Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Заболявания Вродени аномалии, деформации и хромозомни аберации Други вродени аномалии Други вродени аномалии на кожата

Други вродени аномалии на кожата МКБ Q82

от 15 ное 2010г., обновено на 08 дек 2022г.
Други вродени аномалии на кожата МКБ Q82 - изображение
  • Инфо
  • Видове
  • Симптоми
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Видове
Симптоми
Библиография
Коментари
Свързаност

Невусите са ограничени кожни дисплазии (малформации) от ембрионален произход и са резултат от наследствени и вродени дефекти в развитието на различни структурни елементи на кожата

Към други вродени аномалии на кожата спада вроденият меланоцитен невус, който е доброкачествена пролиферация на меланоцити (пигментни клетки), които се забелязват у новороденото още при раждането или малко след това. Други меланоцитни невуси са молите, които приличат на родилен белег, но не са представени при раждането, а се формират по-късно. Наричат се още късни невуси.

Невусите също така могат да се образуват от други клетки на кожата, освен съдовите невуси, които се формират от кръвоносни съдове.

Вродените меланоцитни невуси обикновено се класифицират по своя размер съществуват няколко различни класификации.

  • малък вроден меланоцитен невус по-малък от 1,5 см в диаметър
  • среден вроден меланоцитен невус с диаметър между 1,5- 19,9 см
  • голям меланоцитен невус с диаметър над/или равен на 20 см

Модифицирана класификация представлява

  • малък вроден меланоцитен невус с диаметър по-малък от 1,5 см
  • среден вроден меланоцитен невус с диаметър между 1,5 и 10 см
  • голям вроден меланоцитен невус с диаметър между 11 и 20 см
  • гигантски вроден меланоцитен невус с диаметър над 20 см, който също се подразделя на
  • G1 (21-30см)
  • G2 (31-40см)
  • G3 (>40см)

Различните по размер невуси се срещат с различна честота

  • Малкият вроден невус се среща 1 на 100 новородени
  • Средният вроден невус се среща при 1 на 1000 новородени
  • Гигантският вроден невус е най-рядко срещаният при 1 на 20 000 новородени

Вроденият меланоцитен невус клинично се проявява като единично тъмно петно с различни по интензивност на оцветяването зони, с кръгла или овална форма. Възможно е да бъде по-силно окосмено и с неравна повърхност.

Вроденият меланоцитен невус обикновено нараства пропорционално с пациента. С напредване на възрастта невусът може да остане по-малък и да избледнее, също така е възможно да стана по-интензивно оцветен, да се засили окосмението по него и да загрубее, като това се случва най-често по време на пубертета.

Вроденият меланоцитен невус обикновено е асимптомен, но понякога по-големите лезии могат да сърбят. Поради намаленото количество на екринни жлези в тази област на кожата също се наблюдава и нейното изсушаване, с което се засилва чувството за сърбеж.

Дълбоките гнезда на невусите в кожата могат да отслабят връзките между епидермиса и дермата, при което кожата става по-нежна, тогава тя може да ерозира или да се образуват язви.

Гигантските меланоцитни невуси крият риск от развитие на меланома.

Диагнозата на вроденият меланоцитен невус се поставя по клиничната му проява, също по време на прегледа, като се взема биопсия за хистологичен анализ.

Атипичен невус (Диспластичен невус)

Нозологична единица от други вродени заболявания на кожата е също диспластичният невус, за пръв път е бил описан в семейства, които са били склонни да развиват меланома. При по-късно проучване е установено, че около 36% от пациентите с атипична мола развиват меланома.

Атипичният невус представлява петно с диаметър около 5мм, с недобре ограничени ръбове и неправилна форма. Съвременните молекулярни методи за диагностика включват генетични маркери, цитокини, пролиферативен индекс, изследванията се правят с цел да се определи кои диспластични невуси могат да прогресират до меланома, въпреки и това не е определен точен метод.

