Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Патология Клинична патология Клинична патология на черния дроб Клинична патология на остър вирусен хепатит Хепатит Е

Клинична патология на хепатит Е

от 05 юли 2019г., обновено на 25 сеп 2024г.
Автор: д-р Теодора Тотева-Петкова
Клинична патология на хепатит Е - изображение
  • Инфо
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Библиография
Коментари
Свързаност

Хепатит Е е възпаление на черния дроб, причинено от инфекция с вируса на хепатит Е (HEV). Той е един от петте известни човешки вируса на хепатит: А, В, С, D и Е. Инфекцията с този вирус е била документирана за първи път през 1955 година по време на епидемия в Ню Делхи, Индия.

Въпреки че хепатит Е често причинява остра и самоограничаваща се инфекция (вирусната инфекция е временна и индивидът се възстановява) с ниска смъртност в западния свят, той носи висок риск от развитие на хроничен хепатит при хора с отслабена имунна система със значително по-висока смъртност. Смята се, че реципиентите на трансплантирани органи, които получават лекарства за отслабване на имунната система и за предотвратяване на отхвърлянето на органи, са основната група, изложена на риск за хроничен хепатит Е.

Епидемиология и етиология

Вирусът на хепатит Е причинява около 20 милиона инфекции годишно. Те водят до около три милиона остри заболявания, а към 2010 година - 57 000 смъртни случая годишно. Особено опасно е за бременни жени, които могат да развият остра форма на заболяването, което е смъртоносно в до 25% от случаите. Хепатит Е е ендемичен в Централна Азия, докато Централна Америка и Близкият изток са докладвали за огнища. Все по-често заболяването се наблюдава в развитите страни, с доклади за 329 случая на инфекция с вируса на хепатит Е в Англия и Уелс през 2005 година.

Известен е само един серотип на вируса, а класификацията се основава на нуклеотидните последователности на генома. Генотип 1 е класифициран в пет подтипа, генотип 2 в два подтипа, а генотипи 3 и 4 са в десет и съответно седем подтипа.

Генотипи 1 и 2 са ограничени до хора и често са свързани с големи огнища и епидемии в развиващите се страни с лоши санитарни условия. Генотипи 3 и 4 заразяват хора, свине и други животински видове и са отговорни за спорадични случаи на хепатит Е както в развиващите се, така и в индустриализираните страни.

Хепатит Е е широко разпространен в Югоизточна Азия, Северна и Централна Африка, Индия и Централна Америка. Той се разпространява главно чрез фекално-орален път поради фекално замърсяване на водни запаси или храна. Предаването от човек на човек е необичайно.

Инкубационният период след излагане на вируса на хепатит Е варира от три до осем седмици, със средно 40 дни. Огнища на епидемичен хепатит Е най-често се срещат след обилни валежи и мусони, поради прекъсването на водоснабдяването. Големи огнища са се случили в Ню Делхи, Индия (30 000 случая през 1955–1956), Бирма (20 000 случая през 1976–1977), Кашмир, Индия (52 000 случая през 1978), Канпур, Индия (79 000 случая през 1991) и Китай (100 000 случая между 1986 и 1988 година).

Инфекцията с хепатит Е изглежда по-често срещана при хора на хемодиализа, въпреки че специфичните рискови фактори за предаване не са ясни.

Счита се, че болестта е зооноза, тъй като се смята, че животните са източник. Както елени, така и свине са замесени. Домашните животни са докладвани като резервоар за вируса на хепатит Е, като някои проучвания показват, че степента на заразяване е над 95% сред домашните свине. Репликативен вирус е открит в тънките черва, лимфните възли, дебелото черво и черния дроб на експериментално заразени прасета. Съобщено е също така предаването след консумация на месо от дива свиня и месо от суров елен. Степента на предаване на хора по този път и неговото значение за общественото здраве обаче все още са неясни.

Патогенеза

Патогенезата на хепатит Е е слабо разбрана. Тъй като вируса на хепатит Е вероятно се предава чрез фекално-орален път, не е ясно как вирусът достига до черния дроб. Може би има екстра-чернодробна вирусна репликация. Вирусът може да се възпроизведе в чревния тракт, преди да достигне до черния дроб. В тънките черва, лимфните възли, дебелото черво и черния дроб на свинете са открити отрицателни РНК вериги, показващи вирусна репликация, което показва екстра чернодробна репликация на вируса. След това той се репликира в цитоплазмата на хепатоцитите и се освобождава в кръвта и в жлъчката. Увреждането на черния дроб, предизвикано от инфекцията, може да бъде имуно-медиирано от цитотоксични Т-клетки и естествени клетки-убийци, тъй като вируса на хепатит Е не е цитопатичен. Вирусът се отделя от изпражненията.

Клинична картина

Инкубационният период варира от 15-60 дни. Развитието на инфекцията има две фази - продромалната фаза и иктеричната фаза. Продромалната фаза обикновено е с кратка продължителност. Симптомите й включват следното:

  • миалгия
  • артралгия
  • треска с леки повишения на температурата
  • анорексия
  • гадене/повръщане
  • загуба на тегло (обикновено 2-4 килограма)
  • дехидратация
  • болка в десния горен квадрант, която се увеличава с физическа активност (коремна болка се съобщава при 35%-80% от пациентите)

Симптомите на иктеричната фаза могат да продължат дни до няколко седмици и да включват жълтеница - обикновено се случва между петата и осмата седмица след заразяването, тъмна урина, пруритус и други.

