Газова обмяна

Газовата обмяна в човешкия организъм представлява дифузия на кислород и въглероден диоксид, през стените на алвеолите и капилярите, както и дифузията им от капилярите към тъканите и обратно.
Газовата обмяна е свързана и с характеристиките на мембраните, през които се осъществява преминаването на газовете, а именно от дебелината на мембраните, големината на дифузионната площ и особеностите на белодробната циркулация.
Газовата обмяна зависи от някои фактори като парциално налягане, разтворимост, налягане на водните пари.
Парциално налягане
Разширявайки се, газовете заемат цялото пространство, в което се намират. Въздухът представлява газова смес, в която всеки газ упражнява отделно налягане, което е независимо от това на другите газове.
Като парциално налягане (p) се обозначава общото налягане на газовата смес, което равно на сбора от парциалните налягания на отделните газове. Парциалното налягане е правопропорционално на броя на молекулите на даден газ, т.е. на неговата концентрация в газовата смес, при еднакви температура и обем. Парциалното налягане се измерва в кРа (Torr).
Разтворимост
Ако една газова фаза се намира в контакт с течна фаза, когато фазите не си взаимодействат химически и поради наличието на дифузия, една част от газовите молекули проникват в течността.
Това явление се нарича абсорбция или физично разтваряне (разтворимост) и продължава докато не се установи равновесие между броя на газовите молекули, които влизат и излизат за единица време. Тогава налягането на газа е еднакво в течността и газовата среда.
Известен е фактът, че при температура 38°C и парциално налягане 101 кРа в 1 мл плазма се разтварят физикално - 0,541 мл въглероден диоксид, докато кислород - 0,024 мл.
Количеството на разтворените молекули зависи от:
- вида на газа (във вода въглеродният диоксид се разваря по-добре от кислорода);
- вида на течността (в дестилирана вода разтворимостта на въглеродния диоксид е по-голяма, отколкото в кръвна плазма);
- температурата на средата (разтворимостта намалява, ако температурата се повиши);
- налягането на газа (разтварянето се улеснява в условия на по-високо налягане, при постоянна температура).
Налягане на водните пари
Водните пари представляват газовата фаза на водата. Те постоянно се генерират чрез изпаряване и се отсраняват чрез кондензация.
Водните пари са нужни за реализирането на нормална газова обмяна. По тази причина при интубирани пациенти (пациенти с въведена тръба в трахеята), въздухът трябва да бъде допълнително овлажняван. Всички газове в организма се намират в непосредствен контакт с вода и затова в състава на тези газове се намират водни пари. Наличието на тези водни пари обуславя така наречения парен натиск, който зависи от молекулните особености на водата и от температурата.
Известно е, че при температура 38°C парциалното налягане на водните пари е 6,3 кРа. Увеличаването на парциалното налягане на водните пари е правопропорционално на повишаването на температурата. Поради тази причина, при настъпване на промени в парциалното налягане с температурата е необходимо стойностите на газовите обеми и на техните съставки да бъдат коригирани.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
КИСЛОРОДЕН КОНЦЕНТРАТОР PULSEMED KSOC-5
ОЗАРА АКТИВ капки 30 мл
БОИРЕР ПУЛСОВ ОКСИМЕТЪР модел PO45
НовБОИРЕР ДЕТСКИ ПУЛСОВ ОКСИМЕТЪР модел PO 13
НовМЕДИСАНА ПУЛС ОКСИМЕТЪР модел PM100 CONNECT
Безплатна доставка за България!НОСКО назален спрей 30 мл
Библиография
https://en.wikipedia.org/wiki/Gas_exchange
https://courses.lumenlearning.com/suny-ap2/chapter/gas-exchange/
https://www.bbc.com/bitesize/guides/zyptv9q/revision/4
Л. Витанова, Р. Гърчев; „Физиология на човека”; издателство АРСО
Arthur C. Guyton, M.D., John E. Hall, Ph.D.; „Text book of Medical Physiology“
доц. Янков; "Физиология"
СТАТИЯТА е свързана към
- Физиология на дихателната система
- Интубация
- Лечение с кислород
- Петопръстник
- Лечение чрез дишане по метода Бутейко
- Обеми и капацитети на белите дробове
- Див рожков, дърво на Юда, Церцис
- Понижена кислородна сатурация
- Недостиг на кислород в мозъка
- Полски джоджен, Див джоджен, Бласкун, Блатна мента
- Златен дъжд, Лабурнум, Лабурнум анагироидес
Коментари към Газова обмяна