Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Патология Обща патология Тумори Тератоми Ендодермален синусов тумор

Ендодермален синусов тумор

от 02 юни 2013г., обновено на 24 юни 2022г.
Автор: д-р Теодора Тотева-Петкова
Ендодермален синусов тумор - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Библиография
Коментари
Свързаност

Ендодермалният синусов тумор, известен също като тумор на жълтъчния сак, е изключително малигнен тумор, изграден от неопластично разраснали ендодермални елементи на жълтъчния мехур, примесени с екстра ембрионален мезобласт. Това е най- честият тестикуларен тумор при деца под 3 години и е известен също като детски карцином на ембриона. Тази възрастова група има много добра прогноза. За разлика от чистата форма, характерна за кърмачетата, ендодермалният синусов тумор при възрастни често се срещат в комбинация с други видове тумори на зародишните клетки, особено тератома и ембрионален карцином. Докато чистата тератома е обикновено доброкачествена, ендодермалния синусов тумор е злокачествен.

Ендодермалният синусов тумор се среща се в млада възраст - от 16-месечна до 45-годишна, най-вече между 5 и 20 години. Клиниката е сходна с тази на другите солидни яйчникови неоплазми - историята е кратка - до 2-3 месеца (много бърз растеж). Характерни за него са нерядко настъпващите резки коремни болки, картината на остър хирургичен корем. Тя се предизвиква не толкова от торзия на тумора или масивен кръвоизлив в него, колкото от много честите руптури. В серума на жените обикновено се откриват високи нива на aлфа-фетопротеин.ендодермален синусов тумор

Ендодермалният синусов тумор е най-честият тестикуларен тумор на зародишните клетки в детството, представлява повече от 80% от туморите на предпубертеровите зародишни клетки. Средната възраст е от 17 до 18 месеца и с няколко изключения туморът почти винаги се появява като чиста неоплазма. При пациентите след пубертета, ендодермален синусов тумор почти неизменно е компонент на смесен тумор на зародишни клетки, с докладвана честота от 44%. Въпреки това той остава най-често пренебрегваната съставка на туморите на тестикуларните зародишни клетки, тъй като често е фокална и се припокрива морфологично с ембрионален карцином. Възрастовият диапазон за възрастни с ендодермален синусов тумор е от 17 до 40 години и редки случаи се наблюдават при възрастни мъже.

Случаите на ендодермалния синусов тумор при деца показват много други различия от тези при възрастните. В сравнение с тези при възрастни индивиди, детските тумори не са свързани с крипторхизъм, като най-често се ограничават до тестисите (84% до 94%). Имат ниска честота на метастази в ретроперитонеалните лимфни възли. Метастазират по-често в белите дробове, хистологично чисти са и обикновено нямат интратубулна неоплазия на зародишни клетки в околните тестиси. Тези разлики предполагат различни хистогенетични пътища за тези морфологично сходни тумори, настъпващи в различни възрастови групи.

Повечето ендодермални синусови тумори са некапсулирани, сиво-жълти хомогенни маси, обикновено с миксоиден и вариращ кистичен характер. Областите на кръвоизлив и некроза могат да бъдат широко разпространени в пост пубертетни случаи.

Ендодермалният синусов тумор показва значителна хетерогенност в архитектурата и цитологичните характеристики при микроскопия, обикновено показващи редица хистологични модели в даден случай. Улбрайт и колеги са описали първоначално 9 хистологични образци на ендодермален синусов тумор в следните 11 модела:ендодермален синусов тумор

  1. Най-често срещаният ретикуларен или микроцистичен модел (фигура 1) се характеризира с изявени цитоплазмени вакуоли, които създават мрежа от силови пространства и неправилно лабиринтно подреждане на анастомозни струни от клетки с насипни пространства или микроцисти. Понякога епителните корди атенюират и се разпръскват в обкръжаващата строма като единични вретеновидни клетки. Стромата често е миксоидна.
  2. Макроцистичен модел се получава от коалесценцията на микроцистите.
  3.  Ендодермалният модел на синусите е най-отличителният и се характеризира с папиларно ядро от фиброзна тъкан, съдържащо централен малък кръвоносен съд, който е покрит със слой от кубовидни до колониални туморни клетки. Цялата структура е заобиколена от кистозно пространство, което от своя страна е облицовано от плоски туморни клетки. Тези гломерулоидни структури са известни като Schiller-Duval тела (фигура 3) и когато се нарязват тангенциално, могат да доведат до удължени сърцевини на влакнести тъкани, които са завити от злокачествен епител.
  4. В папиларния модел малки неправилни папили, със или без влакнести сърцевини, проникват в муковисцидозни пространства. Много от отделените папили или клетъчни струпвания също присъстват в кистичните пространства, които често са облицовани от кубовидни до ниски колониални клетки, понякога с ядрена конфигурация.
  5. Твърдата структура се състои от листово подреждане на многоъгълни клетки с еозинофилна до чиста цитоплазма, добре дефинирани клетъчни граници и сравнително еднакви ядра. Този модел може да бъде объркан със семинома.
  6. В жлези и алвеоларни образувания, жлезите и алвеолите могат да бъдат облицовани с плосък епител или колонен, псевдостатифициран епител с четкови очертания (ентерични характеристики). Рядко може да има базови цитоплазмени вакуоли, напомнящи ранен секреторен ендометриум.
  7. Миксоидният образец е често срещан и обикновено се свързва с ретикуларния модел, при който епителните клетки на последния получават стелатни и вретеновидни профили и постепенно се диспергират в миксоидна, вакуолирана строма.
  8. Рядко туморите на жълтъчните сакове имат клетъчна неопластичен саркоматоиден компонент. Вретеновидните клетки запазват позитивността на цитокератина.
  9. Поливесикуларния модел показва кисти често с ексцентрично свиване, разпръснато в едематозна до влакнеста строма. Кистите са облицовани с плосък до колонен епител, а преходът от плоския до колонен епител обикновено се извършва на мястото на свиване.ендодермален синусов тумор
  10. Хепатоидният модел (фигура 2) се среща при приблизително 20% от туморите на жълтъчната торбичка и е очевиден като малки струпвания на клетки с изобилна еозинофилна цитоплазма и голямо централно ядро. Клетките могат да бъдат разположени в гнезда, тубули или трабекули и могат да покажат жлъчна каналикуларна формация.
  11. В париеталния модел, в извънклетъчното пространство между туморните клетки се намира променливо количество еозинофилен субстрат в мембраната. Пациентите с ендодермален синусов тумор, лекувани чрез химиотерапия, могат да имат рецидиви с чист париетален модел.