При неендемичен тип остра инфекция с хепатит Е, повечето пациенти имат субклинични прояви и леки симптоми, особено при жени и млади хора. Този вид хепатит Е също има поразителен спектър от сериозни усложнения, включително „остра насложена върху хронична” чернодробна недостатъчност, неврологични нарушения и хроничен хепатит. Остра, насложена върху хронична болест се отнася до хепатит с бърза поява на признаци на асцит, чернодробна недостатъчност и енцефалопатия при човек с предшестващо чернодробно заболяване.

Патологични характеристики

Биопсиите от остър фулминантен хепатит Е показват различна степен на хепатоцитна некроза и смесено портално и лобуларно възпаление, придружени от жлъчно-канална пролиферация, лимфоцитен холангит холестаза, апоптотични тела, псевдо-розетна форма, стеатоза и плазмени клетки в порталните пространства.

Чернодробната биопсия от пациенти с неендемичен хепатит Е показва преференциална локализация на полиморфните форми на портал-хепатоцитния интерфейс, както и на лимфоцитите и плазмените клетки централно в порталните пространства. Съобщава се, че хепатоцитната некроза се намира в перивенуларната ацинарна зона. Хистологията на епидемичните случаи показват по-малко интензивно портално и ацинарно възпаление, липса на холангиолит и липса на географско разпределение на порталния възпалителен инфилтрат. Значителна стеатоза, мегамитохондрии и тела на Малори не присъстват при неендемичните случаи.

Прогноза на заболяването

Не са докладвани никакви хронични случаи на остър хепатит Е. Инфекцията е самоограничена. Дали защитните имуноглобулини се развиват срещу бъдеща реинфекция остават неизвестни. Общата смъртност при случаите е 4%.

Сред бременните жени коефициентът на фаталност е 20%, а този процент се увеличава по време на втория и третия триместър. Съобщените причини за смъртта включват енцефалопатия и дисеминирана интраваскуларна коагулация. Скоростта на фулминантна чернодробна недостатъчност при инфектирани бременни жени е висока.

Реципиентите на чернодробна трансплантация могат да са изложени на по-голям риск от инфекция с вируса на хепатит Е (HEV), което може да доведе до хроничен хепатит и бързо прогресиране на чернодробната фиброза. Наличието на анти-HEV-IgG титър в дотрансплантационните измервания не води до защита на хепатит Е в посттрансплантационни пациенти.

5.0/5 1 оценка

Библиография

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4997574/
https://emedicine.medscape.com/article/178140-workup#c10
https://en.wikipedia.org/wiki/Hepatitis_E
http://www.ijpmonline.org/article.asp?issn=0377-4929;year=2012;volume=55;issue=1;spage=22;epage=27;aulast=Agrawal
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3861779/



Коментари към Клинична патология на хепатит Е

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Клинична патология на хепатит Е
    www.framar.bg 
    на 25 May 2025 в 11:28
    Коментирайте "Клинична патология на хепатит Е"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Клинична патология
  • Клинична патология на черния дроб
  • Клинична патология на остър вирусен хепатит
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Сексуалната разкрепостеност при хората – по-скоро патология

преди 4238 дни, 19 часа и 10 мин.

Лечение с Карсил при хроничен хепатит - невирусен

преди 4873 дни, 20 часа и 42 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

{"^Best^"}>T??U Coupon Code $100 Off {"^acy240173} For First time order

преди 2 мин.

Temu Coupon Code $100 Off [acr639380] + 30% Discount

преди 2 мин.

[Verified] Temu Coupon Code 90% Off [acr639380] For New & Existing Customers

преди 4 мин.

Temu Coupon Code 70% Off [acr639380] For Existing Customers

преди 6 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

МЕНТА ГЛОГ ВАЛЕРИАНА + Mg таблетки * 30 СОФАРМА

ХЕЛИКС ОРИГИНАЛ ДАБЪЛ капсули * 60

ХЕЛИКС ОРИГИНАЛ капсули * 30

ИНСУЛИНОВА ИГЛА MEDFINE PLUS 6 мм * 100 бр.

РЕД ПАНДА НАТОКОМБО таблетки * 60

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ВЕНИПЕРФЕКТ КОМПЛЕКС капсули 425 мг * 40

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 23 май 2025г. в 18:42:02

I23.6 Тромбоза на предсърдие, предсърдно ухо или камера като текущо усложнение на острия инфаркт на миокарда

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 23 май 2025г. в 18:32:38

ПРИМ ОЙЛ капсули 505 мг * 60 ХЕРБАМЕДИКА

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 23 май 2025г. в 18:26:58

АДЕНУРИК таблетки 80 мг * 28 BERLIN CHEMIE

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 23 май 2025г. в 18:04:10

РЕСТИВ дъвчащи таблетки * 10

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 23 май 2025г. в 17:36:09
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival