Incontinentia pigmenti МКБ Q82.3
Инконтиненция пигменти е рядко генетично заболяване, което се характеризира с промени в кожата, очите, зъбите и централната нервна система. Кожните промени са проявени още при раждането или през първите няколко седмици от живота, при приблизително 90% от болните. Инконтиненция пигменти се нарича още Bloch-Sulzberger syndrome или melanoblastosis cutis linearis.
Заболяването е Х свързано доминантно. Това означава, че нарушенията са в ген на полова хромозома, поради което и боледуват предимно жените. Мъжете носители на този ген не преживяват, в тези случаи настъпва спонтанен аборт или мъртво раждане.
Инконтиненция пигменти е рядко и необичайно заболяване. До 1987 година са описани само 700 случая с него. Вероятно болестта е недостатъчно изследвана, тъй като много от случаите остават неразпознати, защото са леки или неусложнени.
Заболяването е разпространено по целия свят най-много боледуват пациенти от бялата раса, но са описани случаи и с чернокожи и азиатци.
Инконтиненция пигменти е Х свързано заболяване, болните са 95% жени, за мъжете то завършва летално, освен в случаите с Клайнфелт синдром или в резултат на соматичен мозаицизъм.
Клинично заболяването се проявява рано, още при раждането или се развива през първите няколко седмици от живота (наблюдава се при около 90% от пациентите). Кожните прояви на хиперпигментния стадий се развиват през цялото детство. Хиперпигментните лезии обикновено избледняват през юношеството. Проявите на атрофия се развиват по време на юношеството и продължават до края на живота на пациента проявите на заболяването от офталмогичен и дентален произход настъпват по време на детството и са постоянни.
Разработена е схема с диагностични критерии, които помагат за диагнозата при липса на фамилна обремененост. Необходимо е наличието на поне един от главните критерии, малките критерии подкрепят диагнозата.
Главни критерии.
- Типичен неонатален везикуларен обрив и еозинофилия.
- Типична хиперпигментация, избледняваща през юношеството.
- Линейно атрофични безкосмени лезии.
Малки критерии.
- Аномалии на зъбите.
- Алопеция (оплешивяване).
- Аномалии на ноктите и косата.
- При един случай на фамилна обремененост всеки главен критерий доказва диагнозата.
- Други характерни особености са:
- Анамнеза за предхождащ хиперпигментозен обрив или атрофични безкосмени лезии.
- Заболявания на ретината.
- Множество аборти на плод от мъжки пол.
Кожните находки обикновено преминават през 4 отделни етапа, които в някои случаи могат да се припокрият.
Ектодермални промени по кожата при инконтиненция пигменти
1 Стадий: характеризира се с развитието на червени папули и везикули върху еритемна основа. Промените се наблюдават предимно по крайниците, но могат да се появят и по гърба, главата и шията. Везикулния стадий се наблюдава при около 90% от пациентите. При повечето пациенти лезиите се наблюдават още при раждането или се развиват през първите 2 седмици. Везикуларната фаза изчезва в рамките на няколко месеца, рядко се съобщава за ремисии.
2 Стадий: Характеризира се с линейни набраздени плаки върху еритемна основа. Обикновено лезиите се развиват по крайниците, но могат да се наблюдават и по главата и шията. Този етап е среща при около 70% от пациентите. Обикновено той се развива през първите няколко седмици или месеци, като в последствие може да рецидивира.
3 Стадий: Развива се при около 90% от пациентите. Характеризира се със синьо-сиви или кафяви линейни лезии. Лезиите се развиват по главата, шията, гърба и на места, на които е имало кожни промени от предходните два стадия. Хеперпигментните лезии се развиват обикновено през първите няколко месеца от живота на пациента и бавно избледняват през юношеството.
4 Стадий: Характеризира се с хипопигментни, атрофични лезии срещат се предимно по долните крайници. Тези промени се развиват по време на юношеството и продължават до зряла възраст. От този стадий са засегнати около 30-75% от пациентите.
Промените по косата, включително оплешивяването, се срещат при около 28-38% от пациентите. Съобщават се също така и случаи с отсъствие на вежди и мигли. Косата в ранна възраст е рядка, а когато детето порасне тя става груба.
Промените по ноктите включват дистрофия на ноктите, която варира от леки промени във формата на нокътя до хиперкератоза и онихолиза. Тези промени се наблюдават до около 40% от пациентите, като обикновено се засягат множество нокти, включително тези на краката. Състоянието на ноктите може да се подобри с напредване на възрастта. Също пациентите може да се оплакват от болка и подуване в областта на пръстите.
Зъбните аномалии се срещат при 50-80% от пациентите. Аномалиите могат да се срещат и при постоянните зъби, което може да послужи като диагностичен белег при по-възрастни пациенти. Забавеното израстване на зъбите, липсата, а някои от тях или промени във формата им са най-често срещаните аномалии. Наблюдават се също и аномалии по небцето, най-честите от които са цепнатини по небцето и високо дъгообразно небце.
Офталмогичните аномалии се срещат при около 20-35% от пациентите. Възможно е да се открият съдови промени в ретината, дефекти в развитието на ретината. Загуба на зрителна острота и слепотата са значителни усложнения. Слепота се развива при около 7% от пациентите, зрителните проблеми могат да настъпят през първите няколко седмици или месеци от живота и да се задълбочават постоянно.
Основен механизъм за очната патология са вазо-оклузивните състояния на ретината. В тези случаи се наблюдават отлепване на ретината, пролиферативна ретинопатия, кръвотечения от стъкловидното тяло и атрофия на цилиарното тяло. Извън ретинните промени включват страбизъм, атрофия на оптичния нерв, катаракта, нистагъм и увеит.
Неврологичните усложнения се срещат при около 30% от новородените, често се проявяват в периода на новороденото и са една от основните причини за смъртност.
Припадъците са най-честите неврологични усложнения, срещат се при около 20% от пациентите. Неонаталните пристъпи могат да се проявят от дни до месеци преди кожните лезии. Неврологичните усложнения могат да включват микроваскуларни вазо-оклузивни исхемични инциденти, които да доведат до остър инсулт.
Диференциална диагноза на инконтиненция пигменти се прави с:
- За 1 стадий: херпес симплекс, варицела, булозно импетиго, епидермолизис булоза, вроден булозен пемфигоид и др.
- За 2 стадий: верука вулгарис, лихен стратус и др.
- За 3 стадий: пигментарен мозаицизъм, дерматопатия пигментоза ретикуларис и др.
- За 4 стадий: Х свързана доминантна ходродисплазия пунктата.
Лечение за кожните лезии обикновено не се изисква, установено е обаче, че прилагането на кортикостероиди ускорява преминаването на лезиите. Везикулите трябва да се оставят непокътнати, като е важно да се следи за вторични бактериални инфекции и при нужда да се приложат антибиотици.
Оралната и дентална хигиена е важна част от превенцията на вторичните инфекции.
Припадъците трябва да се третират с антиконвулсанти, трябва да се прави редовна оценка на неврологичното състояние на пациента. Установено е, че прилагането на кортикостероиди значително подобрява и разрежда честотата на припадъците.
Симптоми и признаци при Incontinentia pigmenti МКБ Q82.3
ВсичкиЛечение на Incontinentia pigmenti МКБ Q82.3
Библиография
http://emedicine.medscape.com/article/1114205-overview
http://www.dermnetnz.org/topics/incontinentia-pigmenti/
https://ghr.nlm.nih.gov/condition/incontinentia-pigmenti#diagnosis
Коментари към Incontinentia pigmenti МКБ Q82.3