Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Заболявания Вродени аномалии, деформации и хромозомни аберации Други вродени аномалии Други вродени аномалии на кожата Ектодермална дисплазия (анхидротична)

Ектодермална дисплазия (анхидротична) МКБ Q82.4

от 05 юни 2017г., обновено на 08 дек 2022г.
Ектодермална дисплазия (анхидротична) МКБ Q82.4 - изображение
  • Инфо
  • Симптоми
  • Библиография
  • Коментари
Инфо
Инфо
Симптоми
Библиография
Коментари

Ектодермалната дисплазия (ED) включва голяма хетерогенна група от наследствени заболявания, които се характеризират с първични дефекти в развитието на 2 или повече тъкани, произлизащи от ембрионалната ектодерма. Основно засяга кожата и нейните придатъци (космени фоликули, екринни жлези, мастни жлези, нокти) и зъбите.

Ектодермалните дисплазии са вродени дифузни и непрогресивни заболявания. Към днешна дата са описани повече от 192 различни нарушения. Най-често срещаната ектодермална дисплазия е Х-свързаната рецесивна хипохондрозна ектодермална дисплазия (синдром на Christ-Siemens-Touraine), както и хидротичната ектодермална дисплазия (синдром на Clouston).

Други форми на дисплазията са:

  • Хипохидрозна ектодермална дисплазия - намалено или отсъстващо изпотяване. Клинични белези са седловиден нос, дебели устни, набръчкана хиперпигментирана (по-тъмна) кожа около очите, големи и ниски уши. От страна на зъбите: по-малко на брой зъби или пълната им липса, забавено израстване на зъбите. Косата е фина, рядка и без блясък.
  • Хидрозна ектодермална дисплазия - унаследява се по автозомно-доминантен механизъм. При хомозиготи е летално (смъртоносно). Среща се предимно при лица от френско-канадски произход. Косата е много рядка, фина и крехка. Веждите са изтънени или отсъстват. Няма специфични зъбни дефекти. Ноктите са дистрофични.
  • Синдром на AEC (Ankyloblepharon-ectodermal defects cleft): унаследява се по автозомно-доминантен механизъм. Клинично се проявява с широк нос, вродена адхезия на горни и долни ръбове на клепачите, хипопластична максила (недоразвита горна челюст), вълча уста и заешка устна. Косата е рядка и груба, ноктите са дистрофични. Често се срещат възпалителните заболявания на зрителния апарат (блефарит, конюнктивит).
  • Ектодактилен-ектодермален дефект: унаследява се автозомно-доминантно. Съобщени са много единични случаи за тази форма. Възможно е да съществуват хипопластични метакарпални (кости на ръката) и метатарзални кости (кости на крака). Ноктите са дистрофични. Кожата е суха и груба. Зъбите са малки и емайлът им е нарушен. Пациентите могат да имат също: глухота, страбизъм (кривогледство), аномалии на отделителната система.
  • Екзодермална дисплазия на Rapp-Hodgkin - предава се по автозомно-доминантен механизъм. Клинично се характеризира с високо чело, тесен нос, цепнатини на устните и небцето (заешка устна и вълча уста). Зъбите са конични и недоразвити. Косата е рядка и твърда. Голяма част от пациентите страдат от възпалителен дерматит на скалпа, последван от белези на алопеция (оплешивяване). Ноктите са тесни и дистрофични.

Анхидротичната ектодермална дисплазия или Christ-Siemens-Touraine синдром е рядко наследствено мултисистемно заболяване, което принадлежи към групата на ектодермалните дисплазии.

Ектодермалната дисплазия (анхидротична) засяга косата, зъбите, ноктите, жлезите с външна секреция и кожата. Заболяването се унаследява като Х-свързан генетичен дефект, проявява се при мъжете. При жените във връзка с наличието на две Х хромозоми, проявата на заболяването е минимална. Дефектът е в резултат на мутации в EDA гена, кодиращ белтъка ектодиспластин - важен за клетъчния растеж и диференциация.

Ектодермалната дисплазия се характеризира основно с частична или пълна липса на някои потни жлези (екринните жлези), което води до анхидроза (липса на изпотяване) или хипохидроза и непоносимост към топлина. При бебета има вероятност да се получи хипертермия с поява на гърчове, ако се държат на много топло, рискът е най-висок в първата година след раждането. Наблюдава се хипоплазия (непълно развитие) на слюнчени, мастни и слъзни жлези. При някои пациенти могат да отсъстват лигавици в горните дихателни пътища, бронхите, хранопровода и дванадесетопръстника.

Хората с това заболяване имат светла, рядка и чуплива коса, на която се наблюдава алопеция (оплешивяване). Имат липсващо или оскъдно окосмяване по тялото, редки или липсващи мигли и вежди. Наблюдава се хипо- или адонтия (по-малък брой зъби или пълната им липса) или късна поява на постоянните зъби.

ектодермална дисплазияПри много хора с ектодермална дисплазия се наблюдават характерни лицеви аномалии, включително високо и изпъкнало чело, нос с неправилна форма (седловиден), необичайно дебели и обърнати устни, голяма брадичка. Кожата на голяма част от тялото може да бъде необичайно тънка, суха, мека и хипопигментирана. Кожата около очите (периорбитално) е с хиперпигментация и поява на малки бръчки. Ушите са ниско разположени. Децата са със запазено умствено развитие, но с нисък ръст.

ектодермална дисплазия Зъбните дефекти се изразяват с анормална морфогенеза (не се развиват нормално), липса на зъби или дефекти в емайла.
Дистрофия на ноктите е друг елемент от клиниката на заболяването. Ноктите се формират неправилно, те са крехки, тънки, изпъкнали или грубо деформирани.

В много случаи при бебета и деца също може да се наблюдава хипоплазия (недоразвитие) или аплазия (пълна липса) на мукозните жлези в дихателните пътища и стомашно-чревния тракт. Характеризира се с нарушения в имунната система, което води до поява на по-чести инфекции. Много от засегнатите новородени и по-големи деца преживяват повтарящи се пристъпи на задух (астма), респираторни инфекции, хронично възпаление на носните проходи (атрофичен ринит), лющене, сърбеж (пруритус), кожни обриви (екзема), и/или други констатации.

Епидемиологичните характеристики на заболяването за добре проучени. От ектодермална дисплазия страдат предимно хора от европоидната раса, но са описани случаи и с представители на другите раси. Понеже заболяването е Х-свързано рецесивно, от него страдат само мъже, жените са носителки на заболяването, но само в много редки случаи имат негови признаци. Заболяването е вродено и се наблюдава във всички възрасти, но голяма част от пациентите не са били диагностицирани до училищна възраст, когато проблемите със зъбите и алопецията (оплешивяването) стават по-видими.

За да се потвърди диагнозата е нужно следното:

  • пълен преглед на пациента;
  • кръвен тест (Т- клетки);
  • рентгенография на гръдния кош;
  • ултразвук и ЕКГ;
  • генетични изследвания;
  • потен тест, за да се изследва състоянието на потните жлези;
  • биопсия на кожата;
  • изследване на структурата на косъма на пациента под микроскоп;
  • рентгенография на челюстта, за да се определи дали има наченки на зъби, или те не съществуват изобщо;

Въз основа на външните белези и лабораторните изследвания лекарят може правилно да идентифицира болестта и нейната форма, след което да предложи по-нататъшни действия за борба с болестта.

Важно е да се диагностицира заболяването в ранна детска възраст и незабавно да се започне лечение, за да се предотврати развитието на психоемоционален стрес и понижаване на самочувствието на детето, въз основа на което може да се развият психични разстройства.

Диференциална диагноза се прави с:

  • Инконтинеция пигменти.
  • Пахионихиа конгенита.
  • Алопеция ареата.
  • Синдром на фокална кожна хипоплазия.

Лечението на ектодермалната дисплазия (анхидротична) е сложно и изисква специалисти от различни специалности. Тъй като само една част от зъбите на пациента прорязват или напълно липсват, пациентът има нужда от поставянето на протези, и на двете челюсти. Това е необходимо за правилното хранене на детето и естетиката.

Също така е възможно да се извърши лицево-челюстна хирургична корекция, която ще помогне да се регулира височината на долната част на лицето, като по този начин се подобрява нормалния акт на дъвчене и външния вид на пациента.

За съжаление, дори и съвременната медицина не може да се справи с тази вродена аномалия. Хората, родени с болестта, прекарват с нея целия си живот и всичко, което лекарите могат да направят, е да се облекчат симптомите и да се сведат до минимум дискомфорта, който те причиняват.

4.5/5 11 оценки

Симптоми и признаци при Ектодермална дисплазия (анхидротична) МКБ Q82.4

  • Ментална ретардация
  • Повишена телесна температура
  • Затруднено дишане
  • Забавен растеж
  • Нисък ръст
  • Увеличен черен дроб
Всички

Библиография

http://emedicine.medscape.com/article/1110595-treatment

Коментари към Ектодермална дисплазия (анхидротична) МКБ Q82.4

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Ектодермална дисплазия (анхидротична) МКБ Q82.4
    www.framar.bg 
    на 18 May 2025 в 11:02
    Коментирайте "Ектодермална дисплазия (анхидротична) МКБ Q82.4"
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Дисплазия при боксер 8 месеца

преди 5038 дни, 11 часа и 25 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 1 дни, 23 часа и 7 мин.

Какво представлява прозяването

преди 6 дни, 14 часа и 7 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 6 дни, 14 часа и 19 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 6 дни, 14 часа и 26 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival