ЯМР на бъбреци
ЯМР на бъбреци дава възможност да се направи подробна оценка на пикочоотделителната система, бъбречния паренхим и съседните структури. Ядрено-магнитният резонанс е неинвазивно изследване, при което не се използва йонизираща радиация, метода предоставя не само отлични образи на уринарния тракт, но и функционална оценка на бъбреците.
Този метод на изследване е с висока диагностична стойност, особено подходящ за пациенти, при които е необходимо да се избегне рентгеновото лъчение. МРТ на бъбреци представлява полезна алтернатива на СТ сканирането при лица, на които е противопоказано въвеждането на йодно контрастно вещество.
В кои случаи се препоръчва провеждането на изследването?
Магнитнорезонансната образна диагностика намира широко приложение в диагностиката на вродени бъбречните аномалии.
Най-честото показание за МР урография е оценка на хидронефроза.
ЯМР на бъбрека се използва също за доказване на бъбречни тумори.
МРТ на бъбреци се прави и при следните случаи:
- ксантогрануломатозен пиелонефрит
- кисти на бъбреците
- травми на бъбреците
- камъни на бъбреците
- остра бъбречна недостатъчност
- при хематурия, цистинурия
Чрез ЯМР ангиография може да се открие бъбречна венозна тромбоза или стеноза на бъбречна артерия.
Необходима ли е предварителна подготовка?
ЯМР на бъбреци е метод, който не изисква специфична подготовка.
Непосредствено преди изследването пациентът трябва да премахне от себе си всички метални предмети – накити, очила, часовници, фиби и други. Преди ЯМР на бъбреци медицинските специалисти трябва да бъдат предупредени в случай, че изследвания има имплантирани метални шини, пластини, пейсмейкъри, изкуствени сърдечни клапи, останали метални частици в организма вследствие на травми (стружки, куршуми).
Метод на провеждане на изследването:
При МРТ на бъбреци пациентът ляга на специална маса, която се плъзга в подобен на тунел скенер. По време на изследването, пациентът е в съзнание, но трябва да е максимално неподвижен, всяко движение може да се отрази на качеството на образа. Изследването може да отнеме между 30 и 60 мин.
Какво ще усещате по време на изследването?
ЯМР на бъбреци се понася лесно, тъй като магнитното поле и радиовълните не причиняват неприятни усещания.
По време на изследването се чуват силни тропащи шумове, които не трябва да предизвикват притеснение. Някои центрове разполагат с тапи или слушалки за ограничаване на шума.
Може да се наблюдава и леко зачервяване и затопляне по кожата в изследваната област.
Има ли рискове от провеждането на изследването?
ЯМР на бъбреците е сравнително безопасно изследване. Приема се, че ЯМР не създава рискове за здравето на пациента и не дава странични ефекти.
Трябва да се отбележи, че мощния радиопредавател, който се използва в системата на магнитния резонанс може да предизвика нагряване на тялото до висока степен (особено при пациенти със затлъстяване или нарушение в терморегулацията. Описаното явление се среща рядко.
При ЯМР на бъбреци, макар и рядко, е възможно да настъпят усложнения при въвеждането на парамагнитната контрастна материя. Случаите на непоносимост и алергични реакции са рядкост.
Контрастното вещество gadolinium води до дозо-зависимо повишаване на риска за развитието на нефрогенна системна фиброза (nephrogenic systemic fibrosis – NSF) при пациенти с хронична бъбречна недостатъчност, като относителния риск нараства според експозицията – по-често прилагане на gadolinium увеличава риска за развитие NSF.
Нефрогенната фиброза е придобито системно нарушение с изразени кожни промени, които включват зачервени или тъмни петна по кожата, придружени със сърбеж и парене, с остри болки в местата на лезиите (предимно в областите на бедрата и глезените). NFS засяга кожата, скелетната мускулатура и вътрешните органи (миокард, бели дробове, перикард и плевра). С цел да се избегне това усложнение всички пациенти, чрез лабораторни тестове се проверяват за наличие на увредена бъбречна функция. Употребата на контрастни средства, съдържащи гадолиний е противопоказана при пациенти с тежко бъбречно увреждане (скорост на гломерулната филтрация, GFR<30 ml/min/1.73m2), в периоперативния период на пациенти, подлежащи на чернодробна трансплантация и при новородени.
Резултати от проведеното изследване:
Чрез МРТ на бъбреци се получава подробна оценка на анатомията на бъбреците, неинвазивна оценка на бъбречната функция и оценка на гломерулната филтрация.
Кога не трябва да провеждате изследването?
Някои от противопоказанията за извършване на МРT на бъбреци са относителни, трябва да се обсъдят според конкретната ситуация и отношението полза/риск:
- Наличие на метален фрагмент или чуждо тяло в организма на изследвания
- Съдови клипсове
- Сърдечен стент
- Изкуствена клапа на сърцето
- Вена кава филтър
- Swan-Ganz катетър
- Сърдечен пейсмейкър
- Имплантиран сърдечен дефибрилатор, (ICD)
- Имплантирано електроно устройство, например, инсулинова помпа или друга инфузионна помпа
- Вътрематочни средства за контрацепция - диафрагма или песар
- Кохлеарни импланти
- Някои изкуствени стави, протези
- Kлаустрофобия
- Бъбречна недостатъчност - базираните на гадолиний контрастни вещества не трябва да се прилагат при пациенти с остра или хронична бъбречна недостатъчност (скорост на гломерулна филтрация <30 ml/min/1.73 m2), ренална дисфункция поради хепато-ренален синдром или периоперативно при случаи с хепатална трансплантация
- Използването на контрастно вещество при бременни не е желателно, за да не премине през плацентата и да навлезе в кръвоносната система на плода
- При жени-кърмачки, кърменето трябва да се преустанови за 24 часа.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ЧЕРВЕНА БОРОВИНКА капсули * 60 БУРОВ
УРОХЕЛП 36 капсули * 10 ВИТАГОЛД
МЕЧО ГРОЗДЕ капсули 483 мг * 60 NATURE'S WAY
ПРОМОЧАНКА ПИЕДРА ЧАЙ 105 гр. ENERGY GROUP
БИЛКОВА АПТЕКА ТИНКТУРА АРТИШОК 50 мл
КИДНИ БЛАДЪР капсули 465 мг * 100 NATURE'S WAY
ПРОМОСТАТИЯТА е свързана към
- Инструментални изследвания
- Образна диагностика
- Ядрено-магнитен резонанс (ЯМР)
- Анализ на урина
- Проба на Манту (Туберкулинов кожен тест)
- Естествени средства за облекчаване на бъбречна болка
- Рентгеново изследване на бял дроб
- Д-р Веселин Тошев Христозов
- Цитонамазка (ПАП-тест) и течно-базирана цитология
- Алтернативно лечение на бъбречни кисти
- Как да си помогнем сами при възпаление на бъбреците
- Алтернативно лечение при албумин в урината
- Фекален тест
Коментари към ЯМР на бъбреци