Видове мускулни съкращения
Мускулното съкращение е различни видове в зависимост от това дали е резултат от един акционен потенциал или от няколко, дали силата, която развива мускула се променя по време на съкращение, дали мускулът променя дължината си.
Поради това, че всеки мускул е изграден от много на брой мускулни влакна, напрежението което се получава в залавните места на мускула, е сумарен резултат, затова се говори за сумиране на съкращенията на отделните мускулни влакна в целия мускул.
При разглеждане на отделните видове мускулни съкращения, се обръща внимание и на регулацията на степента на напрежение, развивано от целия мускул. Този вид регулация се извършва по два начина - чрез различна честота на импулсите, стигащи до отделната двигателна единица и чрез включване в действие на различен брой двигателни единици.
Единичното мускулно съкращение, наречено още мускулно подръпване, е резултат от един акционен потенциал. То протича в три фази: латентен период, фаза на съкращение и фаза на отпускане. Продължителността на отделните фази се променя в зависимост от това какво е натоварването на мускула.
Тетаничните мускулни съкращения се получават в резултат от ритмично дразнене. Те се получават когато нов акционен потенциал възникне преди да е приключило съкращението. При този тип мускулно съкращение концентрацията на калциевите йони е по-висока. В зависимост от това кога възниква следващият акционнен потенциал, различваме:
- непълен тетанус – получава се когато всеки следващ акционен потенциал заварва мускулното съкращение във фаза на отпускане;
- пълен тетанус – получава се когато всеки следващ акционен потенциал се генерира във фазата на съкращение. В този случай мускулното влакно не достига до отпускане.
Нормалната двигателна активност на човека се осъществява чрез тетанични съкращения.
Изотонични и изометрични съкращения
По време на мускулното съкращение, при което актиновите нишки се приплъзват към миозиновите се генерира сила. Тази сила води до промени в дължината на мускула или променени в напрежението. В зависимост от това дали се променя дължината на мускула, различаваме няколко вида мускулни съкращения:
- концентрично съкращение – мускулът намалява дължината си;
- ексцентрично съкращение – мускулът увеличава дължината си;
- изометрично съкращение – мускулът не променя дължината си, защото силата, която развива, е равна на разтягащата сила.
Мускулните съкращения в организма обикновено са смесени – началната фаза е изометрична, а следващата фаза е изотонична. В зависимост от това дали силата, която развива мускулът, се променя с течение на времето, различаваме:
- изотонично съкращение – силата остава постоянна;
- ауксотонично – силата нараства постепенно с течение на времето;
- мейотонично – силата намалява по време на съкращението.
Различните видове мускулни съкращение се основават или само на промени в дължината, или само на промени в силата, която развива мускула. Така например едно съкращение характеризиращо се с постоянна сила и скъсяване на мускула се означава като изотонично, концентрично съкращение.
Подраздели на Видове мускулни съкращения
Продукти свързани със СТАТИЯТА
Библиография
https://athleticquickness.com/muscle-contraction-types-part-1/
http://www.teachpe.com/anatomy/types_of_muscle_contractions.php
https://courses.lumenlearning.com/boundless-ap/chapter/control-of-muscle-tension/
Л. Витанова, Р. Гърчев; „Физиология на човека”; издателство АРСО
доц. Янков; "Физиология"
Arthur C. Guyton, M.D., John E. Hall, Ph.D.; „Text book of Medical Physiology“
СТАТИЯТА е свързана към
- Физиология на мускулите
- Напречнонабраздени мускули
- Разтежение на коремните мускули в спорта
- Домашно лечение при възпаление на мускулите
- Студен компрес или пакет с лед
- Електромиография (ЕМГ) и нервна проводимост
- Асоциативни корови зони
- Напречнонабраздени мускули
- Строеж на мускулната клетка
- Синапси
- Лечение с баклофен
- Упражнения срещу остеопороза за всеки ден
Коментари към Видове мускулни съкращения