Последваща помощ с възстановителна хирургия на долен крайник МКБ Z42.4
Нормалната структура и функция на долния крайник може да се наруши вследствие на различни вродени и придобити състояния. Тук е мястото на последващата помощ с възстановителна хирургия на долен крайник. Благодарение на възстановителни интервенции дефектите могат да се коригират и пациентите да запазят нормалната функция на крайника си.
След като пациента е изписан от болницата не трябва да премахва превръзките си през следващите 2 дни, а след този период се заменят с чиста суха марля, която се сменя всеки ден, когато се намокри или замърси. Разрезът може да бъде зачервен, насинен или леко надигнат като това е нормално. Шевовете не трябва да се мокрят, затова лекарят трябва да прецени след колко време пациента може да си взима душ. Раните не трябва да се мажат с лосиони, кремове или ароматизирани продукти.
Не трябва да се приемат лекарства като аспирин, нестероидни противовъзпалителни средства, витамин Е, поради риск от кървене. След операцията не се препоръчва да се вдигат тежести или да се извършват тежки физически упражнения докато лекарят не каже, че може. Също така не трябва да се шофира, особено ако преди това са приемани опиоидни медикаменти. Срещу болката се изпитват обезболяващи лекарства.
Кракът трябва да бъде елевиран (повдигнат) над нивото на сърцето, за да се намали отокът. След операцията може да се наложи използването на специално медицинско оборудване, като например скоби, шина, бастун или патерици. Патериците намаляват тежестта, която се поставя върху краката. Това помага да се ускори процеса на заздравяване, чрез премахване на натиска върху костите. Важно е да се използват правилно патериците, за да се предотврати увреждане на нервите в областта на подмишницата или дланите на ръцете.
Усложнения, за които трябва да се внимава и да се свърже пациента с лекуващия лекар са:
- Висока температура
- Отпуснатост, изтръпване или парене в пръстите на краката
- Болка, която не се подобрява с обезболяващи
- Излив на течности или лоша миризма, идваща от мястото на разреза
- Проблеми с преместването на пръстите на краката
- Подуване на крайника, което не се облекчава от повдигането му
- Пръсти, които са много студени и не се затоплят, когато се покрият
- Повишено зачервяване около разреза
Последващата помощ с възстановителна хирургия на долен крайник е необходимо и за пациенти, които са претърпели травматично увреждане на долните крайници. В тези случаи микрохирургията може да помогне за възстановяването им. Чрез прехвърляне на мускулна, нервна или съдова тъкан от здрава област в увредената зона, хирургическо възстановяване на кръвоснабдяването и възстановяване на нервните структури, хирургът може да помогне на пациента да си възвърне движението и усещането в областта на нараняване.
Трансплантация на кожа се прилага при пациенти претърпели дълбоки изгаряния, фулминантна пурпура или травми. Процедурата се състои в това да се вземе участък кожа от едно място (донорно) от тялото на пациента и да се трансплантира на друго. Няколко дни след процедурата трябва да се остане в болничното заведение. По време на възстановяването се препоръчват леки физически движения (разходки), така се увеличава притока на кръв към кожната присадка, с което се подпомага заздравителния процес.
От размера на присадката и локализацията се определя кога пациента може да възобнови ежедневните си дейности, като шофиране и работоспособност. Предписват се обезболяващи срещу болката, които се пият по точното предписание на лекаря. Зоните, от които е взета и трансплантирана присадката трябва да се поддържат чисти, сухи и да не се разтриват. Превръзките се махат, когато лекарят прецени за необходимо.
Трябва да се потърси лекарска помощ ако се появят следните симптоми:
- непрестанна болка, която трудно или изобщо не се повлиява от обезболяващи лекарства
- кървене
- зачервяване и подуване на зоната
В зависимост от степента на изгаряне поведението е различно. За първа степен (зачервяване) не е необходима спешна медицинска помощ. Препоръчва се засегнатата област да се охлади, но не прекалено. Ако изгарянето е от втора (мехури, изпълнени с течност) или трета степен (некроза на тъканта) трябва да се потърси спешна медицинска помощ.
Библиография
https://www.mskcc.org/cancer-care/patient-education/caring-orthopedic-surgery
https://myhealth.alberta.ca/Health/aftercareinformation/pages/conditions.aspx?hwid=zc2700
https://www.cpsdocs.com/breast-body/surgical/reconstruction/lower-extremity-reconstruction/?fbclid=IwAR0G_jkT1dTPI7DEwZ4cNCfmXJKmTEfccdNaa08Pmdupz9XaRk5pzR1lw0U
http://www.ucdenver.edu/academics/colleges/medicalschool/departments/surgery/divisions/PlasticReconstructiveSurgery/Types-of-Surgery/Pages/Lower-extremity-reconstruction.aspx?fbclid=IwAR0E-ZZfdpZ55p313y60f4r72Efda62zX7C6ek3Pw3HtK6shU35xn0uuUcc
Коментари към Последваща помощ с възстановителна хирургия на долен крайник МКБ Z42.4