Диспластичните невуси клинично се характеризират с различна форма, граници, размери и цвят. Атипичните невуси могат да са наследствени, като генетичните изследвания сочат, че се унаследяват по автозомно-доминантен механизъм.

Ултравиолетовата светлина е предложена като метод за изследване на невусите поради вероятността им да се превърнат в меланома. Атипичните невуси имат значително по-ниско мутационно натоварване от меланомата. Международни агенции, занимаващи се с изследването на меланома сочат, че с повишаване на излагането на УВ- светлина възможността от развитие на меланома нараства със 72%.

Разпространението на атипичните невуси е различно за различните географски ширини, най-чести са случаите в Австралия и Нова Зеландия около 5-10%, за Европа тази цифра е около 2%.
Наблюдава се и расова зависимост при разпределението на заболяването, като най-предразположени са лица със северноевропейски произход, които са със светла кожа, коса и лунички. Заболяването се среща рядко при чернокожи, азиатци и близкоизточните популации. От атипичния невус боледуват и двата пола.

Лезиите започват да се разрастват в първото десетилетие от живота на пациента, те променят формата и размерите си през целия им живот. Атипичните невуси при пациенти на възраст по-малка от 50 години са по-суспектни за меланома, отколкото при тези над 50 годишна възраст.

Съдови невуси

Това са най-често срещаните невуси в детската възраст. Представят се като плоски или надигнати образувания, които възникват в резултат на новообразувани или разширени кръвоносни съдове. Локализират се главно по кожата, по-рядко по лигавиците. Макар и много рядко, такъв вид невуси могат да се открият и във вътрешните органи и нервната система.

  • невус аранеус представлява често срещано доброкачествено съдово заболяване, при около 10-15 процента от възрастните и малките деца. Лезиите могат да са единични или множествени. Когато са налице множествени лезии трябва да се обсъди чернодробно заболяване, тиреотоксикоза или естрогенова терапия. Лезията изглежда като паяк, в центъра на лезията се намира централен червен артериол и радиерно разположени капиляри. Лезията може да има диаметър от 1 до 10 милиметра. Лезията най-често се среща при малки деца и бременни. Боледуват и двата пола като превес взимат жените, не се наблюдава расова зависимост в разпределението на заболяването.
  • naevus flammeus, представя се като червени до червено-виолетови петна, с най-честа локализация по лицето. Цветът им се усилва под влияние на физични и психични фактори.
  • хемангиома-представлява един от най-често срещаните доброкачествени тумори в детска възраст. Срещат се по-често при момичета, недоносени и новородени с ниско тегло. Появяват през първите седмици от живота на новороденото и растат най-бързо през първите 3 до 6 месеца. Инволуцията на тумора започва след 12 месечна възраст, но се случва много бавно и изисква около 5 години. Въпреки, че хемангиома спонтанно се възстановява във времето някои могат да оставят следи от фиброзна тъкан.

Наследствен лимфедем е заболяване, което се характеризира с оток от лимфен произход, който се дължи на запушване на лимфните съдове. Заболяването е с генетична предразположеност. Заболяването обикновено протича безсимптомно, но някои пациенти могат да се оплачат от тежест или тъпа болка в засегнатия крайник.

Ксеродерма пигментосум представлява рядко заболяване, което се предава по автозомен-рецесивен механизъм. Представлява свръхчувствителност на кожата към слънчева светлина. От заболяването боледуват и двата пола. Пациентите се наричат още лунни деца и всяка година в Европа се раждат около 2-3 деца на милион новородени с тази аномалия.

Мастоцитоза е рядко заболяване на мастоцитите обхваща всички възрасти, от него боледуват и двата пола. Причинява се от повишеното количество на мастоцити и прекурсори на мастните клетки.

Ектодермална дисплазия, заболяването се среща рядко, боледуват и двата пола като по-засегнати са жените. Заболяването е мултисистемно, най-често обхваща кожата, аномалиите се развиват в детска възраст, при пациентите се наблюдава обрив, подуване, в последствие се развиват брадавици. Други симптоми са оплешивяване, малки зъби, малформации на очите и др.

Вроден нетуморен невус е видимо за пациента хронично увреждане на кожата или лигавиците, невусът може да бъде с различна големина, форма и интензивност на пигментацията. Аномалията може да бъде единична или да се наблюдават множество невуси, като е установена закономерност между броя на невусите и малигнената им дегенерация. От тази аномалия са засегнати и двата пола.

Инконтиненция пигменти е рядко генетично заболяване, като от него боледуват предимно жени поради Х свързаната му експресия, в редки случаи се наблюдава и при мъже, но обикновено плода загива по време на интраутеринното си развитие. Заболяването се дълги на нарушения в образуването на протеин, който служи за регулация на капа-Б ядрения фактор. Клинично се изявява с образувания по кожата под формата мехури, петна и брадавици. Заболяването е мултисистемно и обхваща още косата, зъбите, очите, и ноктите.

Други уточнени вродени аномалии на кожата са:

  • Абнормните дерматоглифи (кожните отпечатъци, най-много са по кожата на дланите и пръстите), които се образуват по време на вътреутробното развитие.
  • Доброкачественият фамилен пемфигус, който представлява заболяване характерно за 3 декада от живота на пациентите, характеризира се с образуването на мехури и лезии по кожата на местата, които са изложени на хронично триене.
  • Фоликуларната кератоза представлява заболяване, което настъпва по време на пубертета клинично се проявява с папули и плаки.
  • Хлабавата кожа е група от заболявания, които се характеризират с дефекти в съединителната тъкан. При това заболяване кожата е отпусната, набръчкана нееластична.
  • Наследствената палмарна и плантарна е кератоза е вродено заболяване, което засяга функцията на клетките на роговия слой на кожата, като заболяването се проявява по кожата на дланите и ходилата.
3.1/5 8 оценки

Видове Други вродени аномалии на кожата МКБ Q82

  • Q82.0 Наследствен лимфедем
  • Q82.1 Xeroderma pigmentosum
  • Q82.2 Мастоцитоза
  • Q82.3 Incontinentia pigmenti
  • Q82.4 Ектодермална дисплазия (анхидротична)
  • Q82.5 Вроден нетуморен невус
  • Q82.8 Други уточнени вродени аномалии на кожата
  • Q82.9 Вродена аномалия на кожата, неуточнена

Симптоми и признаци при Други вродени аномалии на кожата МКБ Q82

  • Ментална ретардация
  • Гърчове
  • Затруднено дишане
  • Забавен растеж
  • Нисък ръст
  • Увеличен черен дроб
Всички

Библиография

http://emedicine.medscape.com/article/1056283-overview#showall
http://emedicine.medscape.com/article/1084388-clinical
https://en.wikipedia.org/wiki/Hemangioma
http://medical-dictionary.thefreedictionary.com/nevus+flammeus

Коментари към Други вродени аномалии на кожата МКБ Q82

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Други вродени аномалии на кожата МКБ Q82
    www.framar.bg 
    на 18 May 2025 в 15:48
    Коментирайте "Други вродени аномалии на кожата МКБ Q82"

ЗАБОЛЯВАНЕТО е свързано към

  • Кожа и кожни придатъци
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Как да намерим перфектния фон дьо тен според тона на кожата ни: Съвети и трикове от експерти

преди 353 дни, 4 часа и 21 мин.

Червени петна по кожата - лекуват ли се?

преди 1935 дни, 3 часа и 1 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 2 дни, 3 часа и 53 мин.

Какво представлява прозяването

преди 6 дни, 18 часа и 53 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 6 дни, 19 часа и 5 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 6 дни, 19 часа и 11 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival