Домашно лечение на афти
- Народна медицина
- Лечение с билки
- Аромотерапия и хомеопатия
- Хранене при афти в устата
- Добавки
- Промени в начина на живот
Афтите в устата представляват малки, болезнени язви и мехурчета по лигавицата на устната кухина или вътрешната страна на устните. Медицинското наименование на това състояние е афтозен стоматит. Афтите или язвите в устната кухина могат да бъдат класифицирани като:
- Малки – те са малки, кръгли или овални и не много болезнени. Изглеждат бледожълти, а около тях лигавицата е зачервена и подута. Могат да бъдат единични или множествени. След зарастване не оставят белег.
- Големи – те могат да достигнат 1 см в диаметър или повече, по-дълбоки са и след зарастване оставят белег. Болезнени са и затрудняват храненето.
- Херпетиформни – те са малки, дребни и многобройни, около 1-2 мм в диаметър. Понякога няколко малки язви се обединяват в една, образувайки неправилна форма. По-често са мехуроподобни.
Афтите често се образуват при млади хора, като има известно наследствено предразположение за появата им. Оказват влияние и някои фактори като стрес, физическо или химическо травмиране, чувствителност към храна, инфекции. Липсата на достатъчно информация за точната причина за появата на афти в устната кухина е причина за предимно симптоматичното лечение на състоянието.
Лечението на афти в устната кухина може да включва антибиотични средства, противовъзпалителни, имуномоделиращи и симптоматични. Често хората търсят и различни алтернативни начини за лечение на афтите, включващи различни билки, домашни седства и "бабини рецепти".
Народна медицина срещу афти
Мед и куркума срещу афти
Мед и куркума е отлична комбинация срещу афти, тъй като и двете притежават добре изразени противовъзпалителни и подхранващи свойства. За бързо заздравяване на афтите се смесват 1 чаена лъжичка мед с 1/4 чаена лъжичка куркума и се нанася върху лезиите. В началото може да се усети парене, но ще отшуми бързо.
Алое вера срещу афти
Изплакване на устата няколко пъти на ден със сок от алое вера или нанасянето върху тях на гел от алое, 3 пъти на ден помага за по-бързото възстановяване на тъканите и намалява възпалението.
Гел от алое вера и нийм: комбинацията от гел от алое и нийм на прах също може да се използва за лечение на афти в устата. Смесват се 1 чаена лъжичка гел от алое вера с щипка нийм на прах и получената смес се нанася директно върху афтите.
Масло от чаено дърво срещу афти
10 капки масло от чаено дърво се поставят в 1/3 чаша вода и се смесват добре. Изплакнете устата с разтвора. Тази смес има антисептично действие, помага за зарастване на афтите и предотвратява вторична инфекция.
Пакетче чай срещу афти
Поставянето на пакетче чай върху афтите осигурява богато количество танини. Още по-добър би бил ефекта, ако се използва чай от билки с високо таниново съдържание, каквито са мечо грозде, жълт кантарион, евкалипт, мента, сладък корен, малини, градински чай.
Зеленчуков сок срещу афти
В случаите, при които афтите се образуват в резултат на недостиг на желязо и фолиева киселина от полза може да е зеленчуков сок, приготвен от следните съставки:
• две зелеви листа
• шепа магданоз
• спанак
• 5 моркова
Всички продукти се смесват в сокоизтисквачка или шейкър. Тази напитка е много хранителна и е отличен източник на бета-каротин, който полезен за зарастването на рани и афти в устната кухина.
Кисело зеле срещу афти
Сокът от кисело зеле съдържа млечна киселина и вещества претърпели млечнокисела ферментация, които действат противовъзпалително. Може да се използва за изплакване на устната кухина няколко пъти на ден.
Ако кисели храни и продукти предизвикват образуването на афти и язви в устната кухина не трябва да прилагате този метод.
Повече за ползите от консумацията на кисело зеле може да научите в: Кисело зеле - кулинарна традиция и народен лек
Чесън срещу афти
Чесънът действа като естествен антибиотик и имуностимулант. Препоръчва се приема на три скилидки, три пъти на ден, преди хранене, като се препоръчва да са нарязани на ситно и да се задържат за кратко в устата.