Характерна, но непоследователна особеност на ендодермален синусов тумор е наличието на хиалинови еозинофилни глобули. Тези глобули се наблюдават рядко при други тумори на тестикуларните зародишни клетки. Глобулите варират по размер, вариращи от 1 до 50 микрометра или по-големи. Те са склонни да се появят в струпвания и могат да бъдат междуклетъчни или извънклетъчни. Те са PAS положителни и диастазни, резистентни и най-често не оцветяват за алфа-фетопротеин (фигура 4). При всички типове често се наблюдават интра или екстрацелуларни PAS+ капки или глобули (aлфа-фетопротеин).ендодермален синусов тумор

Електронномикроско изследване показва епителни клетки с плътни свързващи комплекси и дезмозоми и случайни извънклетъчни лумени с апикални микровили. Нередовно оформени електронно-плътни базови мембранни материали често се наблюдават в извънклетъчни пространства и разширени цистерни от груб ендоплазмен ретикулум. Някои клетки показват немембранно свързани, гъсто осмофилни, хомогенни кръгли цитоплазмени глобули, съответстващи на хиалинните глобули. Ентеричните жлези имат микровили и виден гликокаликс.

Туморът е екстремно малигнен, рано прораства в околните тъкани и органи, което води до изпълване на цялата коремна кухина с туморни депа. Метастазира рано по лимфен път, а и хематогенно - в белите дробове, черния дроб и други органи. Малко по-оптимистична става прогнозата с въвеждането в лечението (след операция) на химиотерапия с актиномицин Д, винкристин, циклофосфамид и други. Туморът не е лъчечувствителен. Появата на метастази и/или рецидиви може да се контролира с изследване на серумния aлфа-фетопротеин.

Още по темата:
  • Тумори Тумори
  • Обща морфология на туморите Обща морфология на туморите
  • Доброкачествени тумори Доброкачествени тумори
  • Метастазиране на туморите Метастазиране на туморите
3.7/5 3 оценки

Продукти свързани със СТАТИЯТА

ОМЕГА - 3 - 6 - 9 ЛЕНЕНО МАСЛО капсули * 180 SANCT BERNHARD
60.40лв.

ОМЕГА - 3 - 6 - 9 ЛЕНЕНО МАСЛО капсули * 180 SANCT BERNHARD

ЕТЕРИКА ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ ЗДРАВЕЦ 0.6 мл
14.20лв.

ЕТЕРИКА ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ ЗДРАВЕЦ 0.6 мл

ХЕРИЦИУМ 20% ЕКСТРАКТ капсули * 60 HAWLIK
68.00лв.

ХЕРИЦИУМ 20% ЕКСТРАКТ капсули * 60 HAWLIK

НЕЙЧЪРС ПЛЮС HERBAL ACTIVES ОЛЕУРОПЕИН капсули 250 мг * 30
49.90лв.

НЕЙЧЪРС ПЛЮС HERBAL ACTIVES ОЛЕУРОПЕИН капсули 250 мг * 30

ВИТАЛНИ ГЪБИ капсули * 60 ЕСПАРА
38.00лв.

ВИТАЛНИ ГЪБИ капсули * 60 ЕСПАРА

НАУ ФУДС ПАУ ДАРКО - МРАВЧЕНО ДЪРВО капсули 500 мг * 100
28.00лв.

НАУ ФУДС ПАУ ДАРКО - МРАВЧЕНО ДЪРВО капсули 500 мг * 100

Библиография

Color atlas of pathology, Section Tumor pathology
https://en.wikipedia.org/wiki/Endodermal_sinus_tumor
https://www.sciencedirect.com/topics/medicine-and-dentistry/endodermal-sinus-tumor
http://www.pathologyoutlines.com/topic/ovarytumoryolksac.html


Коментари към Ендодермален синусов тумор

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Ендодермален синусов тумор
    www.framar.bg 
    на 19 May 2025 в 01:44
    Коментирайте "Ендодермален синусов тумор"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Обща патология
  • Тумори
  • Тератоми
  • Натурални средства срещу липоми
  • Сънотворен мак, Опиумен мак, Мак-градински, Питомен мак
  • Преднизон
  • Лечение с циклофосфамид
  • Как гладът убива рака
  • CA 125 туморен маркер
  • Алтернативно лечение на аденом на хипофизата
  • Риноскопия
  • Лъчетерапия
  • Алтернативни средства в терапията на лимфом
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Откриха тумор на млечната жлеза на 12 годишната ми котка!

преди 3242 дни, 4 часа и 40 мин.

Зов за помощ - Петя Михайлова е с диагноза тумор на гръбначния мозък

преди 3380 дни, 8 часа и 22 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 2 дни, 13 часа и 49 мин.

Какво представлява прозяването

преди 7 дни, 4 часа и 49 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 7 дни, 5 часа

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 7 дни, 5 часа и 7 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival