Велосипедист, пострадал при сблъскване със закрепен или стационарен обект МКБ V17
Велосипедът представлява немоторно превозно средство на две колела, което се придвижва с помощта на мускулната сила на водача чрез педали на краката.
Частите на велосипеда включват: кормило и седалка, рамка, задно и предно колело, спирачки и верига, педали.
Велосипедите биват няколко типа поради различния им вид употреба - например планински, градски, пистов и др.
Градове на доста държави са снабдени с велоалеи, специално направени за каране на велосипед. Обикновено са в най-дясната част на платното и се отличават със специална обозначителна маркировка.
Лицето, управляващо велосипеда, се нарича велосипедист или колоездач. По закон трябва да има светлоотразителна жилетка и звънец.
Обширността и тежестта на нараняванията на велосипедист, пострадал при сблъскване със закрепен или стационарен обект, се определят: особеностите на конструкцията на велосипеда и предназначението му (градски, планински и др.), от скоростта на движение, особеностите на терена на произшествието, вида на обекта, в който се сблъсква колоездача и др.
Примери за закрепени или стационарни обекти са: ограда или заграждения; паднали камъни при свличане на скали; пътен знак; мантинела; съоръжение, разделящо пътното платно по оста; дърво; стълб и др.
При сблъскване на велосипеда с неподвижен предмет се образуват увреждания на туловището като охлузвания, малки или обширни разкъсни рани, кръвонасядания.
В някои случаи се образуват вследствие на удара и триенето в дръжката на кормилото охлузвания и недълбоки рани на обърнатите една към друга повърхности на I и II пръст или на двете длани на ръцете.
Понякога се установяват счупвания на ребра, на ключиците, на коленните стави, подбедрици, ходила.
При наличието на противоударна каска на главата на велосипедиста, в резултат на насрещния удар в неподвижен предмет травмите са разположени най-вече в шийната област на гръбначния стълб.
Вследствие на вбиване на каската в челната област на главата се образуват напречно широко ивицовидно охлузване, понякога с кръвонасядане, рязко отграничено от долната страна.
При последващо падане след удара могат да се получат счупвания на крайници, разкъсване на ставните връзки на костите на крайниците, компресионни фрактури на прешлените в шийната и поясната област на гръбначния стълб.
Образуват се характерни наранявания, които отразяват особеностите на веригите и педалите. Представляват ивицовидни охлузвания и кръвонасядания по кожата в мястото на контакта й с веригите и педалите.
Прочетете още информация за видовете травми:
- Вътречерепна травма
- Счупване на шийния отдел на гръбначния стълб
- Счупване на ребро (ребра), стернум и гръдната част от гръбначния стълб
- Травма на други и неуточнени органи на гръдната кухина
- Други и неуточнени травми на гръдния кош
- Счупване на лумбосакралната част на гръбначния стълб и таза
- Счупване на ниво раменен пояс и мишница
- Счупване на костите на предмишницата
- Счупване на ниво китка и длан
- Счупване на бедрената кост
- Счупване на костите на подбедрицата, включително и на глезена
- Счупване на стъпалото без счупване на глезена
Коментари към Велосипедист, пострадал при сблъскване със закрепен или стационарен обект МКБ V17