Блефарит МКБ H01.0
Блефаритът представлява възпалително заболяване на клепачните ръбове. Заболяването обикновено протича хронично и бива две форми- прост и язвен блефарит.
Причините за заболяването са разнообразни. Някои от тях са некоригирани или лошо коригирани рефракционни аномалии, лоша хигиена и хранене, дерматози, себорея, хиповитаминози, обменни нарушения, алергични реакции към козметични средства, паразити, професионални вредности и други. Невроендокринни нарушения в организма могат да доведат до дисфункция на мастните жлези на космения фоликул, което от своя страна може да се прояви под формата на хиперсекреция или задръжка на секрета.
Клинична картина на блефарита се различава в зависимост от това, дали се касае за прост или язвен блефарит. Простият блефарит се характеризира със зачервяване и леко задебеляване на клепачните ръбове както и с умерен сърбеж. По клепачния ръб често се намират мазни люспи, под които след премахването им се открива зачервена и изтънена кожа. Болните се оплакват от сърбеж, чувствителност към светлина и прах и невъзможност за продължително четене. Язвеният блефарит се дължи на инфекция със стафилококи. Възпалителния процес се локализира в мигления фоликул. Около миглите се образуват жълто-кафяви корички, които при опит да се премахнат предизвикват и изпадане на миглите.
Усложненията на заболяването се изразяват хроничен конюнктивит, външен ечмик, окапване на миглите, задебеляване на мигления ръб, инфекция на слъзоотводящите пътища и други.
Диагнозата се поставя лесно още от самия оглед. Може да се вземе материал за микробиологично изследване с цел да се открие причинителя.
Лечението на заболяването се състои в лечение на етиологичния фактор, довел до появата му- себорея, коригиране на аномалиите, подобряване на храненето, работата. Прави се масаж на клепачите и намазване със сулфонамидни антибиотични очни мехлеми.След омекване на люспите или коричките те се отстраняват механично. Прилагат се и кортикостероидни капки.
Освен тези две форми на блефарит, съществува и друга форма, ангуларен блефарит. Тази форма се причинява от диплобацила на Morax- Axenfeld, и се характеризира с оток и зачервяване на клепачната кожа, клепачните ръбове и конюнктивата в областта на външния и вътрешния клепачни ъгли. Заболяването се съпровожда със сълзотечение и парене на очите. Лечението се осъществява чрез прилагане на цинкови капки, сулфонамидни или други антибиотични капки.
Симптоми и признаци при Блефарит МКБ H01.0
- Сърбеж на кожата
- Зачервяване на очите
- Симптоми, свързани с очите
- Замъглено зрение
- Повишена чувствителност към светлина
- Подуване на клепачите
Коментари към Блефарит МКБ H01.0