Велосипедист, пострадал при сблъскване с лек автомобил, товарен автомобил тип пикап или фургон МКБ V13
Велосипедът представлява немоторно превозно средство на две колела, което чрез мускулната сила на водача извършва своето движение.
Към структурата на велосипеда се отнасят рамка, кормило, седалка, задно и предно колело, педали, спирачки и верига.
Велосипедите според своята употреба се делят на няколко типа например - планински, градски, пистов и др.
В градове на много държави са разположени велоалеи, предназначени за каране на велосипед. Те са маркирани със специално обозначение и са локализирани в най-дясната част на платното.
Лицето, управляващо велосипеда, е велосипедист или колоездач. По закон той е задължен да има светлоотразителна жилетка и звънец.
Автомобилът е моторно превозно средство с четири или повече колела, предназначено за превозване на пътници или товар.
Автомобилите се разделят на: леки, автобуси, товарни и тежкотоварни.
Степента и обширността на травматичните наранявания на велосипедист, пострадал при сблъскване с лек автомобил, товарен автомобил тип пикап или фургон, се определят от много фактори като например: скоростта на движение на велосипеда и другото моторно превозно средство; особеностите на мястото на произшествието; здравословното състояние и възрастта на колоездача; наличието на каска на главата на велосипедиста; вида на удара и др.
Понякога вследствие на удара и триенето в дръжката на кормилото при велосипедиста се образуват охлузвания и недълбоки рани на обърнатите една към друга повърхности на I и II пръст или двете длани на ръцете.
Травмите, разположени по главата, могат да се изразяват в охлузвания и кръвонасядания; разкъсно-контузни рани; сътресение и натъртване на мозъка; счупване и деформации на черепа.
Вследствие на падането върху страничната част на главата се получават пукнатини в слепоочните кости и субарахноидални кръвоизливи.
В зависимост от тежестта на злополуката вътрешните органи в гръдната и коремната кухина могат да бъдат с кръвонасядания и/или кръвоизливи, частично или пълно откъснати и разкъсани.
При падане освен фрактури на костите на крайниците са възможни разкъсвания на ставните им връзки, компресионни счупвания на прешлените в шийната и поясната област на гръбначния стълб, фрактури на тазовите кости, на ребрата. При по-тежки злополуки велосипедистът получава черепномозъчна травма, която е и основната причина за настъпването на смъртта му.
Прочетете още информация за видовете травми:
- Вътречерепна травма
- Счупване на шийния отдел на гръбначния стълб
- Счупване на ребро (ребра), стернум и гръдната част от гръбначния стълб
- Травма на други и неуточнени органи на гръдната кухина
- Други и неуточнени травми на гръдния кош
- Счупване на лумбосакралната част на гръбначния стълб и таза
- Счупване на ниво раменен пояс и мишница
- Счупване на костите на предмишницата
- Счупване на ниво китка и длан
- Счупване на бедрената кост
- Счупване на костите на подбедрицата, включително и на глезена
- Счупване на стъпалото без счупване на глезена
Коментари към Велосипедист, пострадал при сблъскване с лек автомобил, товарен автомобил тип пикап или фургон МКБ V13