Хроничен бронхит
Хроничен бронхит: прогресивно, повтарящо се възпаление на долните дихателни пътища (белите дробове, бронхи и бронхиоли). Отличителен белег на хроничния бронхит е постоянната влажна кашлица, затруднено дишане и стягане в гърдите, което с течение на времето се влошава. Състоянието може да премине в хронична обструктивна белодробна болест. Хроничният бронхит е сериозно заболяване с потенциал за големи усложнения. Различава се от острия бронхит с това, че остър бронхит се причинява от вирусна или бактериална инфекция и протича за относително кратко време. Като предразполагащи към заболяването фактори се считат – тютюнопушенето, дългосрочното вдишване на дразнещи вещества (замърсяването на въздуха, химически изпарения или прах).
Хроничният бронхит може да е резултат от:
- Болести на дихателната система – остър бронхит, фермерски бял дроб.
- Външни причини за заболеваемост и смъртност – химично отравяне (оцетна киселина, въглищен прах).
- Новообразувания – рак на белия дроб.
- Вродени аномалии, деформации и хромозомни аберации - синдром на Клайнфелтер (Klinefelter syndrome), първична имунна недостатъчност.
Диагнозата се поставя след обстойна анамнеза и физически преглед (аускултация на бял дроб). Белодробните звуци, които могат да насочат към диагноза хроничен бронхит включват хрипове и намален белодробен шум. Използват се още и диагностични тестове, които включват спирометрия, рентгенография, компютърна томография, кръвна проба.
С редовни медицински грижи и промени в начина на живот на пациента, симптомите на хроничен бронхит може да бъдат сведени до минимум и прогресията на заболяването да се забави.
Заболявания при симптом Хроничен бронхит
- Алуминоза (на белия дроб)
- Дефицит на главния хистокомпатибилен комплекс клас I
- Дефицит на главния хистокомпатибилен комплекс клас II
- Екстремно затлъстяване с алвеоларна хиповентилация
- Имунодефицит, неуточнен
- Синдром на жълтия нокът
Коментари към Хроничен бронхит