Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Заболявания Вродени аномалии, деформации и хромозомни аберации Други вродени аномалии Други вродени аномалии на кожата Incontinentia pigmenti

Incontinentia pigmenti МКБ Q82.3

от 29 окт 2014г., обновено на 08 дек 2022г.
Incontinentia pigmenti МКБ Q82.3 - изображение
  • Инфо
  • Симптоми
  • Лечения
  • Библиография
  • Коментари
Инфо
Инфо
Симптоми
Лечения
Библиография
Коментари

Инконтиненция пигменти е рядко генетично заболяване, което се характеризира с промени в кожата, очите, зъбите и централната нервна система. Кожните промени са проявени още при раждането или през първите няколко седмици от живота, при приблизително 90% от болните. Инконтиненция пигменти се нарича още Bloch-Sulzberger syndrome или melanoblastosis cutis linearis.

Заболяването е Х свързано доминантно. Това означава, че нарушенията са в ген на полова хромозома, поради което и боледуват предимно жените. Мъжете носители на този ген не преживяват, в тези случаи настъпва спонтанен аборт или мъртво раждане.

Инконтиненция пигменти е рядко и необичайно заболяване. До 1987 година са описани само 700 случая с него. Вероятно болестта е недостатъчно изследвана, тъй като много от случаите остават неразпознати, защото са леки или неусложнени.

Заболяването е разпространено по целия свят най-много боледуват пациенти от бялата раса, но са описани случаи и с чернокожи и азиатци.

Инконтиненция пигменти е Х свързано заболяване, болните са 95% жени, за мъжете то завършва летално, освен в случаите с Клайнфелт синдром или в резултат на соматичен мозаицизъм.

Клинично заболяването се проявява рано, още при раждането или се развива през първите няколко седмици от живота (наблюдава се при около 90% от пациентите). Кожните прояви на хиперпигментния стадий се развиват през цялото детство. Хиперпигментните лезии обикновено избледняват през юношеството. Проявите на атрофия се развиват по време на юношеството и продължават до края на живота на пациента проявите на заболяването от офталмогичен и дентален произход настъпват по време на детството и са постоянни.

Разработена е схема с диагностични критерии, които помагат за диагнозата при липса на фамилна обремененост. Необходимо е наличието на поне един от главните критерии, малките критерии подкрепят диагнозата.

Главни критерии.

  • Типичен неонатален везикуларен обрив и еозинофилия.
  • Типична хиперпигментация, избледняваща през юношеството.
  • Линейно атрофични безкосмени лезии.

Малки критерии.

  • Аномалии на зъбите.
  • Алопеция (оплешивяване).
  • Аномалии на ноктите и косата.
  • При един случай на фамилна обремененост всеки главен критерий доказва диагнозата.
  • Други характерни особености са:
  • Анамнеза за предхождащ хиперпигментозен обрив или атрофични безкосмени лезии.
  • Заболявания на ретината.
  • Множество аборти на плод от мъжки пол.

Кожните находки обикновено преминават през 4 отделни етапа, които в някои случаи могат да се припокрият.

Ектодермални промени по кожата при инконтиненция пигменти

1 Стадий: характеризира се с развитието на червени папули и везикули върху еритемна основа. Промените се наблюдават предимно по крайниците, но могат да се появят и по гърба, главата и шията. Везикулния стадий се наблюдава при около 90% от пациентите. При повечето пациенти лезиите се наблюдават още при раждането или се развиват през първите 2 седмици. Везикуларната фаза изчезва в рамките на няколко месеца, рядко се съобщава за ремисии.

2 Стадий: Характеризира се с линейни набраздени плаки върху еритемна основа. Обикновено лезиите се развиват по крайниците, но могат да се наблюдават и по главата и шията. Този етап е среща при около 70% от пациентите. Обикновено той се развива през първите няколко седмици или месеци, като в последствие може да рецидивира.

3 Стадий: Развива се при около 90% от пациентите. Характеризира се със синьо-сиви или кафяви линейни лезии. Лезиите се развиват по главата, шията, гърба и на места, на които е имало кожни промени от предходните два стадия. Хеперпигментните лезии се развиват обикновено през първите няколко месеца от живота на пациента и бавно избледняват през юношеството.

4 Стадий: Характеризира се с хипопигментни, атрофични лезии срещат се предимно по долните крайници. Тези промени се развиват по време на юношеството и продължават до зряла възраст. От този стадий са засегнати около 30-75% от пациентите.

Промените по косата, включително оплешивяването, се срещат при около 28-38% от пациентите. Съобщават се също така и случаи с отсъствие на вежди и мигли. Косата в ранна възраст е рядка, а когато детето порасне тя става груба.

Промените по ноктите включват дистрофия на ноктите, която варира от леки промени във формата на нокътя до хиперкератоза и онихолиза. Тези промени се наблюдават до около 40% от пациентите, като обикновено се засягат множество нокти, включително тези на краката. Състоянието на ноктите може да се подобри с напредване на възрастта. Също пациентите може да се оплакват от болка и подуване в областта на пръстите.

Зъбните аномалии се срещат при 50-80% от пациентите. Аномалиите могат да се срещат и при постоянните зъби, което може да послужи като диагностичен белег при по-възрастни пациенти. Забавеното израстване на зъбите, липсата, а някои от тях или промени във формата им са най-често срещаните аномалии. Наблюдават се също и аномалии по небцето, най-честите от които са цепнатини по небцето и високо дъгообразно небце.

Офталмогичните аномалии се срещат при около 20-35% от пациентите. Възможно е да се открият съдови промени в ретината, дефекти в развитието на ретината. Загуба на зрителна острота и слепотата са значителни усложнения. Слепота се развива при около 7% от пациентите, зрителните проблеми могат да настъпят през първите няколко седмици или месеци от живота и да се задълбочават постоянно.

Основен механизъм за очната патология са вазо-оклузивните състояния на ретината. В тези случаи се наблюдават отлепване на ретината, пролиферативна ретинопатия, кръвотечения от стъкловидното тяло и атрофия на цилиарното тяло. Извън ретинните промени включват страбизъм, атрофия на оптичния нерв, катаракта, нистагъм и увеит.

Неврологичните усложнения се срещат при около 30% от новородените, често се проявяват в периода на новороденото и са една от основните причини за смъртност.

Припадъците са най-честите неврологични усложнения, срещат се при около 20% от пациентите. Неонаталните пристъпи могат да се проявят от дни до месеци преди кожните лезии. Неврологичните усложнения могат да включват микроваскуларни вазо-оклузивни исхемични инциденти, които да доведат до остър инсулт.

Диференциална диагноза на инконтиненция пигменти се прави с:

  • За 1 стадий: херпес симплекс, варицела, булозно импетиго, епидермолизис булоза, вроден булозен пемфигоид и др.
  • За 2 стадий: верука вулгарис, лихен стратус и др.
  • За 3 стадий: пигментарен мозаицизъм, дерматопатия пигментоза ретикуларис и др.
  • За 4 стадий: Х свързана доминантна ходродисплазия пунктата.

Лечение за кожните лезии обикновено не се изисква, установено е обаче, че прилагането на кортикостероиди ускорява преминаването на лезиите. Везикулите трябва да се оставят непокътнати, като е важно да се следи за вторични бактериални инфекции и при нужда да се приложат антибиотици.

Оралната и дентална хигиена е важна част от превенцията на вторичните инфекции.

Припадъците трябва да се третират с антиконвулсанти, трябва да се прави редовна оценка на неврологичното състояние на пациента. Установено е, че прилагането на кортикостероиди значително подобрява и разрежда честотата на припадъците.

3.7/5 7 оценки

Симптоми и признаци при Incontinentia pigmenti МКБ Q82.3

  • Ментална ретардация
  • Гърчове
  • Забавен растеж
  • Нисък ръст
  • Малка глава
  • Цепка на небцето
Всички

Лечение на Incontinentia pigmenti МКБ Q82.3

  • Проследяване на състоянието без нужда от лечение
  • Симптоматично и поддържащо лечение

Библиография

http://emedicine.medscape.com/article/1114205-overview
http://www.dermnetnz.org/topics/incontinentia-pigmenti/
https://ghr.nlm.nih.gov/condition/incontinentia-pigmenti#diagnosis

Коментари към Incontinentia pigmenti МКБ Q82.3

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Incontinentia pigmenti МКБ Q82.3
    www.framar.bg 
    на 18 May 2025 в 16:59
    Коментирайте "Incontinentia pigmenti МКБ Q82.3"
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ

Услуги в България на speedybook.pro

преди 2 дни, 5 часа и 3 мин.

Какво представлява прозяването

преди 6 дни, 20 часа и 3 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 6 дни, 20 часа и 15 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 6 дни, 20 часа и 22 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Промо код за онлайн отстъпки - търся/предлагам

преди 6 дни, 20 часа и 29 мин.

[[Great Savings]] Temu Coupon Code {{<<acv951295>>}} ? €100 Off ? new & old customer – Estonia

преди 7 дни, 11 часа и 17 мин.

[[Great Savings]] Temu Coupon Code {{<<acv951295>>}} ? €100 Off ? new & old customer – Estonia

преди 7 дни, 11 часа и 18 мин.

[[Just Landed]] Temu Coupon Code {{<<acv951295>>}} ? €100 Off ? all order – Belgium

преди 7 дни, 20 часа и 10 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival