Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Заболявания Болести на кръвта, кръвотворните органи и отделни нарушения, включващи имунния механизъм Други нарушения, включващи имунния механизъм Комбинирани имунодефицитни състояния Дефицит на главния хистокомпатибилен комплекс клас I

Дефицит на главния хистокомпатибилен комплекс клас I МКБ D81.6

от 07 фев 2013г., обновено на 08 дек 2022г.
Дефицит на главния хистокомпатибилен комплекс клас I МКБ D81.6 - изображение
  • Инфо
  • Симптоми
  • Коментари
Инфо
Инфо
Симптоми
Коментари

HLA клас I молекулите се експресират на повърхността на всички ядрени клети в човешкия организъм. Те са съставени от тежка верига, кодирана от HLA клас I гени, лека верига, наречена β2-микроглобулин и пептид с дължина 8-10 аминокиселини, получени от протеолиза в цитозола на ендогенни протеини. Тези по-малки пептиди се представят от HLA клас I молекули на цитотоксични CD8+ Т-лимфоцити. По този начин HLA клас I молекулите отразяват на повърхността на клетката генната експресия на клетките. Представянето на антигеннипептиди от дендритни клетки (особено в случай на вирусна инфекция) отключва пролиферацията и активирането на CD8 + Т-лимфоцитите, които лизират заразените клетки, които експресират комплекси на клас HLA I (MHC клас I) и пептидни на повърхността на клетката.

Специфичен транспортен пептид улавя преработените в цитозола на клетката протеини и ги прехвърля в лумена на зърнестия ендоплазмен ретикулум. Нарича се преносител за антигенна преработка - ТАР (от англ. transporter associated with antigen processing). І клас на МНС се синтезира в ендоплазмения ретикулум, като пептидите и МНС І клас се събират в един комплекс и се експресират на повърхността на клетката. ТАР е изграден от две субединици - ТАР1 и ТАР2, а кодиращите го гени са разположени в локуса на HLA комплекса в региона на HLA клас II.

Тежките вериги на HLA Клас I молекулите са кодирани от гени, намиращи се в хромозома 6 заедно с HLA комплекса, който съдържа гени на HLA клас II и клас III, както и много други гени, кодиращи различни молекули, които участват в антигеннпредставянето, възпалението и активирането на имунната система.

Изолираният дефицит на главния хистокомпатибилен комплекс клас I (MHC class I), наричан също синдром на оголените лимфоцити (type I bare lymphocyte syndrome - BLS), обикновено не е животозастрашаващо състояние, в контраст с по-тежко протичащият дефицит на HLA клас II (тип II BLS) и комбинирана HLA клас I и II недостатъчност. Симптомите, наблюдавани при по-голяма част от пациентите са различно изразени, като се има предвид ролята на HLA клас I молекулите в представянето на вирусни пептиди на цитотоксичните Т-лимфоцити.

Съществуват няколко под типа на дефицит на главния хистокомпатибилен комплекс клас I:

1. Симптоматичен TAP дефицит - експресията на HLA клас I молекули върху клетъчната повърхностна е силно намалена. Презентира се с повтарящи се бактериални инфекции на дихателните пътища, а при около половината от пациентите се установява грануломатозни кожни лезии. Не се установяват тежки вирусни инфекции. След латентен период от около 4-7 години, без значителни здравословни проблеми, възникват рекурентни и бързо хронифициращи бактериални инфекции на горните дихателни пътища (гноен ринит, пансинузит, отит на средното ухо). Чести са носните полипи. Няколко години по-късно, инфекции се простират на долните дихателни пътища (бронхит, бактериална пневмония, бронхиектазии).

Патогените, които обикновено се изолират са Haemophilus influenzae, Streptococcus pneumoniae, Staphylococcus aureus, Klebsiella spp., Escherichia coli и Pseudomonas aeruginosa. Хроничните бактериални инфекции и бронхиектазиите прогресират и могат да причинят дихателна недостатъчност и смърт. Пациентите обикновено достигат зряла възраст.

