Студови аглутинини
Студови аглутинини се наричат определен вид антитела. Те причиняват слепване (аглутинация) на еритроцитите при ниски температури. Нормално се продуцират от имунната система в отговор на инфекции.
Здравите хора имат ниски нива на студови аглутинини в кръвта си. Някои инфекциозни агенти (Mycoplasma pneumonia) или лимфома може да повишат нивата.
По-високи от нормалните нива на студови аглутинини обикновено не предизвикват сериозни проблеми. Понякога при излагане на ниски температури може да спре кръвотока в подкожните съдове. Това се проявява с бледост или посиняване и оточност на ръцете и краката. Симптомите отминават, когато кожата се затопли.
Понякога високите нива на студови аглутинини могат да разрушават еритроцитите (червените кръвни клетки) в организма. Това състояние е познато като автоимунна хемолитична анемия.
В кои случаи се препоръчва провеждането на изследването?
Изследване на студови аглутинини може да се направи, за да се:
- Провери дали причината за автоимунна хемолитична анемия са студови аглутинини
- Открие пневмония, причинена от микоплазма. При повече от половината хора с микоплазмена пневмония се открива повишена концентрация на студови аглутинини в рамките на седмица след заразяването. По-новите тестове за микоплазма изместват използването на този в дадената ситуация.
Необходима ли е предварителна подготовка?
Не е необходима.
Метод на провеждане на изследването:
Кръвната проба за изследването се взема от вена на ръката посредством вкарване на игла.
Какво ще усещате по време на изследването?
Може да се усети леко убождане или слаба болка при пробиването на кожата от иглата.
Има ли рискове от провеждането на изследването?
Рядкосрещаните усложнения при вземане на венозна кръв са:
- Хематом (малък подкожен кръвоизлив около мястото на пункцията)
- Възпаление на вената (флебит)
- Кървене от мястото на пункцията (обикновено е съвсем слабо, може да е малко по-продължително при лечение с медикаменти като варфарин, аспирин, синтром и др.)
Резултати от проведеното изследване:
Представените резултати са приблизителни. При всяка лаборатория граничните стойности са различни. Те ще бъдат посочени в лабораторния доклад.
Нормални стойности:
За нормален се счита титър на студови аглутинини под 1:40. Това означава, че студови аглутинини се откриват при разреждане на пробата кръв с равен обем солен разтвор до 40 пъти. По-високият знаменател в резултата означава по-висока концентрация. Например титър 1:80 означава, че се откриват студови аглутинини при разреждане на един обем от пробата с 80 равни части солен разтвор, следователно те са в по-голяма концентрация в кръвната проба.
Отклонения от нормата:
Високият титър на студови аглутинини може да означава:
- Инфекция - микоплазмена пневмония, инфекциозна мононуклеоза, малария, цитомегаловирус или друга вирусна инфекция
- Хепатит С, цироза или автоимунно заболяване
- Хемолитична анемия, мултиплен миелом, ревматоиден артрит, склеродермия
- Лимфома (при много висок титър)
Високите концентрации на студови аглутинини могат да предизвикат увреждане на пръстите, носа, ушите и други крайни части на тялото при излагане студ.
Кога не трябва да провеждате изследването?
Антибиотици като пеницилин и цефалоспорини може да повлияят резултатите от теста.
Коментари към Студови аглутинини