Изследване за калий в урината
Изследването за калий (K) в урината е изследване на количеството калий в еднократна или 24-часова урина. Калият може да бъде, както електролит така и минерал. Той подпомага за задържането на вода (количеството течности в и извън клетките) и за поддържане на електролитния баланс в организма. Калият е важен и за функционирането на нервите и мускулите.
Нивото на калий обикновено се променя с промяна в нивото на натрий. Когато се повишава нивото на натрий нивото на калий спада и обратното. Нивата на калий също се контролират от хормон произвеждан от надбъбречните жлези – алдостерон.
Нивата на калий могат да се променят в зависимост от дейността на бъбреците; рН на кръвта; количеството на калий, което приемате с храната; нивата на хормоните в кръвта; при тежко повръщане; при прием на определени медикаменти, включително и добавки съдържащи калий. Определен вид лекарства за лечение на рак също могат да доведат до повишаване на нивата на калий.
Много храни са с богато съдържание на калий, като например миди, картофи, смокини, стафиди, банани, сок от сини сливи, портокалов сок, тикви. При балансирана диета на хранене човек си снабдява достатъчно калий за неговите нужди. Независимо, че нивата на калий в кръвта може да са ниски той пак се отделя с урината, така че нивата на калий могат да станат и още по-ниски.
Твърде високото или ниско ниво на калий може да бъде сериозно състояние. Анормалното ниво на калий може да доведе до симптоми като мускулни крампи, мускулна слабост, гадене, диария, често уриниране, дехидратация, ниско кръвно налягане, объркване, раздразнителност, парализа, промени в сърдечния ритъм.
В кои случаи се препоръчва провеждането на изследването?
Изследване на урина за нивото на калий се провежда в следните случаи:
• За проверка на нивото на калий след лечение с диуретици или хемодиализа;
• За проверка на дейността на бъбреците;
• За проверка на ефекта от проведеното лечение при ниски или високи нива на калий;
• За оценка на състоянието на бъбреците или надбъбречните жлези при хора с артериална хипертония (високо кръвно налягане);
• За оценка на нивата на калий след парентерално хранене;
• За проверка на нивата на калий след проведено лечение за рак. Това лечение води до разрушаване на много клетки. Предизвиканата клетъчна смърт може да доведе до повишаване на нивото на някои електролити, включително и калий.
Необходима ли е предварителна подготовка?
Обикновено не се налага да правите нищо преди изследването.
Ако имате каквито и да е въпроси за това как да се подготвите за изследването, какви са рисковете или какво означават получените резултати се обърнете към Вашия лекар.
Метод на провеждане на изследването:
Изследването за калий в урината включва изследване на количеството калий в еднократна или по-често в 24-часова урина.
Как се взема еднократна проба урина?
• Измивате си ръцете;
• Отстранявате внимателно капачето на съда, в който ще бъде пробата като внимавате да не замърсите и да не пипате вътрешната повърхност на капачето;
• Почиствате внимателно областта около гениталиите;
• Започвате да уринирате в тоалетната чиния, писоара или подлогата и след няколко секунди поставяте съда в струята (без да прекъсвате уринирането) докато се напълни;
• Съда не трябва да се допира до гениталиите и трябва да се внимава да не попаднат тоалетна хартия, косми, фецес (изпражнения), менструална кръв или др. в пробата;
• Уринирането завършва в тоалетната чиния, писоара или подлогата;
• Внимателно поставете капачето върху съда и си измийте ръцете;
• Ако не можете да занесете пробата до лаборатория в рамките на един час я поставете в хладилник.
Как се взема 24-часова проба урина?
• Започвате да събирате урина от сутринта. След като станете от сън отидете до тоалетна, без да събирате отделената първа урина, а само отбележете часа и спрямо този час отбележете 24-часовия период;
• Събирайте урината, която отделяте през следващите 24 часа. Вашия лекар или лабораторията, в която се провежда изследването ще Ви снабдят с достатъчно голям съд (~ 4 l). В този контейнер има малко количество консервант. Отделяйте урината първо в по-малък, чист съд, след което я изливайте в големия контейнер като внимавайте да не докосвате с ръце вътрешната му повърхност;
• През тези 24 часа съхранявайте големия контейнер с урина в хладилника;
• Отделете последната урина в края на 24-часовия период или малко преди изтичането му и я добавете към големия контейнер като отново отбележете часа;
• Внимавайте да не попаднат тоалетна хартия, косми, фецес (изпражнения); менструална кръв или др. в пробата.
Какво ще усещате по време на изследването?
При това изследване не се усеща дискомфорт или болка.
Има ли рискове от провеждането на изследването?
При вземането на проба урина няма опасност от възникване на проблеми.
Резултати от проведеното изследване:
Изследването за калий в еднократна или 24-часова урина проследява колко калий се отдела в урината. Калият може да бъде и електролит и минерал.
Нормални стойности:
Резултатите могат да варират между различните лаборатории. Обикновено изследването е готово за 1 ден.
Нормалните стойности на калий (при възрастни) в 24-часова урина са 25-123 milliequivalents per liter (mEq/L) или 25-123 millimoles per liter (mmol/L).
Нормалните стойности на калий (при деца) в 24-часова урина са 17-57 milliequivalents per liter (mEq/L) или 17-57 millimoles per liter (mmol/L).
Отклонения от нормата:
Много състояния могат да доведат до промяна в нормалните стойности на нивата на калий. Ако имате отклонения от нормалните резултати Вашия лекар ще Ви съобщи за тях и ще Ви обясни на какво може да се дължат.
Кога не трябва да провеждате изследването?
Изследването на урина може да не се проведе или получените от него резултати да не са полезни в следните случаи:
• Ако приемате допълнително калий;
• Ако приемате някои медикаменти – антибиотици съдържащи калий (пеницилин), хепарин, нестероидни противовъзпалителни средства (НСПВС), инсулин, глюкоза, кортикостероиди, диуретици, лекарства за лечение на хипертония (високо кръвно налягане) или сърдечни заболявания, естествени източници на сладник (Glycyrrhiza glabra) влизащ в състава на някои сиропи за кашлица.
• При злоупотреба с лаксативи (разхлабителни);
• При тежко повръщане;
• При невъзможност да се събере 24-часова урина.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ЦИСТИ КЕЪР таблетки * 60 ХЕЛТ ЕЙД
БИОВЕА ПОТАСИУМ TR капсули 99 мг * 100
ХАЯ ЛАБС ПОТАСИУМ капсули 99 мг * 100
ПРОМОКАЛИЙ капсули 99 мг * 100 NATURE'S WAY
ПРОМОКФД НУТРИШЪН КАЛИЙ капсули * 120
АЛКАЗОН АЛКАЛИЗИРАЩИ МИНЕРАЛНИ КАПКИ 37 мл
СТАТИЯТА е свързана към
- Лабораторни изследвания
- Анализ на урина
- Анализ на урина
- Проба на Манту (Туберкулинов кожен тест)
- Естествени средства за облекчаване на бъбречна болка
- Рентгеново изследване на бял дроб
- Д-р Веселин Тошев Христозов
- Цитонамазка (ПАП-тест) и течно-базирана цитология
- Алтернативно лечение на бъбречни кисти
- Как да си помогнем сами при възпаление на бъбреците
- Алтернативно лечение при албумин в урината
- Фекален тест
Коментари към Изследване за калий в урината