Кожните прояви могат да започнат в детството или в зряла възраст и представляват некротизиращи грануломатозни лезии, които се развиват от малка пустула или подкожно възелче, с постепенно разширяване и разязвяване. Некротизиращото грануломатозно възпаление при пациенти с дефицит на TAP може да бъдат идентифицирано в биопсия на кожа и горни дихателни.

2. Атипични HLA Клас I дефицити. В тази категория, намалението на повърхностната експресия на молекули HLA клас I е по-слабо изразено (приблизително 10 пъти). Дефектите са много разнородни по отношение на молекулярния си произход и могат да се разглежда като нетипични, тъй като се характеризира с липса на клинични симптоми или симптомите са само преходни и умерени. В тези случаи количеството на информационна РНК за HLA клас I и β2m е намалено, което предполага, дефект в транскрипцията на съответните гени. Благоприятния клиничен курс на атипични HLA Клас I дефицити, вероятно се дължи на частично запазена експресия на HLA клас I гени, стимулирана от възпалителни цитокини (условен дефицит).

3. Комбиниран HLA клас I и II дефицит се характеризира със значително намаляване на експресията на молекули HLA клас I, свързано с липса на експресия на HLA клас II (тип II BLS). В резултат на дефицит на хуморалния и клетъчен имунен отговор, болните се изключително податливи на вирусни, бактериални и паразитни инфекции, които възникват в началото на живота. Намалената експресия на HLA клас I е пряка последица на мутации в RFX комплекса, който регулира транскрипцията на HLA Клас II гените. Всъщност, промоторите на гените, кодиращи на тежките вериги на HLA клас I молекулите и на β2m, съдържат участъци, кодиращи за няколко субединици на комплекса RFX.

Лабораторните изследвания показват намалена или липсваща повърхностна експресия на MHC клас I и намален брой CD8 Т-лимфоцити (MHC I е необходим за позитивна селекция на CD8+ Т-клетките в тимуса). NK-клетъчната активност също е намалена. Наблюдавани са хипер- и хипогамаглобулинемия, включваща един или повече изотипа. Генетично изследване на TAP1, TAP2 и TAPBP гените може да потвърди диагнозата.

Диференциална диагноза на TAP дефицит включва други болестни състояния, отговарящи на симптомите от страна на дихателната система и/или кожата, като хронична грануломатозна болест, общ вариабилен имунодефици, грануломатоза на Вегенер, саркоидоза, микобактериални инфекции, муковисцидоза и първичен цилиарна дискинезия.

В основата на лечението на дефицит на главния хистокомпатибилен комплекс клас I е агресивната терапия на инфекции с подходящи антибиотични медикаменти. При някои пациенти се прилагат интравенозно имуноглобулини с добър резултат, въпреки липсата на хуморален имунен дефицит. Профилактичната антибиотична терапия също може да помогне за овладяване на инфекциите.

Кожните язви се лекуват с локални антисептични препарат. Имуносупресивното и имуномодулиращото лечение не са ефективни в терапията на кожните лезии.

Костномозъчна трансплантация не се прилага при това заболяване, тъй като експресията на MHC клас I не е ограничена само в хемопоетичните клетки.

2.7/5 6 оценки

Симптоми и признаци при Дефицит на главния хистокомпатибилен комплекс клас I МКБ D81.6

  • Умора
  • Липса на растеж
  • Инфекция
  • Малабсорбция
  • Персистираща диария
  • Хроничен синузит
Всички

Коментари към Дефицит на главния хистокомпатибилен комплекс клас I МКБ D81.6

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Дефицит на главния хистокомпатибилен комплекс клас I МКБ D81.6
    www.framar.bg 
    на 18 May 2025 в 17:51
    Коментирайте "Дефицит на главния хистокомпатибилен комплекс клас I МКБ D81.6"
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Диагноза - висок холестерол, дефицит на вит. D и висок пролактин

преди 1181 дни, 20 часа и 42 мин.

дефицит на Еутирокс 50 мкг и 75 мкг

преди 1798 дни, 21 часа и 2 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 2 дни, 5 часа и 56 мин.

Какво представлява прозяването

преди 6 дни, 20 часа и 56 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 6 дни, 21 часа и 7 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 6 дни, 21 часа и 14 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival