Други възпаления на клепача МКБ H01
Към други възпаления на клепача спадат блефарит, тарзит и възпаление на мейбомиевите жлези.
Възпаление на Мейбомиевите жлези се характеризира с настъпването на себороични промени в жлезите на Мейбомий. Те се намират в тарза и предизвикват появата на жилав пенест секрет, възпаление на конюнктивата и на клепачните ръбове. Лечението на заболяването се състои в масажиране и изцеждане на Мейбомиевите жлези и поставяне на кортикостероидни капки.
Тарзитът представлява хронична инфекция на тарза- при трахома, трипер, луес, туберкулоза и други. Обикновено се получава задебеляване и свиване навътре на тарза с тенденция за поява на ентропиум и трихиаза. Клепачите са оточни, леко хиперемирани и болезнени. Тарзалната конюнктива е грапава и лесно кърви. Лечението е етиологично. В случаите, когато се касае за неспецифичен възпалителен процес, може да се получи облекчение чрез интратарзално инжектиране на кортикостероиди.
Блефаритът представлява възпаление на клепачния ръб. Обикновено протича хронично и се проявява със силен сърбеж, парене, глождене и зачервяване на мигления ръб. Различават се две форми: прост и язвен блефарит.
Простият блефарит се характеризира със зачервяване, леко задебеляване и умерен сърбеж по клепачните ръбове. По клепачния ръб се откриват мазни люспи, под които след премахването им се открива зачервена и изтънена кожа. Болните се оплакват от чувствителност към прах, изкуствена светлина и невъзможност за по-продължително четене. Язвеният блефарит най-често се дължи на стафилококова инфекция, която заангажира миглените фоликули. Около тях се образуват жълто-кафяви корички, които при опит да се отстранят причиняват изпадане на миглите. Под коричката се открива разязвена кървяща повърхност.
Лечението на други възпаления на клепача се осъществява с помощта на антиинфекциозни и противовъзпалителни фармакологични средства.
Коментари към Други възпаления на клепача МКБ H01