Прополис срещу афти
Прополисът е пчелен продукт, използван в терапията на различни възпалителни състояния и разязвявания. Проучвания сочат, че прополисът значително ускорява зарастването и предотвратява повторната поява.
Подходящо е дъвченето на натурален прополис или да се прави жабурене с прополисова вода.
Прополисовата водасе приготвя като остатъците при получаването на клеева тинктура се поставят в дестилирана вода, като на 10 грама прополис е нужно 200 мл вода. Разбърква се добре и се оставя 30 минути да престои. След това се прецежда през двойна марля или бинт. Прецеденият разтвор се загрява на водна баня, като се
разбърква постоянно. Оставя се да престои 12 часа и се филтрира. Трайността на прополисовата вода е не повече от три дни.
Вода срещу афти
Пиенето на достатъчно количество чиста вода действа като промивка за устната кухина, а също така подпомага възстановяването на тъканите.
Хималайска сол срещу афти
Воден разтвор на хималайска сол може да се прилага за промивка на устната кухина. Освен, че подпомага заздравяването на афтите, хималайската сол е отлично средство за поддържане на оралната хигиена. Повече за полезните свойства и приложения на хималайската сол може да научите в:
Приложение на хималайската сол.
Билки срещу афти
Повечето от билките, които са полезни за лечението на афти в устната кухина съдържат дъбилни вещества и подпомагат зарастването на тъканите. Танинът (танинова киселина) е вещество, което се открива в голям брой билки и придава стипчив вкус. Други подходящи билки при афти в устната кухина са тези с антисептични, антибактериални и антивирусни свойства.
Чай от Невен или Хидрастис срещу афти
В чаша вряла вода се поставят 1-2 чаени лъжички от изсушените билки и се оставя да ври 10 минути. Прецежда се и полученият чай се използва за изплакване на устната кухина 3 или 4 пъти дневно.
Хидрастисът (Goldenseal) притежава стягащо и антисептично действие, които помагат за лечение на различни рани и инфекции. За приготвяне на отвара, две супени лъжици изсушен хидрастис се накисват в чаша вряла вода, докато изстине. След това прецедете и използвайте получената отвара за изплакване на устата три или четири пъти дневно. Берберис и Орегонско грозде имат сходни съставки и действие.
Смирна срещу афти
Смирната съдържа големи количества танини. Под формата на прах, смирна може да се използва за лечение на леки възпаления на лигавицата на устната кухина. Друга форма на приложение е под формата на билков екстракт или тинктура. Някои билкари препоръчват смесването на 200 мг билков екстракт или 4 мл тинктура с топла вода и с получената смес се промива устната кухина 3 пъти на ден.
Трилистен коптис срещу афти
Coptis trifolia (Threeleaf goldthread) е билка, традиционно употребявана за лечение на рани и язви. Американските индианци са използвали трилистен коптис под формата на чай или чрез дъвчене на суров корен за лечение на болки в гърлото и язви в устната кухина.
Женско биле срещу афти
Женското биле съдържа танини и глициризини (съединения на глициритиновата киселина). Глициризиновата киселина може да предизвика повишаване на кръвното налягане и да доведе до задържане на течности в организма, поради което съществуват продукти, при които глициризините са отстранени (деглициризирано женско биле, DGL). Лечебните съставки на корена остават в деглициризирания продукт.
Смес от деглициризирано женско биле може да се направи чрез разтваряне на прах в топла вода и получената смес се нанася върху лезиите по лигавицата на устна кухина. Задържа се в устата за 2-3 минути и след това се изплюва.
Женско биле може да се прилага под формата на чай или прах за подслаждане на билкови чайове.
Градински чай срещу афти
Силен градински чай е подходящ за лечение на афти и възпаления в устната кухина. За целта, две чаени лъжички изсушена билка се поставят в чаша вряла вода. Сместа се оставя да изстине и след това се прави гаргара с нея.
Градинският чай не бива да се приема в големи количества, тъй като съдържа значителна концентрация монотерпин (туйон) – съединение, което във високи дози може да предизвика конвулсии.
Може да се използва следната рецепта. Смесват се:
1 част градински чай
3 части коприва
3 части цикория.
3 супени лъжици от сместа се накисват в чаша студена вода за една нощ. На следващата сутрин се загрява леко, остава се да се накисне 5 минути, след което се прецежда. Пие се по 1 чаша, три пъти на ден.
Здравец срещу афти
Здравецът може да се използва за спиране на кървенето при отворени лезии и като отвара за изплакване на устната кухина при наличие на афти и рани в устата.
Ехинацея срещу афти
Ехинацеята притежава антивирусно, имуностимулиращо и заздравяващо раните действие. Отвара, чай или друга течна форма на тази билка може да се прилага за жабурене и промивка на устната кухина, три пъти на ден. Вътрешното приемане на таблетки или капсули ехинацея може да подпомогне терапията.
Лайка срещу афти
Лайката оказва успокояващ ефект върху лигавиците, включително лигавицата на устата. Силен чай от лайка или разредена тинктура може да се използва за жабурене, 3-4 пъти дневно.
Сминдух срещу афти
1 чаена лъжичка семена от сминдух се поставят в чаша студена вода. Оставя се да престои 6 часа, след което леко се загрява. След като се охлади, се добавя 1 чаена лъжичка мед. Използва се жабурене и поглъщане на малко количество.
Чай от хвощ срещу афти
Хвощ (Equisetum arvense) е препоръчвана билка при възпаление на устната лигавица и афти. За да се приготви чай за изплакване, е нужно 1 супена лъжица от изсушената билка да се залее с 250 мл вряла вода. След охлаждане може да се използва за жабурене и гаргара.
Смрадлика срещу афти
Смрадликата притежава мощно противовъзпалително и кръвоспиращо действие. Препоръчва се при рани и афти по лигавиците, кървене на венците, кожни раздразнения, обриви и други. Може да се използва под формата на запарка, като 100 грама листа се поставят в 1 литър вряща вода. Остава се да изстине, прецежда се и се използва са изплакване на устната кухина, без да се поглъща – може да предизвика отравяне!
Може да се направи комбинация от 100 грама смрадлика, мащерка и лайка. Вземат се три супени лъжици от сместа и се поставят в 1 литър вряща вода. Вари се на слаб огън в продължение на 5 минути, след което се оставя да се накисне за 30 минути и се прецежда. Получената отвара се използва за промивки и жабурене сутрин и вечер! Да не се поглъща!
Аромотерапия
Подходящо е нанасянето на антисептични масла от смирна, чаено дърво, здравец върху афтите. Може да се изплаква устата с разтвор, приготвен от 1 капка масло от здравец или лавандула от маслото в половин чаша вода, четири пъти дневно.
Хомеопатия срещу афти
Хомеопатичните лекарства могат да облекчат болката, да намалят възпалението и да подпомогнат зарастването на тъканите.
Арсеникум албум – подходящ при болезнени афти, чувство за парене, придружени с безпокойство и умора, лесно кървене на венците, сухота в устата. Топли напитки подобряват състоянието. Често афтите са причинени от стрес и притеснение.
Боракс – При болезнени и парещи лезии, разположени по вътрешната повърхност на бузите, вените и езика. Допълнителни индикации са обилно слюноотделяне и същевременно усещане за сухота в устата, чувствителност към шум, кървене на венците при допир.
Калкареа карбоника – този продукт често е показан при малки деца и кърмачета, които страдат от повтарящи се язви в устната кухина. Допълнителни индикации са изпотяване по време на сън, забавено и трудно прохождане.
Хепар сулфурис калкареум – подходящ при болезнени афти и рани в устата, с образуване на гной, чувствителност и влошаване от студени напитки.
Меркуриус солубилис – подходящо е при наличие на афти в устата, кървене на венците, подут и обложен език, лош дъх. Афтите са по-болезнени през нощта, съпроводено с обилно отделяне на слюнка. Допълнителни индикации са усилено потене през нощта и повишена чувствителност към промени в околната температура.
Натриум муриатикум – при афти и рани в устата, предимно по венците и езика, съпроводено с усещане за сухота в устата, изтръпване на езика, напукани устни. Допълнителни индикации са предпочитание към по-солени храни, силна жажда, влошаване на състоянието при стоене на слънце.
Нукс вомика – афти в устната кухина, образуващи се след консумация на пикантни или прекалено сладки храни или алкохол. Може да се наблюдават още подути венци, обложен език и кървава слюнка. Допълнителни показания са раздразнителност, нетърпение и чувство за хладина.
Сулфур – при афти и рани, които са болезнени, червени и възпалени, с пареща болка, която и се усилва при консумация на топли напитки и всякакъв вид топлина. Може да има още подуване и пулсиране на венците, горчив вкус в устата, зачервени устни и лигавици, тенденция към сърбеж и кожни раздразнения.
Хранене при афти в устата
Киселото мляко е подходяща храна при наличие на афти в устата. В него се съдържат ацидофилни култури, които могат да лекуват и да предотвратят поява на афти в устната кухина. Необходими са поне четири супени лъжици кисело мляко дневно за превенция на състоянието. За лечение на афти е необходима консумацията на една кофичка кисело мляко на ден.
Да се избягват храни, към които имате повишена чувствителност или алергия. Те могат да влошат допълнително състоянието. Понякога афти в устата може да се образуват в резултат на непоносимост към глутен.
Да се избягват кафе, цитрусови плодове и сокове от тях и други храни, които могат да предизвикат дразнене на лигавицата на устната кухина.
Храни богати на витамин В. Препоръчителна е консумацията на повече зелени листни зеленчуци и пълнозърнести храни, които са богати на витамин В комплекс, подпомагащ организма в справянето със стреса и възстановяване на тъканите. Подходящи са и хранителни дрожди, които могат да бъдат добавяни към салати, ястия или течности.
Препоръчват се храни, които са лесни за приемане и не предизвикват допълнително дразнене на лигавицата:
Сокът от моркови помага зарастването на тъканите, поради богатото си съдържание на каротен.
Сок от пшенична трева е полезна в количество по 100 мл три пъти на ден.
Леко сварени зеленчуци.
Да се избягват: мазни храни, сирене, сладкарски изделия, солени храни.
Добавки при афти
Някои дефицитни състояния може да бъдат причина за поява на афти в устната кухина.
Добавки като витамин С, витамин В-комплекс, фолиева киселина, цинк, желязо могат да помогнат в тези случаи.
Пробиотици. Дъвченето на пробиотични таблетки може да намали възпалението и да подпомогне зарастването.
Лизин. Аминокиселината лизин, приемана при всяко хранене подпомага лечението и предотвратява повторната поява на афти в устата. Да не се приема за повече от 6 месеца.
Витамин Е. Подходящо е втриване на течността от капсула витамин Е върху афтите, три пъти на ден, до пълно излекуване.
Калциеви добавки – противодействат на повишената киселинност, благоприятстваща развитието на афти.
Промени в начина на живот при афти
Неправилно поставени зъбни протези, скоби или пломби може да влошат афтите в устната кухина, които трябва да бъдат отстранени от зъболекар.
Натриев лаурил сулфат е компонент в някои пасти за зъби, който може да бъде причина за образуване на афти. Избягването на такива пасти може да доведе до заздравяване на афтите.
Снимки: CC0 Public Domain
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ЙАЛОСОМ ОРАЛ БАРИЕР гел 10 мл * 20
ФАРМАСИ ЛАБОРАТЪРИС ЛИПС ЛИКУИД течност 100 мл
КЪПИНА ЛИСТА 50 гр. КАРМЕН
ПРАНАРОМ ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ ЧАЕНО ДЪРВО 30 мл
МАЙРА ОЙЛС НАТУРАЛНО ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ СМРАДЛИКА 5 мл
ПАСТА ЗА ЗЪБИ ДАЙМЪНД 100 мл ENERGY GROUP
Библиография
https://www.emedihealth.com/mouth-ulcers-relief.html
https://www.peacehealth.org/medical-topics/id/hn-2206002
СТАТИЯТА е свързана към
- Натурални продукти
- билки и подправки
- СПЕЦИФИЧНИЯТ ВКУС В УСТАТА МОЖЕ ДА Е ПРИЗНАК НА СКРИТО ЗАБОЛЯВАНЕ
- Натурални средства подпомагащи лечението на пародонтоза
- От какво се получават афти в устата?
- Естествени средства срещу сухота в устата
- Натурални средства срещу кървене на венците
- Бърз лек със сода и мед срещу болезнените афти
- Функции на слюнката
- Обикновена паламида, Полска паламида
- Амарант, Щир, Куча лобода
- Прилагайте лимонов сок и външно при хрема, афти, главоболие и кръв от носа
Коментари към Домашно лечение на афти