Пряко измерване на средното артериално налягане
Прякото измерване на средното артериално налягане се осъществява по кръвен път. През 1733 г. Hales (английски физиолог) за първи път прави подобно измерване върху животно (кон). Опитът се състоял в свързването на бедрената артерия на коня с тясна двуметрова стъклена тръба. Hales установил, че кръвта се издига до определено ниво и показва колебания.
През средата на 18 век, немският физиолог Ludwig предлага един прост манометричен метод за измерване и регистриране на кръвното налягане, който намира приложение и в наши дни. Ludwig използва една стъклена тръба с форма на буква "U", напълнена с живак до определено ниво. В едното рамо на тръбата се въвежда плувец с прикрепена към него тънка стоманена игла, завършваща с писец. Иглата се движи свободно съобразно нивото на живака в тръбата.
Противоположният край на тръбата се свързва посредством система от гумени тръби, които са напълнени с антикоагулантна течност, с артериалния кръвоносен съд, в който се вкарва игла или канюлка. На регистрираната крива получена при прякото измерване на средното артериално налягане върху барабана на кимограф се наблюдават два вида вълни - големи и малки. Големите вълни са по-бавни, а малките са по-чести. Последните съвпадат по време с изхвърлянето на кръвта в аортата. Те са следователно синхронни на сърдечната дейност и се дължат на увеличения обем кръв, постъпващ в артериалната част на съдовата система по време на систолата. В резултат на дишането се получават бавните вълни. Низходящата им част се регистрира по време на вдишване, а възходящата по време на издишване. През времето на издишването се създават условия за по-голям приток на кръв към лявата камера, така че минутният обем кръв по време на издишване се увеличава. Ако животното преустанови дишането си, тези колебания не се наблюдават.
В кривата на средното артериално налягане се установяват и трети вид вълни. Те са много бавни и са свързани с периодичните промени в тонуса на нервните центрове, регулиращи кръвообращението.
Пряко измерване на средното артериално налягане при хора може да се извърши при определени здравословни показания, и то само в клинична обстановка. Този метод е наречен електроманометричен. За провеждането му се използват специални преобразователи (трансдюсери), които превръщат механичния натиск на кръвта в електричен импулс. Електричният импулс, се въвежда в електрорегистриращ апарат, по чиято скала може директно да се отчете налягането измервано в кРа.
Електроманометричният метод се използва в клиничната практика при сърдечно-съдови заболявания, тъй като чрез вкарването на подходящи за целта катетри позволява динамичното проследяване на кръвното налягане в различни части на сърдечно-съдовата система.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ПОМПА ЗА ПОЛУАВТОМАТИЧЕН АПАРАТ ЗА ИЗМЕРВАНЕ НА КРЪВНО НАЛЯГАНЕ ОМРОН
ТРИОМЕГА капсули * 60 БОРОЛА
СОЛГАР ПОТАСИУМ ГЛЮКОНАТ таблетки 99 мг * 100
НАТОКИНАЗА капсули * 45 DOCTOR NATURE
БАРБЕЛ ДРЕКСЕЛ ОМЕГА 3 МАСЛО ОТ ПЕРИЛА капсули * 75
СПИРУЛИНА таблетки * 500 DXN
Безплатна доставка за България!Библиография
https://www.biomed.cas.cz/physiolres/pdf/59/59_691.pdf
https://www.nursingcenter.com/ncblog/december-2011/calculating-the-map
https://en.wikipedia.org/wiki/Mean_arterial_pressure
Л. Витанова, Р. Гърчев; „Физиология на човека”; издателство АРСО
Arthur C. Guyton, M.D., John E. Hall, Ph.D.; „Text book of Medical Physiology“
СТАТИЯТА е свързана към
- Физиология на сърдечно-съдовата система
- Налягане в съдовата система
- Средно артериално налягане
- Нормални стойности на кръвното налягане според възрастта
- Електрокардиограма (ЕКГ)
- Техники и натурални средства, помагащи при сърцебиене
- Опасни ли са екстрасистолите?
- Екстрасистоли
- Сърдечен цикъл
- Аускултационни места на сърдечните клапи
- Ехокардиография
- Електрокардиография
- Лекарства, които могат да повишат кръвното налягане
Коментари към Пряко измерване на средното артериално налягане