Алуминоза (на белия дроб) МКБ J63.0
Алуминоза (на белия дроб) е хронично респираторно заболяване, причинено от продължително вдишване на частици от алуминиев прах или алуминиеви оксиди. От заболяването се засягат предимно шлайфисти, фрезисти, стругари, производители на електронни приспособления и други.
Белодробната алуминоза се появява обикновено след дълъг период от 10-15 години. Заболяването води до тежка пневмокониоза, която се характеризира с дифузно натрупване на алуминий в белия дроб. В резултат на това се получава белодробна фиброза и нарушение на белодробната функция.
Клиничната картина се проявява с недостиг на въздух, стягане в гърдите, болки в гърдите, суха кашлица. Хемоптизата е рядкост. Често има умора и обща слабост. В резултат на механичното и химично дразнене на алуминиевия прах, настъпват хронични увреждания на носната кухина и фаринкса, проявяващи се със запушен нос, сухота в носа, конусовидна хипертрофия, хронична хиперемия, възпаление на фаринкса. При леки случаи симптомите могат да регресират. Тежките форми на белодробна алуминоза могат да доведат до повишено натоварване на дясната сърдечна камера и в крайна сметка до десностранна сърдечна недостатъчност.
Диагнозата се базира на данните за хронична експозиция на алуминиев прах и съответните клинични прояви. Физикалната находка е бедна. Перкусията на бял дроб установява редуване на притъпен с хиперсонорен тон при големи струпвания на алуминиеви частици (мозаична перкуторна находка). При наслагване на допълнителни инфекции, могат да се доловят различни по калибър хрипове.
Функционалното белодробно изследване насочва към нарушена белодробна функция - обструктивно дихателно разстройство от смесен тип. Необходими са също лабораторни изследвания, както и рентгенография на гръден кош и КТ.
Усложненията при белодробната алуминоза са:
- белодробна фиброза
- дихателна недостатъчност
- белодробно сърце
Лечението на алуминоза (на белия дроб) включва отстраняване на болния от работната среда. За да се намали задуха се прилагат бронходилататори. Нестероидните противовъзпалителни средства облекчават главоболието, ако има такова. При наслагване на бактериална инфекция се провежда антибиотична терапия след микробиологично изследване и антибиограма. Общоукрепващата терапия включва витамини от група В и витамин С, както и кислородотерапия. Препоръчват се също дихателни упражнения, специален хранителен режим, туризъм в местности с подходящ климат.
Коментари към Алуминоза (на белия дроб) МКБ J63.0