Незадържане на изпражнения МКБ R15
Незадържане на изпражнения или чревна инконтиненция е състояние, което се характеризира със загуба на доброволния контрол върху освобождаване на изпражнения.
Инконтиненцията може да бъде класифицирана според тежестта:
- Незадържане на газове.
- Невъзможност за задържане на течни изпражнения.
- Невъзможност за задържане на твърди изпражнения.
Енкопреза, известно също като парадоксална диария, е доброволно или принудително фекално замърсяване при децата, които обикновено са обучени за извършване на тоалетни нужди. Това се счита като медицинско състояние при деца на възраст над 4 години.
Патофизиология
Функцията на червата се контролира от множество фактори, включително налягане в аналния сфинктер, аноректално усещане, обем и консистенция на изпражненията и др. Освен това за доброволното изхождане са необходими адекватни когнитивни функции. Ако някой от тези фактори се наруши, може да възникне чревна инконтиненция.
Задържането на изпражненията се поддържа главно с помощта на аноректалната функция. Аналния сфинктер се състои от 2 компонента: вътрешен анален сфинктер, който представлява 0,3-0,5 см разширения на кръговия гладкомускулен слой на ректума и външния анален сфинктер, 0,6-0,0 см разширение на m. levator ani. Главно за континенцията е отговорен вътрешния анален сфинктер, като той има основно значение и за поддържането на тонуса на сфинктера в покой.
Континенцията изисква сложна интеграция на сигнали между гладката мускулатура на дебелото черво и ректума, пуборекталния мускул и аналните сфинктери.
Рискови фактори
Редица фактори могат да увеличат риска от развитие на фекална инконтиненция, включително:
- Възраст: Въпреки, че незадържане на изпражненията може да се появи на всяка възраст. това по-често се случва при възрастни над 65 години.
- Пол: Фекалната инконтиненция може да се прояви като усложнение след раждане.
- Деменция: Фекална инконтиненция често присъства при късен стадий на болестта на Алцхаймер и деменция.
Причини
Причините за възникване на незадържане на изпражненията са разнообразни. Някои от тях са:
- Увреждане на мускулите - нараняването на мускулните пръстени в края на ректума (анален сфинктер) може да затрудни правилното задържане на изпражнения. Този вид увреждане може да възникне по време на раждане, особено ако имате епизиотомия или по време на раждането се използва форцепс.
- Увреждане на нерви - Увреждане на нервите, инервиращи ректума, или тези, които контролират аналния сфинктер, може да доведе до фекална инконтиненция.Това увреждане може да бъде в резултат на раждане, постоянно натоварване по време на дефекация, нараняване на гръбначния мозък или инсулт. Някои заболявания, като диабет и множествена склероза, също могат да засегнат тези нерви и да причинят увреждане, което води до фекална инконтиненция.
- Запек - Хроничният запек може да доведе до образуването на суха твърда маса изпражнения в ректума, които да имат твърде голям размер, за да преминат. Мускулите на ректума и червата се разтягат и в крайна сметка отслабват, позволявайки изтичането на по-воднисти изпражнения от горните части на храносмилателния тракт.
- Диария - Твърдите изпражнения се задържат по-лесно в ректума, отколкото диаричните. За това при диария често се среща и незадържане на изпражненията.
- Хемороиди - Разширяването на вените в ректума причинява хемороиди и това може да доведе до фекална инконтиненция.
- Пролапс на ректума - Фекалната инконтиненция може да бъде резултат от пролапс на ректума, което води до разтягане на аналния сфинктер и увреждането на нервите.
Симптоми
Главните симптоми на фекалната инконтиненция са:
- Диария
- Запек
- Подуване на корема и газове
Нарушения контрол върху дефекацията и изпускането на изпражнения нарушава качеството на живота на болните, значително нарушава физическото и психическо здраве, влияе върху личния, социалния и професионалния живот.
Емоционалните реакции могат да включват стрес, тревожност изтощение, страх от публично унижение, гняв, депресия, изолация, разочарование, срам. Физическите симптоми като възпаление на кожата и болка също повлияват качеството на живот.
Фекалната инконтиненция има три основни последствия:
- Локални реакции от страна на кожата около ануса и пикочните пътища, включително мацерации на кожата, поради поддържане на непрекъсната влажност
- Инфекции на пикочните пътища
- Декубитални язви (декубитални рани)
Диагноза
За поставянето на диагнозата Вашият лекар ще прецени състоянието чрез снемане на подробна анамнеза и с физически преглед. Необходимо е да се направят и някои допълнителни изследвания.
Лечение
Лечението се изразява в лечение на основното заболяване, довело до появата и. Понякога прости промени в диетата могат да облекчат състоянието на болния. Използването на някои медикаменти като лоперамид също могат да намалят тежестта на симптомите. Пациенти, при които консервативното лечение не е довело до резултат, се подлагат на хирургични интервенции. Успехът на лечението зависи от точната причина водеща до инконтиненция, и възможността за коригиране.
Изображения: freepik.com
Симптоми и признаци при Незадържане на изпражнения МКБ R15
- Диария
- Запек
- Болка
- Неволно изпускане на изпражнения
- Периумбиликална болка
- Фекална или зловонна миризма
Лечение на Незадържане на изпражнения МКБ R15
- Антидиарични лекарства
- Биофийдбек терапия
- Витаминни добавки
- Диета с ниско съдържание на фибри
- Колостомия
- Лаксативни средства
Коментари към Незадържане на изпражнения МКБ R15