Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Микробиология Обща микробиология Противомикробна химиотерапия Антибактериални лекарствени средства Антибиотици, увреждащи синтезата и функциите на цитоплазмената мембрана

Антибиотици, увреждащи синтезата и функциите на цитоплазмената мембрана

от 16 ное 2018г., обновено на 24 юни 2022г.
Антибиотици, увреждащи синтезата и функциите на цитоплазмената мембрана - изображение
  • Инфо
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Библиография
Коментари
Свързаност

Цитоплазмените клетъчни мембрани на микроорганизмите има различни структурни особености от тези на животинските еукариотни клетки. Това дава възможност да се използват някои токсични субстанции, който увреждат специфично микробните плазмалеми, без да засягат подобните структури в еукариотните клетки.

От тази група противомикробни агенти в лечебната практика се използват основно полимиксини, полиенови антибиотици и азоли.

Антибиотици, увреждащи синтезата и функциите на цитоплазмента мембрана - полимиксини

Полимиксините са група антибиотични вещества, които в природата се синтезират от бактерии, принадлежащи към род Bacillus, по-специално от представители на подгрупа Paenibacillus (напр. Грам-положителни бактерии като Paenibacillus polymyxa). В структурно отношение се определят като циклични нерибозомни полипептиди (NRPs), състоящи се от 10 аминокиселинни остатъка, шест от които са L-α, у-диаминомаслена киселина (L-DAB). Остатъците от DAB притежават свободни аминогрупи, които действат като катийонни детергенти при физиологично рН. Именно тези катийони разрушават фосфолипидната структура на цитоплазмена мембрана на Грам-негативните бактерии, което води до изтичане на клетъчно съдържимо и нарушава бактериалния метаболизъм. Основни представители на този клас антибиотици са полимиксин В и полимиксин Е (известен още като колистин).

Структура на полимиксин ЕМеханизъм на действие: полимиксиновите молекули се свързват с липополизахаридите (ЛПЗ) на външната мембрана на Грам-отрицателни бактерии и нарушават целостта както на външната, така и вътрешната мембрани. Хидрофобната опашка в молекулата им играе важна роля за мембранно увреждане, което предполага начин на действие, подобен на този на детергентите. Отстраняването на хидрофобната опашка на полимиксин В го превръща в полимиксинов нонапептид, който може да се свързва с ЛПЗ на клетъчната, но не проявява бактерициден ефект. Въпреки това, той увеличава пропускливостта на бактериалната клетъчна стена за други антибиотици, което дава възможност да се комбинира с други антибактериални медикаменти.

Антибактериален спектър: пилимиксините са активни срещу Грам-отрицателни бактерии като, резистентни на други антибиотици щамове Pseudomonas aeruginosa или представители на сем. Enterobacteriaceae, произвеждащи карбапенемаза. Полимиксините имат по-малък ефект върху Грам-положителните микроорганизми, но могат да се комбинират с други лекарствени молекули (напр. триметоприм/полимиксин), за да се разшири ефективният им противомикробен спектър.

Полимиксини В не се абсорбират в стомашно-чревния тракт, което позволява при перорално приложени да се използват за лечение бактериални гастроинтестинални инфекции. Други начини на приложение са: парентерално (най-често интравенозно), чрез инхалация, външно под формата на кремове или капки за лечение на външен отит (ухо на плувеца), както и като съставка на троен антибиотичен унгвент за лечение и профилактика на кожни инфекции.

Полимиксиновите антибиотици са невро- и нефротоксични, поради което се използват единствено като крайна мярка, в случаи на неефективност или налични противопоказания за употребата на съвременните антибиотици.

Грам-отрицателните бактерии могат да развият резистентност към полимиксините посредством различни модификации на ЛПЗ структура, които инхибират свързването им с мембранните с ЛПЗ. Този тип антибиотична резистентност е детерминирана от бактериалните плазмиди, чрез които се предава на други микробни агенти.

Антибиотици, увреждащи синтезата и функциите на цитоплазмента мембрана - полиенови антибиотици

Полиеновите антибиотици представляват клас антимикробни полиенови съединения, които проявяват токсичност срещу гъби, но не и към бактерии. Естествени биопродуценти са някои видове Streptomyces. Открити са множество полиенови антибиотици (Kinsky, 1967), но в клиничната практика за лечение на гъбични инфекции са използвани следните препарати - нистатин, амфотерицин В, кандицидин, хамицин, натамицин.

Структура на амфотерицин БХимичната структура на полиеновите антибиотици включва голям пръстен от атоми (по същество цикличен естер), съдържащ множество конюгирани двойни връзки - въглерод-въглерод (оттук и полиен), от едната страна на пръстена и множество хидроксилни групи, свързани към противоположната му страна. В структурата им, също така, често присъства и d-микозамин (тип аминогликозид), свързан към молекулата. Поредиците от конюгирани двойни връзки, обикновено, абсорбират силно ултравиолетовата видима зона на електромагнитния спектър, което води до получаване на полиенови антибиотици с жълт цвят.

Механизъм на действие: полиените се свързват с ергостерола в гъбичната клетъчна мембрана и по този начин я дестабилизират, причинявайки изтичане на К+ и Na+ йони, което води до смърт на гъбичните клетки.

Антимикробен спектър: използват се за лечение на аспергилоза, бластомикоза, кандидоза, кокцидиоидомикоза и криптококоза. Амфотерицин B е активен и срещу лайшманиоза. За лечение на локални гъбични инфекции се прилагат предимно нистатин, хамицин, натамицин, докато при системни инфекции влиза в съображение основно амфотерицин В.

Азолите са разгледани в:

Други противомикробни препарати

5.0/5 5 оценки

Библиография

https://en.wikipedia.org/wiki/Polymyxin
https://en.wikipedia.org/wiki/Polyene_antimycotic
https://en.wikipedia.org/wiki/Amphotericin_B
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/393163
Микробиология - Медицинско издателство "АРСО" София 2000

Коментари към Антибиотици, увреждащи синтезата и функциите на цитоплазмената мембрана

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Антибиотици, увреждащи синтезата и функциите на цитоплазмената мембрана
    www.framar.bg 
    на 09 May 2025 в 21:33
    Коментирайте "Антибиотици, увреждащи синтезата и функциите на цитоплазмената мембрана"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Обща микробиология
  • Противомикробна химиотерапия
  • Антибактериални лекарствени средства
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Има ли антибиотици в месото? Как може да се предпазим?

преди 1996 дни, 9 часа и 26 мин.

Микробиология - мнения и въпроси

преди 2298 дни, 4 часа и 20 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Международен форум "Заедно срещу сколиозата" - 7 юни, 2025 година - София

преди 11 дни, 7 часа и 56 мин.

Колко яйца седмично са полезни за здравето и кога яйцата стават вредни?

преди 20 дни, 9 мин.

Международна медицинска научна конференция за студенти и млади лекари (MDSC) 2025 година - "The art of medicine: The sparkle of life”

преди 30 дни, 10 часа и 42 мин.

Защо урината ви мирише - 16 възможни причини и здравни проблеми

преди 35 дни, 7 часа и 4 мин.
Всички

АНКЕТА

Как ще ни повлияе приемане на еврото?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ГРАНДЕ МАСКАРА ЧЕРНА СПИРАЛА ЗА МИГЛИ 11.5 г

ДЕРМАКОД ФЛУИД С ДИНАЛИФТ 7% 50 мл

ДЕРМАКОД СЕРУМЕН ЕНЗИМ С ЦВЕТНИ КИСЕЛИНИ 10 мл

ДЕРМАКОД СЕРУМ С ХИАЛУРОНОВА КИСЕЛИНА 1.5 % 10 мл

ДЕРМАКОД СЕРУМ СЪС САЛИЦИЛОВА КИСЕЛИНА 10 мл

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

РОДОЖИЛ таблетки * 20 САНОФИ

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 09 май 2025г. в 18:04:29

ЕСЦИТИЛ таблетки 10 мг * 28 ЕГИС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 09 май 2025г. в 18:01:29

РОДОЖИЛ таблетки * 20 САНОФИ

Коментар на: Яни от 09 май 2025г. в 17:42:32

БЕТЪР МИ БЛЕНД 250 г

Коментар на: Velina от 09 май 2025г. в 17:22:35

ЕСЦИТИЛ таблетки 10 мг * 28 ЕГИС

Коментар на: Красимира от 09 май 2025г. в 17:03:23
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival