за някои рискове, които биха могли да възникнат, особено при прекомерна или неправилна консумация.
Тъй като канелата представлява смляна на прах дървесна кора, тя има високо съдържание на целулоза - трудносмилаемо вещество, което при някои хора може да доведе до подуване на корема, тежест и образуване на газове. Това означава, че пациенти, които са чувствителни към целулоза не бива да приемат канела в големи количества.
Макар и рядко, канелата може да предизвика алергична реакция, поради което не е желателно ранното й включване в менюто на бебета и малки деца.
Някои хора, които са чувствителни към канела могат да бъдат изложени на повишен риск от увреждане на черния дроб, след консумация на храни и напитки, ароматизирани с подправката. Това вероятно се дължи на факта, че канелата съдържа кумарин, който води до увреждане на черния дроб.
Когато се прилага върху кожата, канелата може да предизвика дразнене и алергични кожни реакции.
Огромен риск крие нашумялото през последните години "канелено предизвикателство", което се състои в опит за поглъщане на цяла чаена лъжичка канела на прах! Много е опасно да се консумира подправката директно, без да се разтвори в някаква храна или напитка. Това предизвиква усещане за парене в устата, носа и гърлото, също кашлица и задушаване! Други последствия могат да включват гадене, кръвотечение от носа и стягане в гърдите!
Вдишването на канела на прах може да доведе до пристъп на задушаване! Освен това, съществува сериозна опасност част от прашинките да попаднат директно в белите дробове, което може да има сериозни последствия, като възпаление на белите дробове, удебеляване на белодробната тъкан (фиброза), образуване на белези, пневмония, колапс на белия дроб или трайно увреждане.
Пациентите с астма или други дихателни проблеми са изложени на риск от развитие на тежки затруднения в дишането!
Противопоказания за употреба на канела
Приемът на по-големи количества канела не се препоръчва при:
- алергия към канела,
- бременност,
- кърмене,
- цироза на черния дроб,
- някои форми на рак, които се влияят от нивото на хормоните, като рак на гърдата,
- тежки сърдечни проблеми,
- хормонални аномалии,
- ниско кръвно налягане,
- хипогликемия,
- предстоящи хирургични интервенции (преустановете приема на канела в по-големи количества поне две седмици преди предстояща операция, поради опасност от "разреждане" на кръвта и сериозен спад в нивата на кръвната захар),
- при деца.
Нежелани взаимодействия
С медикаменти
Както беше споменато, съдържащото се в канелата вещество кумарин може да доведе до увреждане на черния дроб. Затова, комбинирането й с медикаменти, които също имат такова въздействие е нежелано. Не приемайте големи количества канела, ако приемате някои от следните лекарства:
- ацетаминофен,
- амиодарон,
- карбамазепин,
- изониазид,
- метотрексат,
- метилдопа,
- флуконазол,
- итраконазол,
- еритромицин,
- фенитоин,
- ловастатин,
- правастатин,
- симвастатин и много други.
Комбинирането с лекарства за лечение на диабет може да крие рискове от прекомерно понижаване на кръвната захар, поради което големи количества канела трябва да се приемат изключително внимателно заедно с:
- глимепирид,
- глибурид,
- инсулин,
- метформин,
- пиоглитазон,
- розиглитазон,
- хлорпропамид,
- глипизид,
- толбутамид.
Да се внимава още при комбинация с алфа-липоева киселина и хром.
С билки
Аналогично, големи количества канела не бива да се приемат заедно с билки, които имат потенциално негативно влияние върху състоянието на черния дроб, като:
- черен оман,
- подъбиче,
- кава-кава,
- масло от джоджен,
- червени дрожди и други.
Бъдете внимателни и със следните билки, които могат да понижат кръвната захар:
- горчив пъпеш (момордика),
- дяволски нокът,
- сминдух,
- чесън,
- конски кестен,
- женшен,
- псилиум,
- сибирски женшен и др.
Използваната като стабилизатор и сгъстител в хранителната промишленост гума гуар също има свойството да понижава кръвната захар, затова консумацията на храни, съдържащи гуарова гума заедно с големи количества канела трябва да се избягва от диабетици.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
БОТАЛАЙФ МАСЛО ОТ ЛАВРОВИ ЛИСТА 20 мл.
СОУ СИМПЪЛ КОМПЛЕКТ ЗА СКАЛП И КОСА СЕРУМ SHINY 100 мл + СИЛИКОНОВ МАСАЖОР ЗА СКАЛП
НовИНХУА СЛИМ капсули * 36
МАТИСЪН КИСЕЛИНЕН БАЛАНС таблетки * 60 MT1703
ПРОМОУЕЙТ УЪРЛД ЦЕЙЛОНСКА КАНЕЛА (ОРГАНИК) капсули * 180 114346 WW
УРИМИЛ ГЛИКО ГАРД капсули * 30
НовСТАТИЯТА е свързана към
- Натурални продукти
- Използвайте канела и лимон за сгъстяване на брадата
- Как да изгорим мазнините с канела и джинджифил
- Крингъл - датски сладкиш с канела и ядки
- Кафе по арабски
- Печени ябълки с плънка от орехи, стафиди и канела в масло и портокалов сок
- Пръчици ябълков пай с домашен сос карамел
- Пай с праскови, джинджифил и канела
- Баклава с шамфъстъци и канела
- Ябълково смути с овесени ядки и канела
- Ябълков венец със стафиди и канела
Коментари към Полезни свойства на канелата
Димитър Димитров
Благодаря Ви за отговора! Значи, без притеснение бих могъл да ям например по една-две супени лъжици цейлонска канела на ден?
Да, може.
Благодаря Ви за отговора! Значи, без притеснение бих могъл да ям например по една-две супени лъжици цейлонска канела на ден?
Димитър Димитров
Здравейте, Много Ви моля, пояснете - когато пишете, че не е добре да се приемат повече от 6 грама канела на ден, коя канела имате предвид: цейлонската или касия, т.к. Вие сами пишете, че разликата в съдържанието на кумарин в двата вида е огромно. Струва ми се, че упоменатото от Вас количество от 6 грама на ден се отнася за канелата от вид касия. Все пак, отговорете ми с точност, ако може.
Здравейте! Става въпрос за канелата касия. Има различни проучвания с малки вариации в дозата. Някои експерти препоръчват 1/2 до 1 чаена лъжичка (2-4 грама) на прах канела касия на ден, докато други проучвания - между 1 грам и 6 грама канела.
Канелата касия е безопасна за консумация в малки до умерени количества, но приемът на твърде много канела може да причини здравословни проблеми, тъй като съдържа големи количества от съединение, наречено кумарин. Цейлонската канела съдържа само следи от кумарин.
Здравейте, Много Ви моля, пояснете - когато пишете, че не е добре да се приемат повече от 6 грама канела на ден, коя канела имате предвид: цейлонската или касия, т.к. Вие сами пишете, че разликата в съдържанието на кумарин в двата вида е огромно. Струва ми се, че упоменатото от Вас количество от 6 грама на ден се отнася за канелата от вид касия. Все пак, отговорете ми с точност, ако може.
Ина
Здравейте! Искам да попитам рецептите стават ли за деца на 2 години?
Не е уместно да се използват за малки деца!
Здравейте! Искам да попитам рецептите стават ли за деца на 2 години?