Кашлица МКБ R05
Рефлекторен акт, при който въздухът от дихателните пътища се изкарва бързо с характерен шум, придружен от бронхиален секрет, а в някои случаи и чуждо тяло се определя като кашлица. Кашлицата е чест и важен симптом при болести на дихателната система.
В много случаи кашлицата се явява защитен механизъм, очистващ дихателните пътища от секрети и чужди тела.
Кашлицата се дължи най-често на механично, термично, химично дразнене на дихателния път. Кашличният рефлекс се реализира при дразнене на тусигенни зони (tussis–от лат. кашлица). Този рефлекс започва най-често от носа, фаринкса, ларинкса, трахеята и бронхите. При възпаление на гръкляна, бронхите и трахеята се появява суха дразнеща кашлица, която е предизвикана от студен прашен сух въздух. При плеврит кашлицата е суха често съпроводена с бодежи.
Кашлицата може също да се появи при заболявания на коремните органи, чернодробна и бъбречна недостатъчност. В тези случаи токсичните продукти в организма се отделят чрез дихателните пътища като предизвикват кашлица.
Кашличният рефлекс започва с раздразване на тусигенните зони. Неврогенният път за реализиране на кашлица е следният:
- аферентен път се осъществява чрез n.vagus и n.laryngeus superior
- продълговат мозък се намира центърът, до който достигат импулсите за кашличен рефлекс
- еферентън път се явяват влакната на n.laryngeus inferior. Кашлицата се реализира с помощта на диафрагмата и интеркосталните мускули.
Ресничестия епител на дихателните пътища чрез движението си подпомага очистването на дихателните пътища от секрети и чужди тела. В някои случаи както той, така и кашлицата не могат да се справят с масовото нахлуване на чужди тела и прахови частици. В тези случаи те достигат до алвеолите и преминават в лимфните съдове откъдето се отлагат в интерстициума на белите дробове.
Кашлицата е симптом със значимо анамнестично и диагностично значение. По време на лекарския преглед трябва да се установи:
- Характер на кашлицата: дали е остра или хронична
- Според начина на възникване кашлицата бива постоянна, периодична и пристъпна.
- Постоянната кашлица е характерна при хроничният бронхит (заболяване, при което се наблюдава честа непровокирана кашлица, с отделяне на секрети, задух, лесна умора); остър трахеит (представлява остро възпаление на траеята); туберкулоза.
- Периодичната кашлица се среща при хроничните заболявания, протичащи с обостряния - хроничен бронхит, бронхиектазии и бронхиектазната болест са патологични изменения на бронхиалната стена, бронхит при пушачи.
- Сутрешната кашлица се среща при емфизем и хроничен бронхит.
- Пристъпната кашлица е особено характерна за бронхиалната астма.
- Според наличието или липсата на отделяне на секрет кашлицата може да бъде суха и влажна.
- Суха кашлица има, когато има липса секрет (например при бронхит, начален стадий на бронхиален карцином, пневмоскрероза). Например кашлицата при сърдечни заболявания обикновено се явява нощем и най-често е суха.
- Влажната кашлица е налице, когато се отделя повече или по-малко количество храчки (хроничен бронхит, бронхоектазии).
- Кашлицата с храчене с пълна уста се среща при бронхоектазии, белодробният абсцес.
- Според звуковия характер кашлицата бива:
- Лаещата кашлица е характерна с набъбване на гласните връзки (например при остър ларингит). В тези случаи гласа е афоничен.
- Дрезгавата кашлица по ръба на гласните връзки има неравности, поради наслагване на секрет или улцерации.
- Афоничната кашлица е невъзможно или е много слабо затварянето на гласната цепка.
- Покашлянето, при което се стига до пристъпи от слаби, честибързо следващи кашлични пристъпи се среща при хроничните ларингити и особено при туберкулозата.
Особен вид кашлица е т.нар. неврогенна кашлица, която се явява у невропатични лица или при психична възбуда.Обикновено е дневна, докато през нощта болните са спокойни. Пълното изключване на органични нарушения насочва към неврогенна кашлица, която се явява при психични смущения.
Кашлицата се диагностицира като извърши:
- микробиологично изследване на храчки е метод, при който се търси патологичен микроорганизмов причинител (бактерии или гъбички). След като бъде открит причинителят се извършва антибиограма, целяща определянето на чувствителността антибиотик-микроорганизъм.
- бронхоскопия е метод, спадащ към групата на ендоскопските изследвания. Чрез бронхоскопията се наблюдава трахеобронхиалното дърво в реално време.
- рентгенография на бели дробове е неинвазивен метод, чрез който се диагностицира и проследява хода на заболяване.
- компютърна томография също е неинвазивен метод, служещ за диагностика на различни антомични структури.
Лечението на кашлицата се осъществява чрез лекарства, природно лечение, физиотерапевтични методики.
- медикаменти, използвани при суха кашлица (лекарства с централно действие, лекарстава с периферно действие)
- медикаменти, използвани при влажна кашлица (муколитици, отхрачващи омекотяващи средства, отхрачващи изгонващи средства)
- медикаменти, потискащи кашличния рефлекс
- инхалации
- витаминотерапия
- топли течности
- избягване на излагане на студен влажен въздух
Симптоми и признаци при Кашлица МКБ R05
- Повишена телесна температура
- Недостиг на въздух
- Кашлица
- Сухи свиркащи хрипове
- Болка в гръдната област
- Втрисане
Коментари към Кашлица МКБ R05